Oleksy: Czemu pojawia się opór przed Palikotem? Leszek oparł się na tym samym układzie

Redakcja
Józef Oleksy
Józef Oleksy FOT.BARTEK SYTA
- Dobrze, że Leszek Miller w końcu poparł ideę kongresu lewicy. Tylko że nie sprecyzował, kogo chciałby tym objąć. Uważam, że nie można pominąć Ruchu Palikota. Nie mówię o połączeniu (partii - red.), ono nie jest potrzebne. Mówię o współpracy. Nie wiem, dlaczego miałby być opór przed współpracą - mówi Józef Oleksy, były premier, w rozmowie z Joanną Miziołek.

Miały być prawybory, a był jeden kandydat i w dodatku od dawna znany. Po co był ten pomysł?
Pomysł był inny w zamyśle. Prawybory były niekonwencjonalnym pomysłem, który miał oznaczać, że kandydaci na lidera partii osłabionej, która chce wyjść do przodu, przez trzy miesiące będą toczyć dyskusje. Po to, aby tą drogą wzbudzić zainteresowanie, przybliżyć sprawy lewicy. I pokazać jej zamysły na przyszłość. To był dobry pomysł. Popierałem go.

To czemu nie wyszło?
Potem okazało się, że został jeden kandydat. Leszek Miller jeździł po Polsce, ale w trybie statutowych zebrań. Oczywiście przekazywał lewicowe treści, ale to nie był ten pomysł, który chcieliśmy zrealizować. Natomiast teraz przez plebiscyt przewodniczącym został Leszek Miller i życzę mu jak najlepiej. Ale zaznaczam - nie osiągnęliśmy planowanego efektu.

I widać na sali ten brak efektu? No bo entuzjazmu to na tym kongresie nie było widać.
Entuzjazmu nie było aż tak dużo, jak się spodziewaliśmy. Bo dobre wystąpienie Leszka Millera było wystąpieniem mobilizującym, wiecowym. Wywoływało reakcje umiarkowane. Było powtórzeniem i zgrabnym zebraniem wszystkich treści, które dotąd Sojusz głosił. Ale było też powtórzeniem linii Leszka Millera, że SLD sam się odbuduje i sam zdobędzie władzę. Myślę, że ta świadomość niepewności była na sali. W tej epoce, w tym stanie polskiej sceny politycznej, gdzie zdobycie władzy wymaga dużej kooperatywności i szukania współpracy z wieloma, którzy choćby w paru sprawach się z nami zgadzają. A nie budowanie muru, odgradzanie się. Miller jest sprawnym liderem, ale potrzebne jest mu wsparcie.

Sam nie będzie. Przecież Pan został wiceprzewodniczącym.
Działacze z regionów prosili mnie, bym wystartował. Miałem własną motywację, by zostać wiceprzewodniczącym. Byłem pierwszym w wolnej Polsce marszałkiem Sejmu, dwukrotnie premierem i szefem partii. Ataki na mnie były straszne. Nieraz byłem sam. Teraz miałem ochotę zwrócić się do partii o potwierdzenie tego, w jaki sposób odbierają mnie członkowie. Ja zawsze byłem przy SLD, pozostałem przy swoich poglądach. Nie odszedłem do innej partii. Tymczasem spotkało mnie tu dużo ostracyzmu ze stron różnych grupek. Co nie było miłe.

Jakich grupek?
Było kilka niesympatycznych rzeczy, ale to już za mną. Startując na wiceprzewodniczącego, chciałem się dowiedzieć, czy partia pamięta historię, liderów z przeszłości, czy też bieżące układy eliminują ludzi z partii.

Jeśli chodzi o bieżące układy, to w Sojuszu niezłe zamieszanie. Katarzyna Piekarska nie chciała zostać wiceprzewodniczącą, Grzegorz Napieralski również. Wojciech Olejniczak nie zgodził się, by zostać członkiem zarządu krajowego. O co chodzi?
Może jest to zniechęcenie osobiste. Sam się wahałem, czy zdecydować się na kandydowanie. Natomiast wciąż czuję się socjaldemokratą. Dlatego nie stoję całkiem z boku. Ale to nie znaczy, że nie jestem uważnym obserwatorem i nie analizuje wszystkiego. Jestem absolutnym zwolennikiem kursu na otwartość lewicy. Dobrze, że Leszek Miller w końcu poparł ideę kongresu lewicy. Tylko że nie sprecyzował, kogo chciałby tym objąć. Uważam, że nie można pominąć Ruchu Palikota. Na lewicy zawsze, przez wieki była licytacja o to, kto ma prawidłową myśl, a kto nie ma. Nie chcę, aby to wracało. Każdy kto ma coś do powiedzenia i nie wstydzi się słowa "lewica", to jest do rozmowy.

Czytaj także:
* Oleksy: Na scenie politycznej zrobiło się miałko. Zniknął spór o przyszłość
* Miller: Jeśli Palikot wystąpi z koalicji, to możemy rozmawiać
* Palikot chce się pogodzić z Millerem. "Leszku, zapomnijmy o nieporozumieniach"

Powinno się połączyć SLD i Ruch Palikota?
Nie mówię o połączeniu, ono nie jest potrzebne. Mówię o współpracy. Nie wiem, dlaczego miałby być opór przed współpracą.

Janusz Palikot pisze list i wyciąga rękę do współpracy, którą Leszek Miller odrzuca. Czemu? Boi się zjedzenia?
Nikt nikogo nie może połknąć bez jego zgody. W ogóle o zjadaniu nie może być mowy.

A nie wyczuwa Pan Premier, że Leszek Miller obawia się utraty swojej pozycji i dlatego też był jeden kandydat w wyborach na szefa?
Nie wiem, czy się obawia. Mało rozmawiamy. Ma swoje grono współpracowników.

A kto to jest? Jakieś nowe twarze?
To są ci sami, którzy byli przy Napieralskim. Leszek oparł się na tym układzie być może z konieczności, być może z wyboru.

A Pan co zamierza zmieniać w SLD? Ma Pan już sprecyzowane plany?
Spojrzenie na pewne sprawy. W polityce brakuje ulokowania lewicowej wizji w tym, co się w świecie dzieje, który jest coraz mniejszy globalnie. Nie można określać szans pokolenia w Polsce bez wiedzy o tym, co globalizm do nas przyniesie. Trzy miesiące przygotowywałem raport pod tytułem "Kapitalizm na zakręcie, lewica na prostej". Szkoda, że zdjęto prezentację na kongresie.

Wie Pan, dlaczego tak się stało?
Widocznie nie ma zainteresowania. To po co to było robić? A przyciągnąłem ciekawych autorów - od Żakowskiego po Wańkową, profesora Hartmana. Ten brak zainteresowań większych mnie martwi.

Na kongresie podczas przemówienia Leszka Millera kilka razy było słychać słowo "władza". Nie za często się pojawiło?
Chciał porwać tłum, a wizja władzy jest zachęcająca.

Leszek Miller nie zaprosił Aleksandra Kwaśniewskiego na kongres. Ładnie postąpił?
Szkoda, że zabrakło Aleksandra Kwaśniewskiego.

Czytaj także:
* Oleksy: Na scenie politycznej zrobiło się miałko. Zniknął spór o przyszłość
* Miller: Jeśli Palikot wystąpi z koalicji, to możemy rozmawiać
* Palikot chce się pogodzić z Millerem. "Leszku, zapomnijmy o nieporozumieniach"

Rozmawiała Joanna Miziołek

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Halo
Widzieliśmy drani, którzy dorabiali się na przedawnionych przestępstwach, umorzonych pożyczkach, ukradzionym pierwszym milionie. Ale uważaliśmy, że takie są koszty „transformacji”.

Widzieliśmy ludzi bezpieki ulokowanych w tajnych służbach, w mediach czy w dyplomacji, ale uważaliśmy, że lepiej niech się zajmą czymś pożytecznym, niż mieliby spiskować przeciwko Polsce.

Widzieliśmy, jak komunistyczni aparatczycy i tajni współpracownicy robią kariery na uczelniach i jak wychowują kolejne pokolenie oportunistów i spryciarzy, ale mówiliśmy, że musi minąć wiele lat, zanim ostatecznie uwolnimy się od brzemienia PRL.

Pozwoliliśmy rozpanoszyć się w Polsce cwaniactwu, kłamstwu, nieuczciwości.

Pozwoliliśmy rządzić pozbawionym skrupułów nieukom, pozwoliliśmy drwić z prawa złodziejom i łapówkarzom. Wzruszaliśmy ramionami, gdy sprzedawano narodowy majątek. Pogodziliśmy się nawet ze śmiercią naszego Prezydenta.

I gdzie jesteśmy dzisiaj? Doszło do tego, że jesteśmy mieszkańcami peryferyjnego państwa, z którego młodzież emigruje za tanią robotą.

Dla podtrzymania władzy pazernych nieudaczników zaciągnięto długi, które będziemy spłacali przez pokolenia.

Staliśmy się pośmiewiskiem Europy – państwem, które nie potrafi poradzić sobie z budową dróg i naprawą kolei, którego rząd buduje najdroższe na świecie stadiony, ale z braku pieniędzy zamyka szkoły i ciężko chorym odbiera nadzieję na wyleczenie.

Teraz okazuje się także, że ostatnie wolne media są zagrożone, że machiny państwa używa się do wyplenienia patriotyzmu, że za głodowe emerytury będziemy pracowali tak długo, jak to możliwe, równocześnie dopłacając greckim emerytom, żeby mieli za co spłacać pożyczki zaciągnięte w niemieckich bankach.
k
kinsky
Jednak od pewnego czasu stało się coś takiego, że posiłkuje się jedynie tylko wałachami. A szkoda, gdyż był wprawnym politykiem. Jednak z drugiej strony, z polityką i politykami to tak samo jak z młodzieńczą miłością, gdyż i ona zawsze przemija! I właśnie to tow. Oleksy powinien zrozumieć, czyli powiedzmy, pozostać dalej z twarzą. A jeśli chodzi o twarz, za którą się tak nachalnie i infantylnie wstawia, to ona nie jest w niczym atrakcyjna dla milionów osób. No chyba tylko wtedy, kiedy pozostanie się przy Stańczyku. To i owszem!
M
Moczar
Do tej galerii przeszłości należy sklonować jeszcze kilku sprawdzonych towarzyszy, a oni już będą wiedzieli jak odzyskać władzę.
G
Gabriel
Pan Oleksy na swoja epokę był w miarę dobry, jednak te czasy minęły bezpowrotnie. Należałoby odświeżyć poglądy, a to jest chyba niemożliwe.
Dla Oleksego to stanowisko powinno mieć charakter honorowy.
a
aleks
Lewica jest w dołku kolacznym. I bardzo dobrze! Tu jest miejsce SLD (dawnej PZPR), ruchu paligłupa itp. i niech tak zotanie na wieki! To jest najlepsze dla Polski.
j
jas wedrowniczek
nie wiedzielismy,ze pan palikot oprocz urbana,rozenka bzyka pana oleksego.No coz nikt nie jest doskonaly i odporny na urok eksperta gumowych genitalii.
c
chłodi
Niestety, to że taki skompromitowany lizus został vice nie najlepiej świadczy o ludziach SLD. Ten wywiad zresztą świadczy, że Oleksy będzie stępiał ostrze lewicowych postulatów zwłaszczaw sprawach światopoglądowych. Już w 2010 r. gdy hołota histeryzowała pod krzyżem na Krakowskim Przemieściu w Warszawie mówił, że "krzyż mu tu nie przeszkadza", chociaż przeszkadzał niepisowskim katolikom, nie mówiąc o lewicy. Oleksy będzie wtyką Kwaśniewskiego, LiDu itd. w SLD. Szkoda.
3
jest w stanie nawet goowna się chwycić byle tylko, jak zdechłe ryby, z prądem płynąć!
t
tak mi sie zdaje
Palikot juz ponazywal chamami wielu waznych w Polsce ludzi, w tym biskupa przewodniczacego episkopatu. O Millerze, ktory ma duze zaslugi we wprowadzeniu Polski do NATO i Unii mowi, ze ma krew na rekach. Uslyszymy od niego jeszcze wiecej, bo on nie lubi czekac, chcialby szybko i ostro na szczyty wladzy. Miller bedzie trzymal dystans az Palikot zacznie tak samo wypowiadac sie o obecnym prezydencie i premierze. To juz niedaleko, bo wiadomo co wygaduje o Gowinie i innych ministrach. Wtedy pewnie zajma sie nim odpowiednie sluzby. Giertych nie dal rady przeswietlic majatkow Palikota, ale to nie znaczy, ze nie ma na niego kwitow. Pojawia sie one w atmosferze skandalu, kiedy Plikot juz wszystko z siebie wyrzyga, raczej blizej nastepnych wyborow.
J
Janusz
Przekaz dnia nr 2012 / 04 / 30 - 002

Dzisiejszy przekaz dnia:

Z przykrością muszę stwierdzić, że coraz więcej dziennikarzy zaczyna się wymykać spod naszej kontroli, co bardzo utrudnia nam pracę nad urabianiem opinii publicznej za pomocą głównych mediów. Staramy się w tej sprawie coś robić. Na szczęście niewielu ludzi jak na razie szuka informacji w internecie. W tej sprawie też coś robimy, ale jak widzicie, nie jest łatwo, bo przedwcześnie sypnęło się z projektem ACTA.

Prawdziwe sondaże pokazują, że coraz mniej ludzi chce na nas głosować (15,8 %) oraz, że rośnie liczba niezdecydowanych, którzy rozważają głosowanie na PiS.

Platforma tonie, ponieważ nasz elektorat zaczyna się orientować, że myśmy ich z tą zieloną wyspą oszukali. W tej krytycznej sytuacji trzeba maksymalnie forować Ruch Palikota jako "alternatywę" dla PO !!!

Pamiętajcie: ewentualny przyszły rząd pisowski z całą pewnością nie tylko zreaktywizuje, ale i wzmocni CBA -- i wtedy już nie będzie tak łatwo robić interesy.

Zróbcie coś, mobilizujcie wszystkie media, piszcie na wszystkich forach, bo TONIEMY, a razem z nami mogą zatonąć WASZE posady i WASZE interesy!

Powtarzać w kółko, że według wszystkich sondaży PiS nie ma szans, ponieważ prawie połowa ankietowanych chce głosować na nas lub na Palikota.

Dalej na forach wyśmiewać na wszelkie sposoby wszystkie wrogie media, w szczególności "Gazetę Polską", Radio Maryja, TV Trwam, "Nasz Dziennik" oraz "Uważam Rze".

Unikać tematu długu publicznego! To samo dotyczy podatku katastralnego, likwidacji szkół oraz wzrostu ludzi zatrudnionych w administracji państwowej. W żadnym wypadku nie posługiwać się określeniem "terapii szokowej"! Na forach bezwzględnie usuwać termin "liberofaszyzm".

Uwaga: nieustannie wyśmiewać jakiekolwiek stwierdzenia odnoszące się do istnienia organizacji masońskich, zwłaszcza w Polsce.

Rozmawiając o gazie łupkowym, starannie unikać tematu ustawy o koncesjach. Niestety to było nasze niedopatrzenie. W miarę możliwości nie dopuszczać ekspertów PiSu do głosu w tej sprawie.

Wmawiać ludziom, że klapa autostradowa, klapa stadionowa, klapa służby zdrowia, klapa emerytalna, klapa informatyzacyjna oraz drożyzna są skutkami celowych działań i zaniedbań opozycji, czyli PiSu.

UWAGA: w mediach nie wolno atakować SLD, bo to nasz cichy sojusznik. Rozmowy idą w dobrym kierunku.

NASZYM JEDYNYM PRZECIWNIKIEM JEST PiS.

RZECZ JASNA, NIE REAGOWAĆ NA UPOZOROWANĄ KRYTYKĘ ZE STRONY RUCHU PALIKOTA!

Tak naprawdę liczą się fakty. W ważnych sprawach RP ZAWSZE będzie głosować razem z nami.

Pamiętajcie: RP to nasza wspólna szalupa ratunkowa, czyli nowa Platforma przyszłości!
A
Andriu
Niedługo po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych w mediach poprawnych politycznie było lansowanych kilka celebrytek, które w ramach reedukacji "zacofanego" społeczeństwa wyjaśniały, jakie powinny być "jedynie słuszne" poglądy.

Jedna z nich, znana dziennikarka, w pierwszym zdaniu zadeklarowała, że woli być "zimną suką" niż "matką Polką". Zachwalała homoseksualizm, domagała się prawa adopcji dzieci przez konkubinaty jednopłciowe, eutanazji, in vitro na życzenie.

Wyznała, że nie znosi dzieci i woli brać psy ze schroniska, niż opiekować się dziećmi. Deprecjonowała ponadtysiącletnią tożsamość kulturową i religijną Polaków. Promowała zabijanie dzieci poczętych i zachwalała środowisko polityczne szerzące nienawiść do ludzi wierzących.

Minęło kilka miesięcy i dowiadujemy się, że rząd Donalda Tuska majstruje przy zasadach finansowania Kościoła, próbuje otworzyć furtkę do rugowania religii ze szkół, ogranicza liczbę kapelanów wojskowych.

Redukowane jest nauczanie historii w szkołach, trwają w najlepsze praktyki dyskryminacyjne w stosunku do Telewizji Trwam, są już gotowe projekty ustaw o in vitro oraz zrównujących konkubinaty jednopłciowe z małżeństwami.

Premier Donald Tusk jest zwolennikiem ratyfikowania Konwencji Rady Europy przepojonej ideologią feministyczną i genderową. W tym dokumencie pod pretekstem zapobiegania przemocy wobec kobiet dekretuje się zwalczanie naturalnego modelu rodziny i nakłada obowiązek promowania homoseksualizmu.

Błogosławiony Jan Paweł II już ponad 20 lat temu przestrzegał, że demokracja oderwana od wartości łatwo zamienia się w jawny i zakamuflowany totalitaryzm. Konwencja pachnie terrorem politycznej poprawności, której skutków już w Polsce doświadczamy. Znany pedagog prof. Aleksander Nalaskowski za sprzeciw wobec rodzinnych domów dziecka prowadzonych przez homoseksualistów trafi przed sąd.

Przerabialiśmy już oznaczającą zagładę dziesiątków milionów ludzi "walkę klas", teraz nam się narzuca "walkę płci". Ta sama jest dialektyka i inżynieria społeczna. Ideologia feministyczna i gender to narzędzie w rękach neomarksistów, którzy "kochają ludzkość", ale nie kochają człowieka i inicjują w nowym wydaniu chińską rewolucję kulturalną.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Oleksy: Czemu pojawia się opór przed Palikotem? Leszek oparł się na tym samym układzie
k
kinsky
Dzisiaj jest nim już wszystkim zapomniany wolny strzelec tow. Józef Oleksy! A kto nim będzie nazajutrz? Tak w ogóle, to jakaś dziwna ta zależność tych wszystkich Club! Czyżby ona była wg. uszeregowania półek w IPN? Dlaczego ci panowie, i też ci następni, nie mogą po prostu zrozumieć ambitnego mężczyzny, który chce swoje dzieło zakończyć, jak mężczyzna? Ja tam wierzę w mądrość polityczną tow. Miller i przekonany jestem, że nigdy nie podda się namowom osób, skądinąd wcale mu bliskich i nigdy przyjaznych. Nadto, przecież Palikot ma swoją Platformę, niech więc ona go promuje! Wg. mnie, Polska nie potrzebuje takich polityków jakim jest osoba Palikot! Ot, i wszystko w tej materii!
p
palec
a prawdziwy mężczyzna nie che tak skończyć.
Dodaj ogłoszenie