Organizacja Narodów Zjednoczonych: ponad 70 milionów ludzi w Afryce cierpi głód z powodu suszy i wysokich cen żywności

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 7 lat
Rosnące ceny są jednym z powodów kryzysu żywnościowego w Afryce Zachodniej i Środkowej, gdzie ok. 55 mln ludzi będzie miało trudności z wyżywieniem się w nadchodzących miesiącach. W południowej części kontynentu z powodu suszy głodem zagrożonych jest kolejnych kilkanaście milionów - ostrzegła ONZ.

Spis treści

Coraz więcej ludzi cierpi głód

Liczba osób zmagających się z głodem w kluczowych w Afryce miesiącach, między kwietniem a sierpniem, wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. To głównie skutek dwucyfrowej inflacji, stagnacji lokalnych gospodarek i licznych konfliktów regionalnych.

ONZ wylicza najbardziej narażone na głód kraje zachodniej Afryki: Nigeria, Ghana, Sierra Leone i Mali.

Czas na działanie jest teraz. Wszyscy partnerzy powinni zintensyfikować działania, aby zapobiec wymknięciu się sytuacji spod kontroli - powiedziała Margot Vandervelden, pełniąca obowiązki dyrektora regionalnego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) na Afrykę Zachodnią.

Alarmująco wysokie niedożywienie

„Z powodu niedoborów żywności, niedożywienie jest alarmująco wysokie” - poinformowała oenzetowska agencja, szacując, że 16,7 mln dzieci w wieku poniżej pięciu lat jest poważnie niedożywionych w Afryce Zachodniej i Środkowej.

Duże uzależnienie regionu od importu żywności wywołuje niepokoje społeczne, szczególnie w krajach walczących z wysoką inflacją, takich jak Ghana, Nigeria i Sierra Leone.

Susza wypala pola uprawne

Głód zagraża też południowej części Afryki, gdzie susza wypaliła pola uprawne od Namibii i Angoli, przez Botswanę, Zambię, Zimbabwe, po Malawi, Mozambik i Madagaskar.

Szacuje się, że tylko w Malawi 9 mln ludzi, w tym połowa dzieci, potrzebuje pomocy żywnościowej. W sąsiedniej Zambii według Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) ponad 6 mln ludzi, w tym 3 mln dzieci, zostało dotkniętych skutkami suszy. To prawie połowa mieszkańców Malawi i 30 proc. populacji Zambii.

Z głodem już zmaga się ponad 3 mln osób w Zimbabwe i kolejne 3 mln w Mozambiku.

Według władz Namibii około 25 procent populacji, czyli około 690 tys. osób stoi w obliczu wysokiego poziomu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Zwykle kraje tej części Afryki mogły polegać na pomocy Republiki Południowej Afryki, głównego eksportera kukurydzy na kontynencie. Ale w tym roku słońce wypaliło również pola w RPA. Władze przewidują, że zbiory kukurydzy spadną o 20 procent, pozbawiając ten kraj nadwyżek i możliwości eksportu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl