Organizacje pacjentów stają w obronie Niedzielskiego i piszą list do premiera

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Organizacje pacjentów stają w obronie Niedzielskiego i piszą list do premiera
Organizacje pacjentów stają w obronie Niedzielskiego i piszą list do premiera fot. adam jankowski / polska press
Przedstawiciele ponad 200 organizacji zrzeszających pacjentów oświadczyli, że dobrze oceniają prowadzony przez Adama Niedzielskiego dialog z pacjentami i nie zgadzają się na jego dymisje, o co wcześniej apelowali przedstawiciele zawodów medycznych. Minister zdrowia podziękował w mediach społecznościowych za słowa wsparcia.

Przedstawiciele zawodów medycznych apelowali na początku lipca o odwołanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Związki zawodowe reprezentujące Branżę Ochrony Zdrowia oraz samorządy zawodów medycznych skierowały do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym stwierdziły że utraciły zaufanie do ministra zdrowia.

Z kolei Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) wskazywał m.in. na brak rzeczywistego dialogu z reprezentacją danego zawodu oraz zlekceważenie stanowiska medyków do projektu nowelizacji ustawy o płacach minimalnych.

W związku z tym przedstawiciele zawodów medycznych domagali się dymisji ministra zdrowia.

Organizacje pacjentów murem za ministrem

W środę w sprawie głos zabrało środowisko ponad 200 organizacji pacjentów.

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej opublikował oświadczenie w którym wskazuje, że nie sposób zgodzić się z przyjętą w apelu Związków Zawodowych reprezentujących Branżę Ochrony Zdrowia oraz Samorządów Zawodowych Zawodów Medycznych narracją „w której powiązane zostało dobro pacjenta ze spełnieniem oczekiwań środowiska zawodowego wnioskującego o odwołanie Ministra Zdrowia”.

Instytut wskazuje, że duża różnica w przyjętych kryteriach oceny tego co dobre i korzystne dla pacjenta z Jego punktu widzenia, od oceny tego co dobre i korzystne dla pacjenta z punktu widzenia Związków Zawodowych i Samorządów Zawodowych.

„Dlatego też m.in. z tego powodu nie możemy zgodzić się z wyrażoną w apelu opinią, że podejmowanie przez ministra zdrowia działań w sprawach istotnych dla systemu kończy się wielką stratą dla polskiego pacjenta” - napisano.

Ponadto środowisko organizacji pacjentów pozytywnie oceniło dialog prowadzony przez Niedzielskiego z pacjentami.

„ Z satysfakcją obserwujemy, iż wiele sygnalizowanych przez organizacje problemów i oczekiwań dotyczących konkretnych rozwiązań, których celem jest zwiększenie jakości życia w chorobie, znajduje zrozumienie ministra zdrowia w podejmowanych inicjatywach organizacyjnych i legislacyjnych” - twierdzą organizacje.

I zwracają uwagę, że ministra zdrowia stworzył warunki umożliwiające aktywną partycypację środowiska pacjentów w wypracowywaniu rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia.

„Przedstawiając powyższe argumenty pragniemy wyrazić zaufanie dla działań ministra zdrowia ukierunkowanych na spełnienie potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez organizacje pacjentów. Tym samym kierujemy do pana premiera prośbę i apel o umożliwienie ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu kontynuowania realizowanej dla dobra pacjenta misji na dotychczasowym stanowisku” -napisano.

Niedzielski: Dziękuję za te słowa wsparcia

Tego samego dnia minister podziękował organizacjom pacjentów. - Dziękuję za te słowa wsparcia ze strony przedstawicieli ponad 200 organizacji pacjenckich. Moim celem nadrzędnym jest i będzie stałe wprowadzanie perspektywy pacjenta jako kryterium zmian w systemie opieki zdrowotnej – napisał Adam Niedzielski na Twitterze.

Czy skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 powinny niepokoić? Eksperci wyjaśniają, że reakcji to normalne oznaki, że organizm buduje odporność. Takie działania niepożądane powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Które skutki uboczne są normalne, a które lepiej skonsultować z lekarzem? Sprawdź w galerii na kolejnych slajdach >>>>>>

Jeśli masz takie objawy, to znak, że szczepionka przeciwko C...

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka
UWGA! UWAGA! W poniedziałek wraca PO wywczasach płuc jadem, oczerniac, znieslawiac, klamac oszukiwac, straszyć dziennikarzy i Obywateli Polski ZAWODNIK WAGI CHAMSKIEJ zwany "FURIATEM", niejaki DONALD TUSK.
Dodaj ogłoszenie