Ogrodzono Śnieżkę. Po co siatka na najwyższym szczycie Sudetów? (ZDJĘCIA)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Karkonoski Park Narodowy
Szczyt najwyższego szczytu Sudetów ogrodzono czerwoną siatką. Na wygrodzony terenie pojawiły się dodatkowe ławki. Teraz wychodzenie poza wyznaczony teren będzie mocno utrudnione. Karkonoski Park Narodowy tłumaczy, że decyzję podjęto, by przywrócić wyjątkowe, wysokogórskie murawy, które przed laty porastały Śnieżkę, a teraz były regularnie zadeptywane przez turystów, którzy wychodzili poza znakowane szlaki.

Szczyt Śnieżki przez wiele lat był rozdeptywany przez coraz większe tłumy turystów. Szczególnie tłoczno robi się tutaj w okresie wakacyjnym. Dlatego Karkonoski Park Narodowy postanowił ustawić tam, ogrodzenie, w prowokacyjnym czerwonym kolorze. Ma w ciągu nadchodzących wakacji podkreślać, gdzie można się poruszać w parku narodowym - wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Tymczasem niektórzy pseudoturyści nie tylko nie stosowali się do tego obowiązku, ale schodząc ze szlaku robili sobie nawet... mozaiki z kamieni!

ZOBACZ TUTAJ:

Szczyt głupoty na szczycie Śnieżki. Ułożyli sobie mozaikę z ...

Jeszcze 40-50 lat temu wierzchołek najwyższej sudeckiej góry wyglądał zupełnie inaczej. - Porastały go wyjątkowe murawy - tundra w środkowej Europie, które systematycznie były wydeptywane - wyjaśnia Karkonoski Park Narodowy i przypomina to na zdjęciu:

Ogrodzono Śnieżkę. Po co siatka na najwyższym szczycie Sudetów? (ZDJĘCIA)
Karkonoski Park Narodowy

Park chce zaprowadzić porządek i przywrócić oryginalną sudecką przyrodę na rozdeptanym wierzchołku, który dziś wygląda tak:

Ogrodzono Śnieżkę. Po co siatka na najwyższym szczycie Sudetów? (ZDJĘCIA)
Karkonoski Park Narodowy

ZOBACZ TAKŻE:

Schronisko im. Księcia Henryka (Prinz-Heinrich-Baude) – nieistniejące schronisko turystyczne, które położone było w Karkonoszach, na krawędzi Kotła Wielkiego Stawu (1415 m n.p.m.).Wybudowało je w latach 1888-1889 Riesengebirgsverein (jako jedyne tej organizacji, oprócz Heufuderbaude) i w tym czasie było jednym z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych w Sudetach.

Fantastyczne, przedwojenne pocztówki z Sudetów. Możecie nie ...

Chcecie poznać najpiękniejsze górskie zakątki naszego regionu? Zapraszamy do naszego subiektywnego przeglądu najpiękniejszych szlaków turystycznych w Sudetach. Określenie "najpiękniejsze" zawsze bywa dyskusyjne, do naszego przeglądu wybraliśmy te trasy, które nie tylko prowadzą do atrakcyjnych turystycznie miejsc, ale są efektowne widokowo czy też wymagają nieco wysiłku albo prowadzą obok ciekawych miejsc. Pokonanie tych górskich szlaków z pewnością dostarczy Wam wiele satysfakcji. Zobaczcie najlepsze z nich na kolejnych slajdach w galerii. Podajemy kolor trasy i podstawowe informacje o jej przebiegu i czasie pokonania.

Oto najpiękniejsze szlaki turystyczne Dolnego Śląska. Byliśc...

Leśniański Zbiornik Wodny to najstarszy na terenach obecnej Polski zbiornik zaporowy, który w 1905 roku powstał na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną.Maksymalna głębokość zbiornika to 12 metrów, a zapora jest wysoka na 45 metrów. LOKALIZACJA NA MAPIE

Piękne zalewy i tamy na Dolnym Śląsku. Świetny pomysł na wycieczkę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogrodzono Śnieżkę. Po co siatka na najwyższym szczycie Sudetów? (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl