Opozycja chce kontynuacji posiedzenia Sejmu w ciągu najbliższych 10 dni. Jest wniosek

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Przedstawiciele PO-KO, którzy żądają od marszałek Elżbiety Witek, aby wznowiła przerwane posiedzenie w ciągu 10 dni.
Przedstawiciele PO-KO, którzy żądają od marszałek Elżbiety Witek, aby wznowiła przerwane posiedzenie w ciągu 10 dni. Adam Guz
Udostępnij:
Prezydium Sejmu na wniosek posłów PiS zdecydowało o przerwaniu środowego posiedzenia Sejmu i wznowieniu go 15 października, czyli dwa dni po wyborach. Na takie rozwiązanie nie godzą się przedstawiciele PO-KO, którzy żądają od marszałek Elżbiety Witek, aby wznowiła przerwane posiedzenie w ciągu 10 dni. Decyzję prezydium skrytykowali tez przedstawiciele Lewicy. Z kolei poseł Jacek Sasin podkreślił, że politycy opozycji powinni zamiast „knuć teorie spiskowe, zająć się spotkaniami z Polakami”.

- Mamy do czynienia z sytuacją, która jeszcze nigdy nie miała miejsca. Kontynuacja Sejmu obecnej kadencji ma się odbyć po wyborach, po wyborze i zdecydowaniu o tym, kto będzie miał parlamentarną większość. Jest to sytuacja nadzwyczajna – przekonywała w czwartek na konferencji prasowej posłanka PO Agnieszka Pomaska. - Sejm w starym składzie mógłby się zebrać po wyborach tylko w sytuacji wyjątkowej, jakiejś klęski żywiołowej, czegoś, czego nie mogliśmy przewidzieć wcześniej – dodała.

Parlamentarzystka stwierdziła, że „patrząc na dotychczasowe działania PiS, jak funkcjonował Sejm i w jakim nagłym trybie potrafił groźne i niebezpieczne ustawy przyjmować, nasuwa się pytanie, co będzie się działo na posiedzeniu w starym składzie po wyborach”.

Z kolei jej partyjny kolega Cezary Tomczyk podkreślił, że „nie może być tak, że Sejm bez legitymacji będzie decydował o najważniejszych sprawach państwa, dlatego że kolejny Sejm zbierze się kilka dni później”. - Problemem nie jest czas, tylko diabelski plan, który powstał w głowie prezesa Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński traktuje Sejm jak swoją własność – mówił.

Poseł oświadczył, że w imieniu w imieniu Koalicji Obywatelskiej zgłoszony zostanie wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zmianę terminu posiedzenia Sejmu. - Chcemy, żeby posiedzenie Sejmu, kontynuacja posiedzenia odbyła się w ciągu najbliższych 10 dni. Jeśli nie ma za ty żadnego planu, to nie ma żadnego problemu, żeby posiedzenie Sejmu odbyło się w ciągu najbliższych dni – przekonywał Tomczyk.

Zandberg: Parlament nie jest dla polityków, tylko obywateli

Decyzje Prezydium Sejmu o wznowieniu przerwanego posiedzenia izby niższej parlamentu po wyborach skrytykowali w czwartek także przedstawiciele Lewicy.

Rzeczniczka SLD Anna Maria-Żukowska stwierdziła na konferencji prasowej w Sejmie, że „PiS postanowiło złamać zwyczaj zakorzeniony w naszym systemie prawnym, konstytucyjnym polegający na zasadzie dyskontynuacji prac Sejmu”. - Zobaczymy panią Krystynę Pawłowicz (15 października – red.), która nawet nie startuje w najbliższych wyborach, w ławach poselskich, co jest dla nas dosyć dziwne. To kolejny przykład na to, jak PiS nie szanuje prawa. Ani tego zapisanego w ustawie zasadniczej, ani prawa zwyczajowego – mówiła.

Quiz preferencji wyborczych

- Parlament nie jest dla polityków. Parlament jest dla obywatelek i obywateli. Parlament to nie może być warownia, w której rządzący odgradzają się od społeczeństwa – stwierdził natomiast szef Partii Razem Adrian Zandberg. - Pierwszą rzeczą, którą zrobimy w nowym parlamencie, będzie likwidacja tych barierek, zasieków, symbolicznych środków, przy pomocy których PiS chce się odgrodzić od polskiego społeczeństwa. Teren Sejmu będzie otwarty i dostępny dla obywatelek i obywateli. Politycy są dla obywateli, a nie na odwrót. Skończymy z praktyką wrzutek na ostatnią chwilę. Uniemożliwimy to – zapewniał.

Sasin: Niech opozycja zajmie się rozmową z Polakami, zamiast knuć teorie spiskowe

Przedstawiciel partii rządzącej Jacek Sasin podkreślił natomiast na antenie TVN24, że PiS jest „wiarygodny w każdej sprawie”. - Mówimy wyraźnie: nie będzie rozszerzony ten porządek obrad, on jest znany. Każdy może się zapoznać, jakie sprawy będą rozstrzygane na drugiej części posiedzenia. Nie ma tam żadnych spraw kontrowersyjnych. Wotum nieufności wobec ministra Ziobry, na którym tak zależało opozycji, żeby zrobić jeszcze przed wyborami teatr polityczny w parlamencie, odbyła się dyskusja wczoraj, głosowanie – mówił Sasin.

I dodał: - Radziłbym politykom opozycji żeby bardziej zajęli się rozmową z Polakami niż siedzeniem i wymyślaniem spiskowych teorii.

Przerwane posiedzenie Sejmu

Prezydium Sejmu na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości zdecydowało w środę o przerwaniu posiedzenia Sejmu i wznowieniu go 15 października, czyli dwa dni po wyborach. Oficjalnie PiS chce, by posłowie mieli więcej czasu na prowadzenie kampanii wyborczej.

- Prezydium Sejmu przychyliło się do wniosku największego klubu parlamentarnego - przyznała w środę marszałek Elżbieta Witek. Sejm będzie kontynuował środowe posiedzenie 15 i 16 października, czyli tuż po wyborach. - Posłowie chcieliby być między swoimi wyborcami - argumentowała marszałek Sejmu, podkreślając, że będzie to to samo posiedzenie. - Wykaz ustaw, którymi się będziemy zajmowali, jest wywieszony. To nie jest nic nadzwyczajnego. To jest zgodne z prawem, zgodne z regulaminem i nie dotyczy tego, że chcielibyśmy wprowadzić coś nowego - mówiła Witek.

Wniosek o skrócenie posiedzenia złożył wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Mamy krótką kampanię, a demokracja wymaga, żeby posłowie mogli przedstawić swoje dokonania i programy swoich partii - przekonywał Terlecki.

W te zapewnienia nie wierzy opozycja, która przekonywała, że dwa dni więcej na kampanię nie mają większego znaczenia.

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

v
vghc
guftmu
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie