Okrągły stół ws. mediów? Członek Rady Mediów Narodowych ma pomysł na to, kto mógłby przy nim zasiąść

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Marek Rutka (Lewica), członek Rady Mediów Narodowych w Polskim Radiu 24 ocenił, że konieczne jest polityczne porozumienie w sprawie mediów publicznych.
Marek Rutka (Lewica), członek Rady Mediów Narodowych w Polskim Radiu 24 ocenił, że konieczne jest polityczne porozumienie w sprawie mediów publicznych. Adam Jankowski/Polska Press
– Jestem zwolennikiem okrągłego stołu ds. mediów. Nie tylko politycy powinni przy nim zasiąść, ale również publicyści, medioznawcy i środowisko artystyczne. Żeby media publiczne realizowały misję, świat kultury musi być reprezentowany. Jestem za tym, aby takie obrady się zaczęły, żebyśmy usiedli do nich z czystą kartą – powiedział Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych.

Konieczne porozumienie ws. mediów publicznych

Marek Rutka (Lewica), członek Rady Mediów Narodowych, w Polskim Radiu 24 ocenił, że konieczne jest polityczne porozumienie w sprawie mediów publicznych. Jego zdaniem „zderzyliśmy się ze ścianą”. – Decyzja ministra kultury nie musi kończyć się rzeczywistą likwidacją i mam nadzieję, że to nie nastąpi – powiedział.

Okrągły stół ds. mediów?

Polityk podkreślił, że jest zwolennikiem okrągłego stołu do spraw mediów. – Nie tylko politycy powinni przy nim zasiąść, ale również publicyści, medioznawcy i środowisko artystyczne. Żeby media publiczne realizowały misję, świat kultury musi być reprezentowany. Jestem za tym, aby takie obrady się zaczęły, żebyśmy usiedli do nich z czystą kartą – dodał.

Poinformował, że przewodniczący RMN Krzysztof Czabański wysłał już pismo do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o spotkanie. – Jesteśmy gotowi, aby pójść do prezydenta Andrzeja Dudy. Z taką wizytą byli już przedstawiciele KRRiT – powiedział.

Prawo medialne trzeba w Polsce napisać od nowa

Odpowiadając na sugestie, że rozwiązaniem mógłby być powrót do stanu sprzed 2015 roku i przywrócenie kompetencji KRRiT, Marek Rutka odpowiedział, że „obserwując skład KRRiT, gdzie tylko jedna osoba jest spoza świata polityki związanego z obozem PiS, nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania”. – Niewiele by to pomogło, bo KRRiT jest upolityczniona. Chyba, że zgodnie z ustawą dojdziemy do wyzerowania kadencji w KRRiT, co jest możliwe. Wystarczy, że prezydent, Sejm i Senat nie przyjmie skwitowania za działalność KRRiT i dojdzie do jej samorozwiązania – mówił.

Zdaniem członka RMN „wydaje się jednak, że w obszarze mediów jest znacznie więcej do zrobienia”. – Ustawa medialna i o KRRiT jest przestarzała, nie nadąża za rozwojem nowych technologii. Prawo medialne trzeba w Polsce napisać od nowa – podkreślił.

W ocenie Marka Rutki „przy okrągłym stole ds. mediów publicznych powinna być tylko jedna karta kart, świeża, nieznaczona”. – Powinniśmy do niego zasiąść, wykonując przynajmniej jednej krok do tyłu, jeśli zależy nam na ładzie medialnym. Na tym, żeby media publiczne odzyskały wiarygodność – dodał.

Zdaniem polityka Lewicy „osiem ostatnich lat to był czas ich upartyjnienia”. – Ustawa o RMN w dużej mierze zabetonowała media publiczne, dając PiS całość władzy nad nimi. Ustawę napisano na tyle przebiegle, że nawet po 15 października PiS zachowało władzę nad mediami. Seria ruchów ministra Bartłomieja Sienkiewicza miała na celu przywrócenie obywatelom mediów publicznych – ocenił.

Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl