Olimpiada Gier Planszowych IPN. Trwa pierwsza edycja

Damian Świderski
Damian Świderski
Finał Olimpiady Gier Planszowych odbędzie się w dniach13-15 kwietnia 2023 roku na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.
Finał Olimpiady Gier Planszowych odbędzie się w dniach13-15 kwietnia 2023 roku na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Pixabay/955169
Rozpoczęła się pierwsza edycja Olimpiady Gier Planszowych. Organizuje ją Instytut Pamięci Narodowej. W kwalifikacjach do Olimpiady bierze udział blisko 2 tys. osób. Kwalifikacje zakończą się pod koniec marca w Bydgoszczy, a finał odbędzie się już w kwietniu na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.

Według organizatorów, czyli IPN, Olimpiada Gier Planszowych ma na celu popularyzację nowoczesnych gier planszowych i edukacyjnych. Uczestnikami są uczniowie szkół podstawowych i średnich. Wśród biorących udział są jednak także osoby pełnoletnie. IPN wprowadziło do „zawodów” szeroką gamę gier planszowych. W trakcie trwania Olimpiady Gier poszczególne grupy wiekowe dostaną inne gry.

W jakie gry będzie można zagrać?

Uczniowie szkół podstawowych zagrają w ZnajZnak oraz Misia Wojtka. ZnajZnak polega na błyskawicznym odnajdywaniu par symboli na wyłożonych kartach. Symbole związane są z polską historią.

Gra Miś Wojtek opowiada o losach Polaków z Kresów Wschodnich, koncentrując się na losach tytułowego misia. Zadaniem graczy jest zbieranie pamiątek zilustrowanych na kartach, a powiązanych z losami misia Wojtka i żołnierzy II Korpusu.

Starsi uczniowie zagrają w Bitwę Warszawską oraz w ORP Orzeł. Gracze będą zarządzać armiami na przedpolach Warszawy, a następnie za pomocą kart określą, jakie siły zaangażują w każde ze starć z wojskami przeciwnika.
Natomiast gra ORP Orzeł to gra blefu, w której gracz stara się skrycie opuścić Bałtyk okrętem podwodnym, ale nieustannie nękany jest przez niemieckie okręty nawodne i partole lotnicze, a do tego musi unikać pól minowych i zmagać się z awariami.
303. Bitwa o Brytanię, 111. Alarm dla Warszawy oraz 7. W obronie Lwowa to kolejne gry na Olimpiadzie Gier Planszowych.

Gra 7. W obronie Lwowa ukazuje zmagania polskiego lotnictwa z konnicą Budionnego Armii Czerwonej, a 111 Alarm dla Warszawy przedstawia walki z Luftwaffe w osłonie naszej stolicy we wrześniu 1939 r. Z kolei 303 Bitwa o Brytanię opowiada o heroicznych zmaganiach polskich pilotów w brytyjskich maszynach z niemieckimi lotnikami pod niebem Anglii.

Najbardziej rozbudowaną grą IPN jest natomiast Niepodległa. Tytuł ten opowiada o kluczowym okresie starań i walk o odzyskanie suwerenności przez naszą ojczyznę. Czterech graczy – w tej dyscyplinie nie ma ograniczeń wiekowych – wspólnie stara się zrealizować zadania odpowiadające historycznym działaniom, aktywnościom oraz życiu wybitnych postaci, aby doprowadzić do takiej sytuacji międzynarodowej i wewnętrznej, która umożliwi Polsce odzyskanie niepodległości.

Na efekt końcowy składają się wyniki z gier, a także punkty zdobyte podczas rozwiązywania testu wiedzy, opartego na lekturze materiałów historycznych przygotowanych dla każdej z gier. Na zwycięzców finału czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Po finale ruszą przygotowania do drugiej edycji, a w gry konkursowe można zagrać online.

Źródło: IPN

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl