Opłata reprograficzna. "W rezultacie wieloletnich zaniedbań w tym zakresie w Polsce inkasuje się w ramach opłat niecałe 1,7 mln euro"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Opłata reprograficzna. "W rezultacie wieloletnich zaniedbań w tym zakresie w Polsce inkasuje się w ramach opłat niecałe 1,7 mln euro"
Opłata reprograficzna. "W rezultacie wieloletnich zaniedbań w tym zakresie w Polsce inkasuje się w ramach opłat niecałe 1,7 mln euro" Fot. Marcin KróLak / Polskapress
Ministerstwo Kultury przygotowało projekt Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Największe dyskusje budzi wpisanie smartfonów do opłaty reprograficznej. W przestrzeni publicznej błędnie na to mówi się "podatek od smartfonów". - To czego w Polsce brak, to aktualna lista urządzeń i nośników, od których opłaty powinny być pobierane - ocenia Sylwia Biaduń, Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

W ustawie o uprawnieniach artysty zawodowego, która ma nadrobić wieloletnie zaniedbania w dziedzinie kultury, wspierając najmniej zarabiających artystów poprzez ułatwienie im dostępu do świadczeń społecznych i zdrowotnych zasadnicze znaczenie ma źródło finansowania tego projektu. Nie chodzi bowiem o subsydiowanie artystów z budżetu państwa lecz o przekazanie na ten cel części wpływów z tzw. opłaty reprograficznej. Czym ona jest?

Z pewnością niczym nowym. W Polsce opłaty obowiązują od lat, podobnie jak w większości krajów UE. U nas kwestia ta została uregulowana w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych wraz z rozporządzeniami ministra kultury z 2003 roku. Takie rozwiązanie przewiduje też prawo wspólnotowe (dyrektywa 2001/29/WE o prawie autorskim w społeczeństwie informacyjnym). To czego w Polsce brak, to aktualna lista urządzeń i nośników, od których opłaty powinny być pobierane. W tej chwili wciąż mamy na niej m.in. magnetowidy, kasety VHS, płyty CD i DVD. Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego przewiduje objęcie opłatami także: tabletów, laptopów, telewizorów smart, które - podobnie jak smartfony - objęte są opłatami w większości krajów europejskich. Sens regulacji jest bowiem taki, że system powinien dotyczyć wszystkich urządzeń umożliwiających korzystanie z utworów w ramach tzw. dozwolonego użytku prywatnego.

Dozwolony użytek prywatny zaś to taka forma korzystania z utworów, która nie wymaga uzyskania zgody uprawnionych i nie generuje dla nich odpowiednich przychodów. W ramach dozwolonego użytku na skalę masową korzysta się z muzyki, filmów, zdjęć, książek - za darmo. To pozbawia tych, którzy przyczynili się do ich powstania odpowiedniego wynagrodzenia i zmniejsza popyt na komercyjną ofertę. Dlatego wiele lat temu wymyślono system rekompensaty. Opłata reprograficzna inaczej zwana opłatą z tytułu czystych nośników jest właśnie taką rekompensatą.

Nie ma w obecnie procedowanym rozwiązaniu nic rewolucyjnego. System rekompensaty musi zgodnie prawodawstwem unijnym funkcjonować wszędzie tam, gdzie przewidziana została instytucja dozwolonego użytku. W Polsce ten system wymaga jedynie dostosowania do obecnych form korzystania z utworów poprzez uwzględnienie odpowiednich urządzeń, dzięki którym to następuje. W rezultacie wieloletnich zaniedbań w tym zakresie w Polsce inkasuje się w ramach opłat niecałe 1,7 mln euro, podczas gdy w Niemczech ponad 330 mln Euro, we Francji 277 mln Euro, we Włoszech 127 mln i tak dalej. Biorąc wpływy z opłat per capita nasz kraj spada jeszcze niżej – jest to niecałe 0,05 Euro, podczas, gdy średnia unijna to 2,35.

Specyfiką polskiego rozwiązania ma stać się to, że część kwot z tych opłat przekazana zostanie na fundusz wsparcia artystów zawodowych a tym samym na dopłaty do ubezpieczeń dla najmniej zarabiających spośród nich. Pozostała część trafi do bezpośrednich uprawnionych tj. autorów, producentów, wykonawców, wydawców. Tak jak to było do tej pory. Z tą różnicą, że teraz faktycznie znajdą się w końcu środki z opłat do podziału.

Sylwia Biaduń, zastępca dyrektora, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych

Zapraszam do nadsyłania opinii i stanowisk na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl