Ograniczenia dostaw prądu powodują duże straty....

  Ograniczenia dostaw prądu powodują duże straty. Przedsiębiorcy chcą walczyć o odszkodowania

  Krzysztof Marczyk (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ograniczenia dostaw prądu powodują duże straty. Przedsiębiorcy chcą walczyć o odszkodowania
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany

  Prywatni odbiorcy na razie mogą spać spokojnie, ale duże straty już ponieśli przedsiębiorcy. Każdy oszczędza energię. Nie działają windy, wyłączane jest światło, jeździ mniej tramwajów .
  Czy zabraknie nam prądu w gniazdkach? - takie pytanie stawia sobie dziś wielu Polaków i nie jest to pytanie bezzasadne. Na razie możemy spać spokojnie, bo gospodarstwa domowe i takie instytucje jak szpitale i porty lotnicze oraz te o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki lub państwa są wyłączone z ograniczeń.

  Oberwały jednak przedsiębiorstwa. Premier Ewa Kopacz po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapowiadała, że ograniczenia w dostawach prądu nie odbiją się negatywnie na ich produkcji.
  Jednak ustalenie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne stopni zasilania na poziomie 20 i 19 w poniedziałek oraz 19 i 17 we wtorek, przy czym im wyższy stopień zasilania, tym większe ograniczenie dostawy prądu, uniemożliwiają spółkom przejście przez kryzys suchą stopą.

  Ikea zamknęła sklep w Katowicach. W galeriach handlowych wyłączane jest światło i nie jeżdżą windy, a schody ruchome działają tylko w jedną stronę - w dół. Przykręcona jest też klimatyzacja. Jastrzębska Spółka Węglowa ograniczyła dwie koksownie. Jeździ mniej tramwajów. Największy producent cementu w Polsce - Górażdże Cement - jest zmuszony ograniczyć produkcję o ponad 50 proc. Skutki redukcji dostaw energii dotknęły ponad 1600 przedsiębiorstw.

  Firmy skrupulatnie stosują się do nałożonych ograniczeń, bo są pod czujnym nadzorem Urzędu Regulacji Energetyki. - Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń - zapowiedział Maciej Bando, prezes URE. W przypadku niezastosowania się do wprowadzonych stopni zasilania grozi kara w wysokości 15 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzednim.

  Przemysłowi odbiorcy energii elektrycznej czują się dotknięci wprowadzonymi ograniczeniami i zwrócili się do premier Ewy Kopacz w liście otwartym, wyrażając dezaprobatę dla zaistniałej sytuacji. "Pragniemy podkreślić, że składane publicznie przez przedstawicieli OSP i urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne Polski zapewnienia o tym, że Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) jest bezpieczny, stoją w jaskrawej sprzeczności z zaistniałą sytuacją, a w szczególności z brakiem dostępności operacyjnych rezerw mocy, których poziom zgodnie ze składanymi deklaracjami miał być wystarczający" - pisze Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii.

  Działania OSP porównano do tych stosowanych w latach 80., czyli wymuszenie ograniczeń siłą, nie dając wcześniej możliwości przygotowania się do planowanej redukcji mocy, choć można ją było przewidzieć. "Takim działaniem OSP sprowokował zakłady przemysłowe do wysuwania roszczeń mających na celu uzyskanie zwrotu utraconych w efekcie nieplanowanego zmniejszenia produkcji przychodów" - napisano w liście otwartym.

  Fale upałów potrwają jeszcze co najmniej tydzień, a to zwiastuje realne zagrożenie blackoutem, czyli rozległą awarią zasilania. Nieoficjalnie mówi się, że w elektrowniach przywrócono do pracy stare bloki, które nie były na chodzie przez ostatnie 2-3 lata. To oznacza, że mogą wystąpić dodatkowe awarie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LEMInGUSsie GAPrieLLU nieRZOND KRAJ DO SFUJJI PRywaty BANKSTERCE BALCERKA ssprzeDAŁ

  DO ZIELONY WYSPY PEŁ0 777 GRECJA BISS TANI SIŁY NIYWOLNICZY 30%@ AFICH BULLJELIT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  WIENC PO hiPOk0ryciemu i oPOratTUMAniSStycznieMUUU=
  Całe szczęście za NIC NIE 0dPOwiada.

  Już oceniłeś tę opinię. +2 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  777 Ok ROnGŁY STOlec DO BOGaczy (gość)...rozwiń całość

  WIENC PO hiPOk0ryciemu i oPOratTUMAniSStycznieMUUU=
  Całe szczęście za NIC NIE 0dPOwiada.

  Już oceniłeś tę opinię. +2 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  777 Ok ROnGŁY STOlec DO BOGaczy (gość) • 11.08.15, 17:54:43

  BYDOM NOWE ROzooBIORY AFOstanu BUFONOhamoSsAtrap WARholSSTFA HOHOLEG0 IDIOTYZMU POlactfa.WASZ IDIOTYZM BOSZY NIEZmieNY I zdeGENerowany jak AFa.

  odpowiedzi (0)
  skomentuj
  PERUsun 3@sfiata D0nKOwi CCCP budUJE JELEŃKTROWNIA na UKrajinie

  Już oceniłeś tę opinię. +2 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  ELEKTROWNIE PO tw GIYRKU DOGORYWAJOM i Sie POlom=P0 kT KLiMATyczny C02 LIKWIDACJA PRZEMYSŁU (gość) • 11.08.15, 16:02:02

  A AFY BUFONADY SSraMATcfa WARhołuf SZ lachTY WAloNKOWY PO KUFAJKACH PEŁO Z PIESSEL GAZ KUPIŁY 5razy DRORZSZY OD BRD A TERAZ PRond kuPÓjom od CCCP BRD NRD Czech z 2ATOMOWYMI ELEKTROWNIAMI UKrainy KALINOWEGO GRUTKA ZSSR. Polszcza PIENKNA z FASSADY I PRopOgańby DEFAWOLE POperki ZA KASA z UE KOrPOracji i OBCEGO KOpitaŁU ZA SSprzedany KRAY =uj DuPO i KAMYNI kuPPO.i MILIARDY Z ZAFGRANICZNYCH DOCHODUF EMIGRACJI I FIRM Co W Po lszy BY Z BOGacTFA ZDECHŁY.WINC OGLONDAJMY PRosPOekty BUDOFLANEGO PRzemysłu i FABRYKI KUR I SZFIŃ Z AFICH PIESSEL WARHLaKUF. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żądać odszkodowań od przyrody ?

  Gabriel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  To Rząd odpowiedzialny za ocieplenie klimatu / za upały /?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo