Opolskie: Prof. Jerzy Żyżyński jedynką Zjednoczonej Prawicy, Janusz Sanocki - ruchu Kukiza

Artur  Janowski
Artur Janowski
Prof. Jerzy Żyżyński (z lewej) i Janusz Sanocki.
Prof. Jerzy Żyżyński (z lewej) i Janusz Sanocki. Archiwum
Zjednoczona Prawica ma listę kandydatów, których chce wystawić w wyborach do Sejmu. Powoli wyborcze karty odkrywa także Paweł Kukiz.

Choć oficjalnie lista Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Polska Razem) ma być zaprezentowana w przyszłym tygodniu to już wiadomo, że tak jak w 2011 roku otworzy ją profesor Jerzy Żyżyński, który nie jest związany z Opolszczyzną, ale cieszy się dużym uznaniem u Jarosława Kaczyńskiego, lidera PiS.

Co więcej, godzi ambicje posłów Sławomira Kłosowskiego (PiS) i Patryka Jakiego (SP), którzy na liście zajmą miejsca drugie i trzecie. Czwarte ma obiecane Antoni Duda, stryj prezydenta Polski i dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, ale nie jest pewne, czy rzeczywiście je utrzyma. W PiS można też usłyszeć, że ostatecznie dostanie je Katarzyna Czochara, radna wojewódzka PiS.

Sam Kłosowski o liście na razie rozmawiać nie chce. Poza pierwszą trójką możliwe są zmiany, zwłaszcza, że część kandydatów może być niezadowolona z miejsc i z wyborów się wycofa. Ostateczny kształt listy mamy poznać w przyszłym tygodniu.

Wszystko wskazuje także że kandydatem prawicy do Senatu w okręgu Opole i powiat opolski będzie przewodniczący rady miasta Marcin Ociepa (PR), a nie radna miejska PiS Agnieszka Zakrzewska-Kubów, którą forsuje poseł Kłosowski.

Ociepa zamierza szukać szerokiego poparcia i nie jest wykluczone, że uzyska je także u Pawła Kukiza, który zdradził właśnie pierwsze miejsca na liście.

Opolską jedynką Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15 będzie Janusz Sanocki, były burmistrz Nysy i znany zwolennik Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Dwójkę otrzyma Grzegorz Zawiślak z Prudnika, a trójkę Tomasz Wiśliński, prezes Fundacji Przyszłość Pokoleń.

Mimo pikujących sondaży Sanocki liczy nie tylko na mandat posła, ale i na to, że ruch Kukiza zdobędzie co najmniej kilkanaście procent głosów.

- Niestety układanie list, do czego zmusza nas obecny system wyborczy w Polsce rodzi wiele kontrowersji i niepotrzebnych sporów - ocenia Sanocki. - Jak wyjdziemy ostatecznie z tematu list to wrócą tematy fundamentalne takiej jak JOW-y i ludzie dostrzegą, że to my gwarantujemy zmiany, a nie trzęsące się ze strachu partie polityczne.

Na razie wciąż nie jest jasne, jak będzie wyglądać opolska lista Zjednoczonej Lewicy. Pewne wydaje się tylko to, że jedynką będzie wrocławianka Anna Kubica (Ruch Palikota), a za nią powinniśmy zobaczyć nazwiska Piotra Woźniaka i Tomasza Garbowskiego z SLD.

Wszystko jasne jest u ludowców, gdzie listę otwiera Stanisław Rakoczy, a do Senatu kandyduje m.in. Andrzej Butra.

Mniejszość niemiecka postawiła na pierwszym miejscu posła Ryszarda Gallę, a Platforma posła Leszka Korzeniowskiego, a tuż za nim będą posłowie Rajmund Miller i Janina Okrągły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska