Odżywianie dojelitowe. To ogromna szansa, by prowadzić normalne życie

Kazimierz Sikorski
Dojelitowe odżywianie w domu jest tańsze niż pobyt w szpitalu, zapobiega też powikłaniom
Dojelitowe odżywianie w domu jest tańsze niż pobyt w szpitalu, zapobiega też powikłaniom 123RF
Trudno nawet mówić o skutecznym leczeniu bez specjalistycznego wsparcia żywienia pacjenta. Najlepsza dla niego jest najbardziej naturalna droga odżywiania przez przewód pokarmowy. Nie zawsze jest to możliwe w przypadku na przykład chorych na nowotwory lub inne groźne schorzenia. Wtedy z pomocą takim pacjentom przychodzi odżywianie dojelitowe. Dla wielu to jedyna szansa pozostania przy życiu, wielu z nich będzie musiało z tej metody korzystać już do końca życia. Co bardzo ważne, ten sposób odżywania można stosować nie tylko w szpitalu, ale z powodzeniem także w domu.

Każdy specjalista potwierdzi, że żywienie dojelitowe w domu jest nie tylko tańsze, ale również znacznie skraca czas pobytu chorego w szpitalu. Aby upowszechnić taką formę opieki nad pacjentem, państwo refunduje szkolenie z zasad żywienia, ustawienie diety przez wyspecjalizowany personel oraz potrzebny sprzęt.

Szacuje się, że obecnie jest w Polsce około sześciu tysięcy pacjentów objętych żywieniem dojelitowym w domu i liczba ta błyskawicznie rośnie. Zdaniem lekarzy niebawem może się ona nawet potroić. Takie zjawisko widać zresztą w innych krajach, we Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, gdzie na milion mieszkańców przypada około 300 takich chorych. W samej tylko Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób żywionych dojelitowo wzrosła o prawie 43 procent. Wszyscy bowiem wiedzą, że dzięki żywieniu dojelitowemu w domu pacjent utrzymywany jest w dobrej kondycji, co sprawia, że maleje u niego ryzyko powikłań, których leczenie często jest o wiele droższe niż leczenie pierwotnej choroby.

Z badań wynika, że dzięki żywieniu dojelitowemu w domu u pacjentów odnotowano znaczny wzrost masy ciała (o około 12 procent u dorosłych oraz o około 40 procent u dzieci), a co za tym idzie, zmniejszenie współczynnika niedożywienia. Ma to bezpośredni wpływ na o wiele niższy odsetek powikłań infekcyjnych (o około 22,5 procent w porównaniu z czasem przed wdrożeniem domowego żywienia dojelitowego).

Profesor Janusz Książyk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci, mówi, że najbardziej narażone na niedożywienie są chore dzieci - zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze w okresie wzrostu jest bardzo duże, a niedobory mogą przyczynić się do zaburzeń wzrastania. Rozpoznawanie niedożywienia oraz dobranie odpowiedniej metody jego leczenia to niezbędne elementy procesu terapeutycznego każdego pacjenta. Poprzez wdrożenie żywienia dojelitowego, dzięki któremu osiągamy właściwy stan odżywienia organizmu, pacjent może szybciej zostać wypisany ze szpitala. Odnotowuje się widoczny spadek długości hospitalizacji tych pacjentów - u około 40 procent u dzieci i około 30 procent u dorosłych.

Żywienie domowe wpływa nie tylko na komfort i lepsze samopoczucie pacjenta, ale także na jakość jego życia i znacznie obniża koszty terapii. Dzięki takiemu postępowaniu utrzymujemy pacjenta w dobrej kondycji, co sprawia, że maleje ryzyko powikłań. Ocenia się, że żywienie dojelitowe w warunkach domowych jest tańsze nawet o 70-80 procent niż procedury hospitalizacyjne, a należy pamiętać, że świadczenie nie obejmuje pojedynczej procedury, tylko kompleksową opiekę nad pacjentem, w tym szkolenie, diety oraz sprzęt.

Adrian Witczak, pacjent z chorobą Leśniowskiego-Crohna, tak opowiada o swojej przypadłości. Żywienie dojelitowe stosuje od 14 roku życia ze względu na chorobę, która później doprowadziła do resekcji niektórych fragmentów jelita. Był bardzo niedożywiony, organizm nie był w stanie wchłaniać potrzebnych składników odżywczych. Dzięki żywieniu medycznemu uzyskał remisję bez konieczności włączenia terapii sterydowej, lepiej się rozwijał, uniknął problemów wynikających z możliwej niedokrwistości, niedoborów wapnia. Czuł się po prostu lepiej, co też wpłynęło na większą pewność siebie. Żywienie dojelitowe nie przeszkodziło mu w nauce, skończył dwa kierunki studiów. To nie wszystko, bo kończy doktorat i pracuje naukowo. I co ważne: prowadzi aktywny tryb życia. Ma pod ręką plecak z pompą, którą w razie potrzeby może ze sobą zabrać.

Dojelitowe odżywianie w domu

Żywienie dojelitowe w domu to korzyść dla pacjenta i gospodarki.

Gdy pacjent może być wypisany ze szpitala, ale wciąż wymaga podawania żywienia dojelitowego, można je kontynuować w warunkach domowych, a także w hospicjum czy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Powinno się wtedy stosować zasadę, że danym pacjentem opiekuje się ten sam zespół lekarsko-pielęgniarski. Sprzyja to dobrej relacji personel medyczny - pacjent/opiekun i pozwala na dokładne poznanie potrzeb pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odżywianie dojelitowe. To ogromna szansa, by prowadzić normalne życie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na i.pl Portal i.pl