Jak wynika z informacji znajdujących się na stronie Diecezji Kieleckiej, historycy wiążą korzenie Grzymałkowa z hrabią Kazanowskim – herbu Grzymała, który zamieszkał tutaj. W 1631 r. wybudował i uposażył drewniany kościółek. Wokół niego rozrosła się wieś.
Kościół przetrwał burze i nawałnice wojenne. Jak podają kroniki, runął z powodu wielkiego huraganu w 1849 r. Plan budowy nowej świątyni powstał dziesięć lat później.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Wzniesiono neogotycki kościół św. Michała Archanioła dzięki ofiarności parafian i hrabiego Eustachego Kołłątaja z pobliskiej Wólki Kłuckiej.
Nie przegapcie
Nowy kościół konsekrował ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Paweł Kubicki w 1922 r. Już w 1928 r., uznano że kościół jest za mały. Opinię tę powtórzył wizytujący parafię w 1942 r. bp Czesław Kaczmarek.
Jak informuje Dieceizja, W 1958 r. zatwierdzono projekt nowej świątyni prof. Politechniki Warszawskiej Tadeusza Broniewskiego i rozpoczęto budowę, która trwała do 1969 r. Budowniczym kościoła i plebani był prob. parafii ks. Piotr Barański.
Opuszczony kościół pod Kielcami straszy od ponad 50 lat. Zob...
W 1979 r. nową świątynię poświęcił bp Jan Jaroszewicz. Wówczas parafia liczyła około 8000 wiernych. Z czasem odłączały się jednak od niej kolejne miejscowości, które przeszły do nowo powstałych parafii.
Kościół w Grzymałkowie stoi opuszczony już pół wieku. Obecnie najczęściej odwiedzają go nie wierni, a młodzi ludzie, którzy urządzają sobie na terenie ruiny libacje alkoholowe.
Zobaczcie koniecznie
W Polsce stare kościoły są wykorzystywane m.in. na kaplice pogrzebowe. Na świecie normą są desakralizacje kościołów. W świątyniach powstają magazyny, warsztaty samochodowe, zakłady usługowe, a nawet restauracje.
Materiał powstał dzięki uprzejmości FORGOTTEN POLSKA URBEX
Bądź na bieżąco i obserwuj
Wsparcie emocjonalne przyszłych rodziców, czyli kim jest doula?