Opłaty stałe w przedszkolu są nielegalne

  Opłaty stałe w przedszkolu są nielegalne

  Maria Sowisło

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rodzice przedszkolaków nie chcą płacić za swoje dzieci tak zwanej opłaty stałej. Ta sięgająca 150 złotych miesięcznie część czesnego jest nielegalna - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
  Zgodnie z wyrokiem opłata jest pobierana od rodziców niezgodnie z prawem, bo nie jest uzależniona od czasu przebywania dziecka w przedszkolu czy nawet ponadprogramowych propozycji dla maluchów. Jest więc niezgodna z konstytucją, która nakazuje równe traktowanie wszystkich obywateli, także przedszkolaków.

  Praktyka ustalania tzw. opłaty stałej jest stosowana w całej Polsce. Wysokość jej ustalają samorządy - właściciele przedszkoli.
  Niedawno dwie dolnośląskie gminy podniosły te opłaty i zgodnie z prawem uchwały w tej sprawie trafiły do wojewody dolnośląskiego. Wojewoda zaskarżył uchwały do WSA, a sąd ku zaskoczeniu władz gmin przyznał mu rację.

  Zajmując się dwoma uchwałami, wojewoda dolnośląski stworzył precedens. Wypatrzyli go rodzice przedszkolaków z Czerska w Pomorskiem.

  - Zaczęliśmy wertować ustawy i wyroki sądów, bo opłata stała od września tego roku drastycznie nam wzrosła do 124 złotych - mówi pan Andrzej, prosząc o anonimowość. - No i trafiliśmy na wyrok sądu we Wrocławiu, zgodnie z którym w ustawie oświatowej nie ma w ogóle mowy o takiej opłacie.

  Rodzice żądają więc od władz Czerska zmiany uchwały dotyczącej właśnie opłaty stałej, która została nazwana opłatą za zajęcia dodatkowe. Na próżno jednak szukać, co pod tym pojęciem się kryje.

  - Nadzór wojewody nie odrzucił nam tej uchwały - tłumaczy Jan Gliszczyński, zastępca burmistrza Czerska, który odpowiada za oświatę. - Z nikim nie będę dyskutował na temat zasadności wprowadzenia opłaty za przedszkole, ponieważ mam opinię radcy prawnego urzędu. W prawne polemiki nie będę się wdawał - dodaje zdecydowanie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nielegalna opłata

  Mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

  W naszym przedszkolu opłata stała wynosi ponad 220zł - jest to przedszkole publiczne. Płacę ją niezależnie od tego czy dziecko choruje i nie ma go w przedszkolu czy jest zdrowe. Dziecko potrafi z...rozwiń całość

  W naszym przedszkolu opłata stała wynosi ponad 220zł - jest to przedszkole publiczne. Płacę ją niezależnie od tego czy dziecko choruje i nie ma go w przedszkolu czy jest zdrowe. Dziecko potrafi z powodu choroby opuszczać nawet 3 miesiace z przedszkola. Za te miesiace zwraca mi sie tylko koszt wyzywienia - musze pozostałe opłaty uiscic w całosci (zarówno opłate stała, Rade Rodziców jak i zajecia dodatkowe)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo