Oferty last minute 2022. We wrześniu będzie taniej? Koniec wakacji, ale na urlop jeszcze można się wybrać. W te kierunki warto pojechać

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sezon urlopowy kurczy się, to ostatni moment, aby skorzystać z pełni lata.
Sezon urlopowy kurczy się, to ostatni moment, aby skorzystać z pełni lata. Jakub Steinborn / Dziennik Bałtycki / Polska Press
Wakacje mają się ku końcowi. Dla wielu to ostatni moment, aby skorzystać z dobrej pogody i wybrać się na wyjazd. Odpowiedzią na takie potrzeby mogą być oferty last minute 2022. To zorganizowany wyjazd, na który można się wybrać w ostatniej chwili. Dzięki temu jest szansa na wakacje w sierpniu i we wrześniu. Takie oferty pojawiają się kilka dni przed planowanym wyjazdem i trzeba się na nie szybko decydować. Gdzie najlepiej się wybrać i ile to będzie kosztować?

Wakacje 2022 są odczuwalnie droższe od poprzednich, a ofert typu last minute w pierwszej połowie lata można było długo szukać. W drugiej połowie sierpnia, jeśli pojawiają się, to sporadycznie.

Last minute w biurze podróży – w którym kierunku najlepiej pojechać?

- Najpopularniejszymi kierunkami na koniec lata i początek jesieni są tradycyjnie te miejsca, gdzie pogoda będzie gwarantowana, a zatem cała Europa Południowa. Popularne są również wyspy na Atlantyku – Kanary, czy portugalska Madera. W tym roku najwięcej osób decyduje się na wyjazd do Turcji, Grecji, a także do Egiptu, Hiszpanii, Tunezji, Bułgarii, Albanii, w ostatnim czasie widzimy też duże zainteresowanie Cyprem – tłumaczy Marzena German, ekspert ds. turystyki z portalu wakacje.pl.

Jak dodaje, praktyka pokazuje, że w ostatniej chwili ceny nie spadają tak bardzo jak jeszcze kilka lat temu.

- Obecnie o wiele bardziej opłaca się zamówić wyjazd z kilkumiesięcznym, a przynajmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Wówczas oferta jest i szersza, i atrakcyjniejsza cenowo. Jeśli więc ktoś może pozwolić sobie na wyjazd we wrześniu lub w październiku, powinien rozważyć taką opcję – mówi German.

Jak zauważa ekspertka, osoby szukające wyjazdu na sierpień niemające konkretnie ustalonego celu podróży, będą mieć wybór, ale mniejszy niż na za kilka tygodni.

- Przy planowaniu podróży na ostatnią chwilę warto jednak być elastycznym, zarówno pod względem daty wyjazdu (zamiast koncentrować się na jednym dniu wylotu, lepiej rozważyć także terminy kilka dni później), jak i miejsca wylotu. Może zdarzyć się, że z lotniska nieco oddalonego od naszego miejsca zamieszkania dostępna będzie oferta do regionu/kraju czy hotelu, do którego już wcześniej planowaliśmy wyjechać – dodaje ekspert.

Last minute - ile to kosztuje?

Zauważa również, że im bliżej jesieni – tym ceny bardziej spadają.

- Obecnie na drugą połowę sierpnia tygodniowe pobyty w lubianych hotelach i kierunkach to wydatek od 2 tysięcy złotych za osobę. Oczywiście można znaleźć także tańsze opcje, ale również droższe – wszystko zależy od standardu zakwaterowania, opcji wyżywienia i kraju. Jeśli na stronie Wakacje.pl przesortujemy oferty na drugą połowę sierpnia według kryterium najwyższego rabatu, zobaczymy, że możemy znaleźć również takie z przecenami sięgającymi 40 procent (np. w Bułgarii, czy w Egipcie).

Wakacje w Polsce. Gdzie najlepiej wyjechać pod koniec wakacji?

Wraz z końcem sierpnia zmieniają się także kierunki, w które Polacy najchętniej udają się na wypoczynek. Jak wynika z danych serwisu Nocowanie.pl spośród 5 najczęściej wyszukiwanych miejscowości na wrześniowy wypoczynek znajdujących się w Polsce - aż 4 położone są górach.

Przez ostatnie 3 miesiące Polacy zostający w kraju najczęściej decydowali się na wyjazd nad morze. Wśród osób planujących wyjazdy na wrzesień większym zainteresowaniem cieszą się południowe regiony kraju.

Najwięcej użytkowników zainteresowanych wrześniowym wyjazdem na terenie Polski - niemal 30 proc. - poszukuje noclegów w województwie małopolskim. Liczba zapytań o zakwaterowanie łącznie w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, która jeszcze miesiąc temu stanowiła 70 proc., zmalała do 37,5 proc. Inaczej wygląda również lista najczęściej wyszukiwanych miejscowości, w okresie wakacyjnym niemal całkowicie zdominowana przez te nadmorskie.

Wśród wyszukiwań zakwaterowania na wrzesień połowę stanowią miejscowości górskie, Władysławowo spadło z pierwszej pozycji na szóstą, a jego miejsce zajęło Zakopane. Na drugie miejsce z szesnastego przeniósł się Karpacz. Trzecią miejscowością, w której turyści najczęściej szukają zakwaterowania, jest Kołobrzeg, czwartą Szczawnica, a piątą Szklarska Poręba.

Wakacje w Polsce w sierpniu i we wrześniu. Ile to kosztuje? We wrześniu będzie o 30 proc. taniej

- Według naszych szacunków na podstawie już opłaconych zaliczek średnia cena noclegu za osobę na dobę miesiąc temu wynosiła 105 zł, we wrześniu będzie to 74 zł - mówi Tomasz Zaniewski, CFO nocowanie.pl. - Aktualnie w naszym serwisie widzimy rosnącą liczbę zapytań o możliwość zakwaterowania w terminach wrześniowych. Widać, że Polacy chcą przedłużać wakacje.

"Puls Biznesu" wskazuje, że we wrześniu dominować też będą wyjazdy w węższym gronie lub samotne.

- O ile wcześniej co czwarty wyjeżdżający chciał zarezerwować noclegi dla dwojga dorosłych z dwojgiem dzieci, a 16 proc. dla dwojga dorosłych z jednym dzieckiem, to na terminy wrześniowe najwięcej zapytań - aż 41 proc. - dotyczy dwojga dorosłych - czytamy w gazecie. Liczba osób zainteresowanych samotnym wyjazdem wzrosła z 1,5 proc. do 6 proc.

Tylko 59% Polaków wyjeżdża na urlop. To 19 proc. mniej, niż przed pandemią

Za nami więcej niż połowa wakacji, a zaledwie 59 proc. Polaków zadeklarowało, że wyjedzie w tym roku na urlop – to 19% mniej w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii.

- Jednak jak obrazują to wyniki badania firmy LiveCareer - aż 41% rodaków w ogóle nie pojedzie w 2022 r. na wczasy. Dynamiczne zmiany na rynku związane z inflacją, wzrostem cen paliwa i węgla czy sytuacją geopolityczną mają znaczny wpływ na zachowanie konsumentów oraz ich decyzje zakupowe związane z wypoczynkiem – tłumaczy Ewelina Ciach, Senior Solution Consultant w firmie Medallia.

Jak zauważa, wszystkie te czynniki nie pozostały obojętne branży turystycznej. Letnicy szukają oszczędności w domowym budżecie i tym samym rezygnują z wyjazdu na urlop. Decydują się na tańsze propozycje wypoczynku w okolicy lub pozostając w domu.

Polacy będą podróżować – gdy sytuacja ekonomiczna się ustabilizuje

Polacy lubią podróżować – aż 82 proc. respondentów badania opracowanego przez ARC Rynek i Opinia w 2022 r. deklaruje, że ma ono pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Pewne jest, że gdy sytuacja ekonomiczna się ustabilizuje, będą chcieli wrócić do starych zwyczajów związanych z organizacją urlopu wypoczynkowego.

Obecne zmiany na rynku wpływają na kolejną ewolucję zachowań konsumentów – podobną sytuację mogliśmy obserwować na początku pandemii.

- Ciężko na tym etapie określić jak będzie wyglądał przyszły sezon wakacyjny. Wiemy, że Polacy chętnie wyjeżdżają na odpoczynek. W związku z tym możemy przypuszczać, że chcąc oszczędzać pieniądze, nie będą już tak chętnie jadać w restauracji na wyjeździe i postawią raczej na budżetowe formy rozrywki, jak spacery czy piesze wędrówki po górach - tłumaczy Ewelina Ciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oferty last minute 2022. We wrześniu będzie taniej? Koniec wakacji, ale na urlop jeszcze można się wybrać. W te kierunki warto pojechać - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl