5/32
Krzysztof Jarocki - białostocki strongman i kulturysta....
fot. Źródło: Facebook

Krzysztof Jarocki - białostocki strongman i kulturysta. Zmarł nagle w nocy z 27 na 28 października. Pochodzący z Białegostoku strongman, kulturysta i trener personalny miał 37 lat.

Partnerka ś.p. Krzysztofa (popularna zawodniczka) Tamara Szczęśniak napisała, że odszedł on “po długiej i nierównej walce z niewydolnością nerek”. Niestety miał też pozytywny wynik na Covid-19.

Jeszcze 23 sierpnia Krzysztof Jarocki zamieścił taki wpis na Instagramie:

Od 20 lat choruje na NFSGS, kłębuszkowe szkliwiejące zapalenie nerek...
Za mną wiele miesiecy szpitala, już 6 rok dializ.. Jeden 4 letni przeszczep i oczekiwanie na kolejny.. Niedawno migotanie przedsionków kolejna walka o życie...
Po przeszczepie starty w kulturystyce i strongmenie...

ETAP CZYNNEGO ZAWODNIKA ZAKOŃCZONY NA 100% TO NAJROZSĄDNIEJSZA DECYZJA... lekkie treningi z pasji...

6/32
Ksiądz prałat Zygmunt Sędziak - kapłan związany m.in. z...
fot. Źródło: Diecezja Ełcka

Ksiądz prałat Zygmunt Sędziak - kapłan związany m.in. z parafiami w Suwałkach, Sejnach, Śniadowie czy Bakałarzewie. Zmarł 5 października 2020 r. w wieku 89 lat.

Ur. w Malinowie (diec. łomżyńska) dnia 31 sierpnia 1931 roku w rodzinie rolniczej Józefa i Jadwigi zd. Marciniak. Został ochrzczony w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie dnia 27 września 1931 r. Ukończył pierwszą klasę szkoły powszechnej w Kuczynie, w 1939 r. Edukacja została przerwana z powodu okupacji sowieckiej a potem niemieckiej. W tym okresie podstawowych przedmiotów uczył się w domu pod kierunkiem swojego ojca do czasu, aż ojciec musiał zostawić rodzinę uciekając przed Niemcami. W domu została matka z sześciorgiem dzieci, z czasem ich gospodarstwo zostało zajęte przez żołnierzy niemieckich.

Dalszą naukę w szkole podstawowej rozpoczął od 4 klasy w roku szkolnym 1945/1946 we wsi Żebry Wielkie, a lata następne w Ciechanowcu do ukończenia 7 klasy w 1949 r. Ponieważ do miejscowego liceum nie został przyjęty, zgłosił się do Niższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Chełmnie nad Wisłą. W czerwcu 1952 r. zdał egzamin maturalny. Ukończył także szkołę średnią z zakresu muzyki organowej pod kierunkiem prof. Józefa Zawadzkiego w Bydgoszczy.

W kwietniu 1952 r. zgłosił się do Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży i warunkowo został przyjęty przed dopełnieniem matury. Od września, już po maturze rozpoczął studia seminaryjne. Tam dał się poznać ze szczególnego uzdolnienia i zamiłowania do muzyki i śpiewu – był m.in. dyrygentem chóru kleryckiego. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Biskupa Czesława Falkowskiego, Biskupa Łomżyńskiego dnia 8 września 1957 r. w Łomży. Później ukończył również wyższe studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z tytułem magistra w 1976 r.

Pierwsza placówka duszpasterska i posługa w charakterze wikariusza to parafia pw. Krzyża Świętego w Śniadowie (18.09.1957-1.08.1958), potem parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku (01.08.1958- 17.07.1959), parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej (17.07.1959-30.06.1962), parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach (30.06.1962-26.08.1966), parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach (26.08.1966-02.09.1967) parafia katedralna pw. św. Michała Archanioła w Łomży (02.09.1967-26.10.1972).

W latach 1972-1973 Ks. Zygmunt pełnił funkcję administratora parafii katedralnej, był również rejonowym wizytatorem punktów katechetycznych oraz Diecezjalnym Instruktorem Katechetycznej formacji dzieci i młodzieży w zakresie śpiewu kościelnego. Od 27.06.1973 do 19.06.1981 był prokuratorem-ekonomem Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży i został włączony do Diecezjalnej Rady Administracyjnej. Był również członkiem Rady Kapłańskiej. 20 czerwca 1981 został mianowany proboszczem parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Bakałarzewie (26.06.1981-15.04.1992) i urząd ten pełnił aż do powstania nowej diecezji ełckiej w roku 1992, kiedy przyszło podjąć nowe wyzwania.

Po utworzeniu nowej diecezji ełckiej już jako kapłan Prezbiterium Ełckiego Ks. Zygmunt angażował się w tworzenie struktur diecezji, był m.in. Dyrektorem ds. Ekonomicznych Kurii Biskupiej w Ełku. Z dniem 16.04.1992 został mianowany przez Biskupa Wojciecha Ziembę pierwszym Ekonomem Diecezji Ełckiej. Posługiwał również duszpastersko jako czasowy administrator parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klusach (28.04.1992-29.06.1992). Urząd Ekonoma Diecezji ks. Zygmunt Sędziak pełnił do 31.12.1997 r. Od nowego roku 1998 podjął wieloletnią funkcję w Ełckiej Kurii jako Powierniczy Delegat Biskupa Ełckiego ds. ubezpieczeń, którą pełnił do stycznia br. (01.01.1998 – 01.01.2020), pomimo przejścia na emeryturę kapłańską w roku 2006.

W strukturach Diecezji Ełckiej ks. Zygmunt Sędziak był członkiem Rady Kapłańskiej, Członkiem Zespołu Doradczego ds. personalnych, Diecezjalnej Rady Ekonomicznej, Diecezjalnym wizytatorem parafii przed wizytacją biskupią, członkiem Diecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej oraz członkiem Komisji ds. Ekonomicznych I Synodu Diecezji Ełckiej. Od 20 sierpnia 1992 roku ks. Zygmunt pełnił nieprzerwanie funkcję Diecezjalnego Referenta Towarzystwa Przyjaciół KUL. Ks. Zygmunt Sędziak udzielał się także we wspieraniu Seminarium Duchownego w Grodnie, jeżdżąc tam z wykładami wraz z Księżmi Profesorami z Ełku szczególnie w latach 1996-1997.

7/32
dr Marek Alifier - pediatra, neonatolog i immunolog...
fot. UMB

dr Marek Alifier - pediatra, neonatolog i immunolog kliniczny. Zmarł 31 października 2020 r. w wieku 51 lat.

Dr Marek Alifier urodził się 18 maja 1969 roku. W roku 1993 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. Pracował w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Był też adiunktem w Zakładzie Immunologii Klinicznej.

Dr Marek Alifier był stypendystą m.in. Katholieke Universiteit Leuven, John Hopkins Hospital w Baltimore oraz Children’s Hospital w Los Angeles. Był też recenzentem czasopism medycznych: Journal of Pediatrics, Pediatrics and Neonatology, Perspectives in Medical Sciences. Jest również współautorem rozdziału podręcznika klinicznego „Neonatologia”.

Rozległa wiedza medyczna pozwoliła dr Markowi Alifierowi na uzyskanie specjalizacji w zakresie pediatrii, neonatologii, immunologii klinicznej oraz zrealizowanie program stażu specjalizacyjnego z pulmonologii dziecięcej. Dr Marek Alifier był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego, a prace wykonane pod jego kierunkiem były nagradzane na Międzynarodowych Zjazdach Kół Studenckich.

Współpracownicy z Zakładu Immunologii Klinicznej tak go wspominają:

"Dr Marek Alifier posiadał niekwestionowany talent dydaktyczny, co zjednywało mu rzesze sympatyków w społeczności Studentów. Umiejętność zainteresowania wykładanym przedmiotem i sposób prowadzenia zajęć z przedmiotu „Immunologia” spowodowały, że przedmiot ten był regularnie wybierany przez Studentów chcących poszerzyć swoja wiedzę w trakcie fakultetów przewrotnie zatytułowanych „No risk no fun”.

Poza wszystkim był Marek Człowiekiem Nietuzinkowym, Człowiekiem Wielu Talentów, w końcu wszechstronnie wykształconym Człowiekiem Renesansu, a swoją wiedzę umiał przekazać w sposób niespotykanie komunikatywny, co wzbudzało w słuchaczach ogromną wobec niego atencję.

Zapamiętamy Go też jako człowieka niezwykle życzliwego i uczynnego, a jego pomysły były dla nas często nową inspiracja w podejmowaniu wyzwań naukowych. Trywialne, ale ze wszech miar prawdziwe - trudno będzie wypełnić ogromny, pozostawiony przez Niego w otaczającej codzienności, krater."

8/32
Halina Łupińska - nauczycielka fizyki z Łap. Zmarła 16...
fot. Źródło: Facebook

Halina Łupińska - nauczycielka fizyki z Łap. Zmarła 16 listopada. Walczyła o życie w szpitalu ponad dwa tygodnie.

Halina Łupińska była wieloletnim nauczycielem fizyki w Łapach. Uczyła w Szkole Podstawowej nr 4, W Szkole Podstawowej nr 1 w Łapach, ale też w łapskim Gimnazjum Nr 1 czy Szkole Podstawowej w Poświętnem. Maturę zdawała w 1968 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Wysokim Mazowieckim.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Rolnicy.Podlasie. Podwórko Gienka i Andrzeja po przebudowie. Nie do poznania!

Rolnicy.Podlasie. Podwórko Gienka i Andrzeja po przebudowie. Nie do poznania!

Juniorzy Jagiellonii pokonali Arkę Gdynia

Juniorzy Jagiellonii pokonali Arkę Gdynia

Stal - Jagiellonia. Trzeba znaleźć zastępstwo dla kapitana

Stal - Jagiellonia. Trzeba znaleźć zastępstwo dla kapitana

Zobacz również

Majowy Jarmark w Kiermusach. Zobacz, co można znaleźć

Majowy Jarmark w Kiermusach. Zobacz, co można znaleźć

Są nowe przetargi od AMW! Do kupienia volvo za 3 tys zł i mnóstwo przydatnego sprzętu

Są nowe przetargi od AMW! Do kupienia volvo za 3 tys zł i mnóstwo przydatnego sprzętu