Olimpijski poradnik kibica w kapciach (odc. 2) - tajniki wioślarstwa

Maciej Stolarczyk
W wyścigu dwójek bez sternika każdy z wioślarzy trzyma po jednym wiośle
W wyścigu dwójek bez sternika każdy z wioślarzy trzyma po jednym wiośle fot. reuters
Wioślarstwo jest jedyną dyscypliną olimpijską, w której zwycięzca dokładnie widzi na mecie rywali, których pokonał. Wszystko dlatego, że w tym sporcie siedzi się tyłem do kierunku jazdy.

Zawodnicy rywalizują na dystansie 2000 m (wszystkie konkurencje odbywają się na torach o tej długości). Do finału awansuje po sześć osad, które przechodzą eliminacje (i ewentualne repasaże) oraz półfinały. W igrzyskach mężczyźni rywalizują w ośmiu konkurencjach, zaś kobiety w sześciu.

Konkurencje można podzielić według czterech kryteriów: liczby zawodników w osadzie (jeden, dwóch, czterech lub ośmiu), liczby wioseł na osobę (jedno - osada pojedyncza - lub dwa - osada podwójna), obecności sternika lub jego braku (dotyczy to tylko osad pojedynczych). Ostatnim kryterium jest waga - lekka lub ciężka.

Wioślarze stosują specjalny zapis. Dla przykładu: (W4-) to żeńska czwórka bez sterniczki, czyli z "-"; (M4x) oznacza wyścig męskich czwórek podwójnych, czyli z "x". (W8+) to ósemka kobiet, gdzie "+" to sternik. (W1x) to jedynki kobiet, a (LM1x) to już jedynki męskie wagi lekkiej itd.

Pytanie dla kibiców: Jak oznaczymy wyścig męskich dwójek podwójnych wagi lekkiej? Oczywiście (LM2x). A żeńskich dwójek wagi lekkiej bez sterniczki? Bardzo dobrze! To (LW2-).

Podział na wagę nie odnosi się do masy łodzi, lecz wioślarzy. W osadzie lekkiej pań maksymalna waga zawodniczki nie może przekroczyć 59 kg (przy łodziach wieloosobowych wylicza się średnią, maks. 57 kg). Wśród panów maksymalna waga przy pojedynczej osadzie to 72,5 kg, zaś średnia przy wieloosobowej wynosi 70 kg.

- Wagę lekką wprowadzono, aby dać możliwość rywalizacji zawodnikom o gorszych warunkach fizycznych. W wioślarstwie wzrost i zasięg ramion dają ogromną przewagę - tłumaczy trener koordynator Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego Danuta Kotwińska.

Bardzo ważną funkcję pełni sternik (w igrzyskach wyłącznie w wyścigu ósemek). Jego podstawowym zadaniem jest kierowanie łodzią. Czyni to za pomocą linek połączonych ze sterem. Jako jedyny na łodzi siedzi (lub leży) przodem do kierunku jazdy.

- Sterowanie to tylko niewielka część jego zadań. Przede wszystkim pełni funkcję zastępcy trenera. W czasie wyścigu przekazuje wskazówki zawodnikom - mówi Kotwińska.

W osadach wieloosobowych wyróżnia się także funkcję szlakowego. Jest to zazwyczaj najbardziej doświadczony zawodnik, który siedzi najbliżej rufy (jako ostatni mija linię mety). Jego zadaniem jest narzucanie tempa. Decyduje, kiedy zwolnić, a kiedy zaatakować. Według najpopularniejszego modelu rozdzielenia miejsc w środku osady cztero- lub ośmioosobowej siedzą najsilniejsi wioślarze, zaś na dziobie zawodnik dobry technicznie.

Dawno minęły czasy, gdy sprzęt do wioślarstwa produkowano z drewna. Teraz łodzie i wiosła wytwarza się z włókien węglowych lub karbonowych. Waga łodzi jest ściśle określona, mniej jest wytycznych dotyczących wioseł.

W Pekinie Polacy wystartują w 5 konkurencjach. Największe nadzieje medalowe wiążemy z czwórką podwójną mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl