Opróżnili zalew, a na dnie niemiecka wieś [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Zalew Bystrzycki przy znacznie obniżonym stanie wody - kwiecień 2016
Zalew Bystrzycki przy znacznie obniżonym stanie wody - kwiecień 2016 fot. Jerzy Wójcik
Ciekawostka historyczna w okolicach Walimia. Z Zalewu Bystrzyckiego położonego w okolicach wsi Zagórze Śląskie spuszczono wodę. Na dnie opróżnionego zbiornika odsłoniły się dobrze zachowane pozostałości poniemieckiego domu. To fragment wsi Śląska Dolina (niem. Schlesierthal), którą sami Niemcy zalali na początku XX wieku przy budowie zbiornika na rzece Bystrzycy. Osada istniała w miejscu obecnego zalewu od XVI wieku.

Do końca kwietnia mamy wyjątkową okazję, by zobaczyć pozostałości poniemieckiej wsi, która znajdowała się na dni obecnego Jeziora Bystrzyckiego. Istniała do początków XX wieku. Sztuczne jezioro utworzono w 1914 roku po oddaniu do użytku wysokiej na ponad 40 metrów kamiennej tamy. Zatrzymała ona i spiętrzyła wody Bystrzycy. Wówczas wieś zniknęła pod wodą. Teraz wodę spuszczono i naszym oczom ukazały się ruiny jednego z domostw. Są one dobrze widoczne właśnie z zapory położonej w pobliżu wsi Lubachów (od niej bierze się także inna nazwa zbiornika - Jezioro Lubachowskie).

Zalew Mietkowski ma 30 lat. Tak powstawał [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Zalew zaczęto opróżniać od początku kwietnia i w tym momencie woda znajduje się już tylko w pobliżu samej zapory. Powód jest prosty - funkcjonująca już ponad 100 lat tama wymaga remontu. Dlatego zarządzająca nią firma Tauron Ekoenergia Sp. z o.o. w Jeleniej Górze zleciła to zadanie firmie, która wygrała przetarg. Budowlańcy mają czas na uzupełnienie braków i naprawę zapory do końca kwietnia. Od 30 kwietnia Jezioro Bystrzyckie znów będzie napełniane. W tym momencie w zbiorniku znajduje się maksymalnie 2 mln metrów sześciennych wody. Całkowita pojemność Jeziora Bystrzyckiego to 8 mln m. sześć., choć ta wartość cały czas się zmniejsza, bo Bystrzyca nanosi z gór mnóstwo kamieni, mułu i piasku, szczególnie po intensywnych opadach. Te osadzają się na dnie zalewu... razem z mnóstwem śmieci, co widać na zdjęciach w galerii.

Zalew Mietkowski wciąż pusty, dziś to tylko kilka większych kałuż

Do zalewu w Mietkowie powoli wraca woda (Zobacz zdjęcia)

Śląska Dolina leżąca na dnie dzisiejszego Zalewu Bystrzyckiego była od XVI wieku osadą górniczą. Zabudowania wzdłuż płynącej między górami Bystrzycy ciągnęły się pomiędzy Zagórzem Śląskim a Lubachowem. Większość ludności pracowała w okolicznych kopalniach rud metali. Na przełomie XIX i XX wieku, gdy górnictwo prowadzone bez maszyn i dużych inwestycji zaczęło tracić na znaczeniu, mieszkańcy obsługiwali także ruch turystyczny w tym rejonie. Ostatecznie musieli zostawić swoje domostwa.

CZYTAJ TAKŻE: WIELKIE SPRZĄTANIE JEZIORA BYSTRZYCKIEGO - ZEBRANO JUŻ 15 TON ŚMIECI!

Sam fakt, że na dnie zalewu znajduje się wioska nie jest żadną sensacją historyczną, bo jej istnienie było dobrze udokumentowane, także fotograficznie (patrz na przedwojenne pocztówki z naszej galerii). Ciekawostką jest natomiast, że jeden z domów zachował się w tak dobrym stanie, znajdując się tyle lat pod wodą.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opróżnili zalew, a na dnie niemiecka wieś [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
TAJNOWKIJ
JAK PATRZĘ W TO LUSTRO CO JESZCZE ZOSTAŁO TO WIDZĘ SZKIELETY PRZYWIĄZANE DO SZTAB ZAMULONE NA DNIE. TEN POCIĄG STAŁ TAM CAŁĄ SOBOTĘ I NIEDZIELĘ KOŁO ROZTOPÓW JEZIORA. PÓŹNIEJ ŻANDARMI GRABILI W ŚNIEGU. TAM MOŻE BYĆ CAŁA SODOMA I GOMORA.
G
Gość
Sensacyjne stwierdzenie, że mury które wyłoniły się po wypuscie wody z Jeziora Bystrzyca to ruiny wioski Schiesierthal . To bzdura sugerowałbym lepiej się przygotować. To mury budynku powstałego na potrzeby budowy tamy . A budynki wioski ,zostały w większości rozebrane i stały owiele niżej I dalej.
G
Gość
Sensacyjne stwierdzenie że mury odkryte przez wypust wody z Jeziora Bystrzyca to fragment wioski Schiesierthal . To bzdura to fragment budynku powstałego na potrzeby budowy . Sugeruje lepiej zapoznać się z tematem. Zabudowania wioski w większości zostały rozebrane i stały owiele niżej i dalej od tamy.
M
Mazgaj
1. Rzesza Niemiecka to nazwa zwyczajowa, a nie oficjalna. Oficjalnie nazywało się to Święte Cesarstwo Rzymskie. I w nazwie nic nie było o Niemcach.
h
hm
W 16 wieku faszyzmu jeszcze nie bylo...
o
oy
Podobnie jak z tym ze co dobre to polskie i Polacy, a jak mowa o polskim SB to juz komunisci... :-)
j
jaa
kiedy byles? bo ja ostanio wybralem sie w tamte okolice i okazalo sie ze na brzegu wybudowano pokazny "orodek wczasowy" gdzie mozna dobrze i jak na wroclawskie ceny nie tak drogo zjesc
s
schlesier
Jesli od 16 wieku to powstala w czasach austriackich, gdy Habsburgowie mieli tytul cesarzy 1 Rzeszy Niemieckiej... Wiec ciekawe o jakich 200 latach niemieckiej okupacji mowisz... Slask nalezal do Rzeszy Niemieckiej od mw 1325 roku czyli momentu ostatecznego stania sie czescia Korony Waclawa, do tej Rzeszy nalezacej poprzez rzadzaca Czechami niemiecka dynastie Luksemburczykow... Wiec jesli masz na mysli wojny slaskie prusko austriackie, to dla Slaska oznaczaly one jedynie zmiane przynaleznosci z jednego do innego panstwa niemieckiego...
....
"umieralnia"?
b
byłem widziałem
Generalnie to umieralnia, chyba tylko w naszym kraju jest tak wiele pięknych zakątków w których nikt nie inwestuje od lat. Stare zdewastowane obiekty bez pomysłu zarządców na rozwój. Szkoda, bo miejsce urokliwe z piękna historią.
D
Duli
Ciekawe czy przy tej okazji jest zaplanowane sprzątanie zbiornika. A co z tymi potężnymi rybami które pływały przy tamie?
K
Karol May
Skoro osada istniała od XVI wieku to dlaczego poniemiecka? Panie redaktorze niemiecka okupacja na tych ziemiach trwała około 200 lat i to długo późniejsze lata.
h
historyk pislamu
przecież to 'prasłowiańska'.
c
czyścoszek ?
Zapier.. i zbieraj :p
P
Po-polski SYF
Fajnie zobaczyć, jak kulturalni Polacy "ubogacili" zalew .
Wróć na i.pl Portal i.pl