Opolskie szpitale w sieci [LISTA]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Szpital w Korfantowie to wiodący ośrodek w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Rocznie przyjmuje około 950 pacjentów, z czego 98 proc. poddawanych jest operacji.
Szpital w Korfantowie to wiodący ośrodek w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Rocznie przyjmuje około 950 pacjentów, z czego 98 proc. poddawanych jest operacji. OCR w Korfantowie
23 z 29 lecznic na Opolszczyźnie znalazło się w tzw. sieci szpitali. NFZ właśnie opublikował ich wykaz. Sukcesem zakończyły się starania o wpisanie do sieci szpitala neuropsychiatrzycznego przy Wodociągowej w Opolu, szpitala w Białej oraz centrum rehabilitacji w Korfantowie.

Nad kształtem sieci w naszym regionie pracowano we wtorek do ostatniej chwili. Znalazły się w niej 23 placówki medyczne, w tym wszystkie szpitale powiatowe. Szpitale, które są w sieci będą miały przez najbliższe 4 lata zagwarantowane finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej weszły wszystkie podmioty o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Opolszczyzny. To bardzo dobra wiadomość - mówi Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału NFZ.

Ostatecznie na tej liście znalazły się też trzy placówki, które nie spełniały wymogów ustawy o sieci szpitali, a są bardzo ważne dla mieszkańców regionu. Minister zdrowia przychylił się do wniosku dyrektora opolskiego NFZ o wpisanie do sieci Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Opolu oraz szpitala w Białej.

Korfantów jest wiodącym ośrodkiem w dziedzinie endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego, z którego korzystają nie tylko Opolanie.

Szpital neuropsychiatryczny przy Wodociągowej w Opolu to wyspecjalizowany ośrodek leczenia udaru mózgu metodą trombolizy dożylnej oraz wewnątrznaczyniowej. To strategiczna jednostka, zapewniającą kompleksowość świadczeń w zakresie schorzeń naczyniowych mózgu oraz innych schorzeń układu nerwowego.

Z kolei szpital w Białej jest ważnym elementem kompleksowego leczenia chorób serca i układu krążenia. Ściśle współpracuje z oddziałami kardiochirurgii i kardiologii WCM. Ma uprawnienia do szkolenia lekarzy w dziedzinie chorób wewnętrznych i podstawowym zakresie kardiologii.

O ich wpisanie do sieci apelował także - do wojewody i do ministra - marszałek województwa. Gdyby tak się nie stało, szpitale te musiałyby ograniczyć działalność.

- Dla pacjentów sieć szpitali oznacza przede wszystkim koordynację leczenia, a tym samym lepszą dostępność poradni przyszpitalnych - mówi Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ. - Do tej pory, po zakończeniu leczenia szpitalnego pacjent często pozostawiony był sam sobie. Szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale i odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.

Do sieci szpitali nie weszły niepubliczne placówki: NZOZ PGM w Kluczborku, „Chirmed” w Opolu, „Promed” w Grodkowie, „Ortopedia" w Opolu, American Heart of Poland w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu oraz Klinika Nova w Kędzierzynie-Koźlu. Tak, jak dotychczas będą mogły starać się o kontrakty z NFZ w drodze konkursu.

Opolskie szpitale w sieci

  • Biała - Szpital w Białej (I stopnia)
  • Brzeg - Brzeskie Centrum Medyczne (I stopnia)
  • Głubczyce - Szpital Powiatowy (I stopnia)
  • Głuchołazy - SPZOZ Zespół Opieki Zdrowotnej (pulmonologiczny)
  • Głuchołazy - SPZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA (ogólnopolski)
  • Kędzierzyn-Koźle - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej (II stopnia)
  • Kluczbork - Powiatowe Centrum Zdrowia S.A Szpital Powiatowy (I stopnia)
  • Korfantów - Opolskie Centrum Rehabilitacji Sp. z o.o (II stopnia)
  • Krapkowice - Krapkowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o (I stopnia)
  • Kup - Stobrawskie Centrum Medyczne Sp. z o. o (pulmonologiczny)
  • Namysłów - Namysłowskie Centrum Zdrowia S.A (I stopnia)
  • Nysa - Zespół Opieki Zdrowotnej (II stopnia)
  • Olesno - Zespół Opieki Zdrowotnej (I stopnia)
  • Opole - Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii (I stopnia)
  • Opole - Szpital Wojewódzki w Opolu Sp. z o.o (I stopnia)
  • Opole - Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny (II stopnia)
  • Opole - SPZOZ Opolskie Centrum Onkologii (onkologiczny)
  • Opole - 116 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ (ogólnopolski)
  • Opole - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA (ogólnopolski)
  • Opole - Uniwersytecki Szpital Kliniczny (d. WCM) (ogólnopolski)
  • Ozimek - EMC Instytut Medyczny S.A Szpital Świętego Rocha (I stopnia)
  • Prudnik - Prudnickie Centrum Medyczne S.A - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Prudniku (I stopnia)
  • Strzelce Opolskie - Szpital Powiatowy (I stopnia)

