Ogromny pożar w Szczawnie-Zdroju. Czy to koniec uzdrowiska? [NOWE ZDJĘCIA]

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Pożar zakładu przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju
Pożar zakładu przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju Dariusz Gdesz / Polskapress
Ogromny pożar w zabytkowym budynku uzdrowiska Szczawno-Zdrój na Dolnym Śląsku. W nocy z niedzieli na poniedziałek, około godziny 1.20, zapalił się zakład przyrodoleczniczy przy ul. Sienkiewicza. - Mimo sytuacji kryzysowej, w której się znaleźliśmy, nie zaprzestajemy działalności. Będzie kontynuowana w naszych pozostałych obiektach - mówi Paweł Skrzywanek, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina.

Oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu otrzymał informację telefoniczną o pożarze zabytkowego Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 4 na 5 marca) o godz. 1.21 od świadka zdarzenia. Od razu na miejsce zostały skierowane zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu wałbrzyskiego. Następnie na miejsce zaczęły docierać kolejne jednostki PSP z Dolnego Śląska.

Walka strażaków z pożarem trwała około sześciu godzin, a następnie przez kolejnych kilka godzin trwało dogaszanie zgliszczy. Strażacy nie chcą spekulować na temat przyczyn pożaru. Według wstępnych, nieoficjalnych informacji ogień pojawił się w sąsiedztwie groty solnej. Mogło tam dojść do zwarcia instalacji.

Zobacz też: Uzdrowisko Szczawno-Zdrój po pożarze [ZDJĘCIA]

Okoliczności pożaru wyjaśni śledztwo prowadzone policję pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że całkowitemu zniszczeniu uległo około 80 procent obiektu, w którym funkcjonowały m.in.: jaskinia solno-jodowa, działająca od początku jego istnienia komora normobaryczna nazywana w uzdrowisku komorą pneumatyczną, która do niedawna była jedyną w Polsce, a także nowoczesna kriokomora oddana do użytku w grudniu 2017 roku. Prawdopodobnie uda się natomiast uratować część balneologiczną, ale to okaże się dopiero po wejściu do obiektu ekspertów.

POŻAR DOMU ZDROJOWEGO W SZCZAWNIE ZDROJU - ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ, CZYTAJ NA WALBRZYCH.NASZEMIASTO.PL

Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnie-Zdroju został wybudowany pomiędzy 1938 i 1939 rokiem i był podstawowym ośrodkiem lecznictwa balneologicznego (kąpiele lecznicze przy użyciu wód i borowin) Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. Wykonywano w nim zabiegi z zakresu: hydroterapii, elektroterapii, światłolecznictwa, laseroterapii i fizykoterapii.

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. zatrudnia około 300 osób. Z tego około 230 na etatach. Jego prezes ma nadzieję, że Zakład Przyrodoleczniczy uda się szybko odbudować, dzięki życzliwości i wsparciu finansowym od różnych instytucji i osób prywatnych. Część pieniędzy na odbudowę ma pochodzić z polisy. Spalony obiekt jest ubezpieczony.

– Obiekt jest posadowiony na naszych źródłach wód mineralnych i to jest największy problem. Musimy teraz podjąć z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz innymi instytucjami nadzorującymi działalność uzdrowiska decyzje o charakterze prawnym, które pozwolą na dalsze jego funkcjonowanie bez szkody dla kuracjuszy i pracowników – wyjaśnia Paweł Skrzywanek, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. – Mamy jeszcze dwa obiekty, w których wykonywane są zabiegi rehabilitacyjne, dlatego nie chcemy redukować etatów. Planujemy pracę w systemie zmianowym.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój po pożarze

Tak wygląda uzdrowisko Szczawno po pożarze [ZDJĘCIA]

– Na miejscu pożaru byli marszałek oraz wojewoda dolnośląski, od których uzyskaliśmy deklarację wsparcia. Jesteśmy również w stałym kontakcie z ministrem Michałem Dworczykiem, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – wyjaśnia Paweł Skrzywanek. – Mimo sytuacji kryzysowej, w której się znaleźliśmy, nie zaprzestajemy działalności. Będzie kontynuowana w naszych pozostałych obiektach. Dlatego zwracam się o wyrozumiałość do naszych gości i kuracjuszy, w związku z niedogodnościami. Będziemy musieli na razie funkcjonować w systemie dwuzmianowym. Zwracam się również z apelem do osób, które mają już wyznaczone terminy turnusów w Szczawnie-Zdroju, by z nich nie rezygnowali tylko przyjeżdżali do nas. Walczymy o przetrwanie. Bez kuracjuszy nie będzie uzdrowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogromny pożar w Szczawnie-Zdroju. Czy to koniec uzdrowiska? [NOWE ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zalecane jest
otwieranie reklam
R
Rafaello
Niebawem wolny będzie nasz król Rafaello , nie przegapcie tej okazji i w miejsce tego chłamu powstanie urokliwa galeria z monstrualnych rozmiarów dworcem PKS
g
gosc
od lat wiemy jak nastepuje upadek nietylko takich obiektow i niewazne w jaki sposob podpalenia to juz norma pozniej brak srodkow na odbudowe nastepnie znajduje sie kupiec bierze ruiny zgliszcza za symboliczna zlotowke i zaczyna byznes wg mnie podpalenie 1000proc niedopilnowanie czyli balagan a i zapomnijcie o jakim kolwiek odszkodowaniu od ubezpieczyciela za dyktatury czerwonej znalezliby sprawce a kwalifikacja saboraz to takie niewygodne teras slowo na koniec szkoda mi ludzi ktorzy tam pracowali
g
gosc
od lat wiemy jak nastepuje upadek nietylko takich obiektow i niewazne w jaki sposob podpalenia to juz norma pozniej brak srodkow na odbudowe nastepnie znajduje sie kupiec bierze ruiny zgliszcza za symboliczna zlotowke i zaczyna byznes wg mnie podpalenie 1000proc niedopilnowanie czyli balagan a i zapomnijcie o jakim kolwiek odszkodowaniu od ubezpieczyciela za dyktatury czerwonej znalezliby sprawce a kwalifikacja saboraz to takie niewygodne teras slowo na koniec szkoda mi ludzi ktorzy tam pracowali
S
Skrzywanek
to jednak pechowy facet , za co się nie weźmie to sp...doli , a nawet jak nie , to mu się spali ...
g
gość
Na pewno to nie koniec uzdrowiska, nie takie przeszkody spotykały Wałbrzych i Szczawno! To nowy poczatek. To zbyt piekne i urokliwe okolice , by jeden pozar mogl przekreslic cale wieki tradycji i historii tego uzdrowiska.
k
komentator
Ten ch uj z Legendy miał szczęście, że na jego budę nie poszło ale i tak dostanie po kieszeni, bo kuracjusze już na dancingi nie będą chodzić.
T
Tfu!
Nie będę klikał w te wasze galerie.
B
Bartek
Teraz jak to w Polsce, trzeba znaleźć winowajcę... pewnie niezadowolony kuracjusz albo pani Krysia źle odstawiła czajnik bezprzewodowy... A instalacja elektryczna? gdzie tam, na pewno była dobra, przecież Niemiec robił fachowo...
Tylko żal tego ładnego obiektu, ludzi w nim pracujących i mieszkańców, straciliśmy kawał ładnej historii!
G
Gość
i się zapaliło.
A
APFF
Nie jesteś pępkiem świata.
K
Kokosz
Możecie też liczyć na drużynę piłkarska w ekstraklasie oraz na sprawną sieć tramwajowa i wiele dzieł sztuki znanych artystów. A także zdjęcia warte miliony.
S
Stachu
Czy to koniec uzdrowiska?
Nie, jeśli manager zarządzający/Prezes dobrze i skutecznie ubezpieczył obiekt nie zaniżając sum ubezpieczenia i nie wybierając wąskiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Jesli ubezpieczenie nie pokryje szkód, to złożyć roszczenie o zaniechanie do osoby odpowiedzialnej.
J
JAK ZNAM ŻYCIE
PYTANIE TYLKO, KTO, NA CZYJE ZLECENIE ORAZ KTO I ILE NA TYM ZAROBI ?
s
sanitariusz
lubie to !! slownik moszesz mi wyslac na adres uuuu warsiawa wies dziemki , pozdro!
Wróć na i.pl Portal i.pl