Ograniczenia i nowa kolejność szczepień. Opublikowano rozporządzenie

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ograniczenia i nowa kolejność szczepień. Opublikowano rozporządzenie
Ograniczenia i nowa kolejność szczepień. Opublikowano rozporządzenie Karolina Misztal
W „Dzienniku Ustaw” opublikowano nowe rządowe rozporządzenie regulujące m.in. obostrzenia w związku z pandemią i zmiany kolejności szczepień przeciwko COVID-19 w pierwszej grupie.

Dziś w życie wchodzi nowe rozporządzenie dotyczące pandemii, które w piątek wieczorem opublikowane zostało w „Dzienniku Ustaw”.

Dokument zawiera nowe wytyczne dotyczące ograniczeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz aktualizacje kolejności szczepień w pierwszym etapie.

Zmiany w funkcjonowaniu hoteli

W rozporządzeniu wprowadzono m.in. zmiany w funkcjonowaniu hoteli.

Z ich usług korzystać mogą osoby realizujące projekty inwestycyjne oraz sędziowie sportowi i kontrolerzy antydopingowi.
W hotelach zatrzymać będą mogli się również dziennikarze, którzy muszą pracować poza miejscem zamieszkania.

Koniec z izolacją dla przekraczalnych granicę

Nowe przepisy zakładają również, że osoby przekraczające granice naszego kraju nie będą już musiały odbywać dziesięciodniowej izolacji.

Będą z niej zwolnieni, ale tylko wtedy, gdy posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie muszą wykonać w ciągu 48 godzin przed momentem przekroczenia granicy.

Ułatwienia dla sportowców

Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnieni będą teraz m.in. członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych i członkowie sztabu szkoleniowego, którzy wracają z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową.

W rozporządzeniu czytamy, że wprowadzone zmiany związane są z koniecznością umożliwienia członkom kadry narodowej - w tym przygotowującym się do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 oraz XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020, a także członkom ich sztabów szkoleniowych i ekip towarzyszących - powrotu do Polski z zawodów zagranicznych bez konieczności odbycia kwarantanny. To z kolei ma pozwolić na „zachowanie niezbędnej ciągłości procesu szkolenia sportowego”.

Zmiana kolejności szczepień w pierwszej grupie

Opublikowany w „Dzienniki Ustaw” dokument zawiera również zapisy dotyczące kolejności szczepień.

Zgodnie z nimi, w ramach etapu pierwszego, będą mogły być szczepione „osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów”.

Przepisy zostały także dopracowane w ten sposób, że ze szczepień w pierwszym etapie będą mogli korzystać także pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Do pierwszej grupy dopisano również strażników gminnych i miejskich.

Zmiany objęły również nauczycieli nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień. Grupę te poszerzono o pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Ile osób uda się zaszczepić?

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w piątek, że do końca pierwszego kwartału dostarczonych do Polski zostanie ponad 3 miliony szczepionek. - Od samego początku mówimy, że zgodnie z umową z Komisją Europejską do Polski zostaną dostarczone szczepionki do końca pierwszego kwartału, które pozwolą zaszczepić 3,1 miliona pacjentów pacjentów. Z uwagi na ograniczenia w dostawach nie będziemy w stanie zaszczepić większej liczby osób w pierwszy kwartale – tłumaczył.

Warmia i Mazury jednak bez pomocy?

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlaczego z kwarantanny nie są zwolnieni ludzie którzy wracają z zagranicy i wykonali test już w PL po powrocie (tzn zwolnieni od momentu otrzymania negatywnego wyniku)?

Byłaby większa pewność, że nie zarazili się np w czasie podróży.

Jaka wartość ma test zrobiony np w Mozambiku, Kenii czy nawet w Meksyku? Przecież polskie służby nie są w stanie sprawdzić jego autentyczności.

Czytając takie rozporządzenia mam coraz większe wątpliwości co do poziomu intelektualnego ich autorów.

G
Gość
24 stycznia, 10:28, gość:

Dalej pozostaje bez odpowiedzi pytanie, dlaczego, wobec tak apokaliptycznego zagrożenie, jakim jest koronka, na rząd tak nieroztropnie jeszcze się nie dziabnął? Jako vipy, powinni być zabezpieczeni jako pierwsi! Jak by była wojna, to już by z kraju spie.... uciekli!

Rząd klepie koronki nieustannie . Jako populistyczny i dbający o swój wizerunek "jedynej nadziei ludu pracującego miast i wsi " czeka na swoją "kolejkę" . Którą sam stworzył .

G
Gość

Psychopaci u władzy,manipulanci i kłamcy,którzy chcą zniszczyć ludzi i gospodarkę.

Z
ZWRYK

ZA CO SIĘ NIE WEZMĄ TO Z pisDZIELĄ

g
gość

Dalej pozostaje bez odpowiedzi pytanie, dlaczego, wobec tak apokaliptycznego zagrożenie, jakim jest koronka, na rząd tak nieroztropnie jeszcze się nie dziabnął? Jako vipy, powinni być zabezpieczeni jako pierwsi! Jak by była wojna, to już by z kraju spie.... uciekli!

G
Gość

Hmmm 🤔 🤔 Jak można się przygotowywać do czegoś co już było...? Ta olimpiada w Tokio będzie w 2020 roku coś mi umknęło? Ale żeby nawet w TV nie było relacji... 😱

Dodaj ogłoszenie