Minister zdrowia w Opolu o sieci szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Opolskie szpitale w sieci [LISTA] - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
głos z NFZ
Gdyby PAKS nie robił przez lata nfztu w wała to pewnie by tak było.
G
Gość

NFZ powinien finansować PAKS w Nysie. Dla dobra pacjentów. WCM ups... Uniwersytecki Szpital Kliniczny, tamtejsza poradnia chirurgii naczyniowej rejestruje na nowy rok dopiero. A tam tak miało być super, zapewniali notable po zamknięciu PAKS-u. Wiadomo, że ludzie dobrze sytuowani poradzą sobie, a kto ujmie się za prostym i biednym ludem, zdanym wyłącznie na lecznictwo publiczne?  Tacy się nie wybronią. Mają czekać tak ... aż do naturalnej śmierci.

g
głos z NFZ
PAKS wszedł do sieci, ale w innych województwach. U nas wyleciał przez konflikt z tut. NFZ i dla utrzymania monopolu WCM m.in.na naczyniówkę, ale oficjalnie przecież tego Bryk nie powie.
P
Pacjent

PAKS nie wszedł do sieci szpitali bo przez moment leczył ojca Ziobry - dobra zmiana

G
Gość

Jakby na to nie patrzeć to poziom PAKS vs  poziom Białej - to kosmos-na korzyść (obojętnie co się sądzi o prywatnym w medycynie) PAKS.Trudno też nie zauważyć,że PAKS jest ważny dla lokalnych społeczności( nawet samorządowcy powiatowi to oficjalnie przyznawali).Niestety własciciele PAKS chyba popsuli relacje.

Gdyby np PAKS był włascicielem szpitala w Białej -to Biała nie weszła by do sieci.i podano by tuzin uzasadnionych powodów takiej decyzji.

Teraz czas pokaże ,no chyba że na białym koniu Marian wjedzie i stworzy nowe terenowe placówki ,żeby się  medycyna wielka mogła częsciowo przemieścić z dużych ośrodków do mniejszych ... opolskie zawsze na swoim.amen

M
Medyk
No jak zatka, toć to teraz KLINIKA !
l
lolek

Katowicka I st . buhhha to sie witos zatka 

g
głos z NFZ
PAKS-y dostały po d.u.p.i.e za podskakiwanie opolskiemu funduszowi i ciąganie go po sądach. Ciekawe, że np. na Śląsku i Podkarpaciu do sieci jednak weszły.
Pieniędzy więcej w systemie nie będzie, więc nie czekajcie na cuda typu skrócenie kolejek i zwiększona dostępność. Od samego mieszania herbata sie słodsza nie zrobi. Choćby nie wiem jakie głupoty głosił Bryk, Radziwił i inni.
o
opek

No jednooddziałowy szpital w białej bardzo ważny-takie cos nie powinno oistmnieć.a katowicka( drugi szpital co do wielkości w wojewódzctwie równy Kluczborkowi-zajefajnie.

z
zaver
Xinże ministrze o jakości Zalewskiej nie kompromituj się
l
lidia

Obojętnie jaka  partia rżadzi to problemu służby zdrowia nie potrafi rozwiazać. Ba nawet nie bierze sie za to problem polityczny. Próba reformy to smierć polityczna. Dlatego  kazdy rzad udaje reforme, a przeciez od mieszania herbata nie robi sie słodsza. No prostymi ruchami   można  zadowolic kościół  zakazujac tabletki dzień po. A tak naprawde  sprawe  na przyklad endoprotez biodrowych można załatwic w jeden rok a nie czekać  5,10 i wiecej lat. Ale do tego trzeba przyzwolenia społecznego. Na przylad na  lekcje religi  panstwo  daje kilksa miliardów rocznie. A za  te pieniadze mozna  by   zrobić wszystkim oczekujacym endo proteze. Ale czy lud poprze tajka partie  ktora wyjdzie z takim projektem? napewno nie. Wiec niech lud czeka w kolejce latami. Amen

r
rew

Ciekawe co z tymi, które nie weszły do sieci? PiS je po cichu zlikwiduje? A pacjentom Pavulon :D :D :D

Wróć na i.pl Portal i.pl