Okno na nienawiść do Polaków. Wystawa "Zbrodnia Pomorska 1939" otwarta w Muzeum II Wojny Światowej

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Okno na nienawiść do Polaków. Wystawa "Zbrodnia Pomorska 1939" otwarta w Muzeum II Wojny Światowej
Okno na nienawiść do Polaków. Wystawa "Zbrodnia Pomorska 1939" otwarta w Muzeum II Wojny Światowej Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Wystawa czasowa o masowej eksterminacji na terenie Pomorza Nadwiślańskiego oraz Kujaw jest już otwarta w Muzeum II Wojny Światowej. Ekspozycja pod nazwą "Zbrodnia Pomorska 1939" została zaprezentowana i otworzona w piątek, 6 października. Na instalacjach można ujrzeć porównanie polskości do drzewa, a zbrodnie popełnione przez m.in. niemieckich funkcjonariuszy, przedstawione są jako próba jego ścięcia.

Nienawiść i antypolonizm. Oto "Zbrodnia Pomorska 1939"

Wystawa "Zbrodnia Pomorska 1939" to mrożąca krew w żyłach ekspozycja o zaplanowanej i masowej eksterminacji, jaka miała miejsce na Pomorzu i Kujawach. Tytuł instalacji nawiązuje do niedawno ukutego sformułowania - jak podaje Muzeum II Wojny Światowej, wcześniej zbrodnie tę nazywano m.in. "niemieckim Katyniem 1939", "pogromem", "krwawą pomorską jesienią" lub stosowanymi przez sprawców terminami Säuberungsaktion i Intelligenzaktion.

ZOBACZ TAKŻE: Nowa patronka ronda Grassa we Wrzeszczu? Radni PiS chcą zmiany nazwy

Dyrektor muzeum w trakcie wernisażu zwracał uwagę, że najnowsze badania sprawiły, że zmienił się przekaz, jeśli chodzi o skalę zbrodni, jakie miały miejsce na przełomie 1939 i 1940 roku.

- Te badania nie zmieniają jednego, potwornego charakteru tej zbrodni i tragicznego losu ofiar, również tego, że wśród regionów zaatakowanej i okupowanej Polski, Pomorze i Kujawy pozostają przestrzenią najbardziej dotkniętą polityką nie tylko antypolonizmu kulturowego, co miało miejsce wcześniej, ale antypolonizmu rasistowskiego i eksterminacyjnego - mówił dyrektor Grzegorz Berendt.

Termin, który trzeba znać

Na otwarciu obecny był również wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin. Podkreślił on, że zbrodnia przedstawiana na tej wystawie to być może najważniejszy dla Gdańska i Pomorza epizod związany z II wojną światową.

- Termin, który nawet świadomości polskiej dopiero się pojawia i utrwala. On nie jest powszechnie jeszcze rozpoznawany. "Zbrodnia katyńska", to termin powszechnie znany, a "Zbrodnia pomorska" jest znana w naszym regionie, ale to pojęcie jest jeszcze stosunkowo rzadko używane w kraju, a tym bardziej w Europie, czy świecie – mówił wiceminister.

ZOBACZ TAKŻE: Można kupić bilet tylko na "Nigra crux, mala crux. Czarną i białą legendę zakonu krzyżackiego". Nie trzeba zwiedzać całego zamku

Wystawa jest już otwarta i będzie dostępna dla zwiedzających do 31 marca. Wstęp jest darmowy, a "Zbrodnię Pomorską 1939" zobaczymy w sali wystaw czasowych.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl