Odwrócona hipoteka. Tylko tysiąc umów w 10 lat

Grzegorz Skowron
Wciąż nie ma dobrej ustawy o dożywotnich świadczeniach w zamian za oddanie mieszkania. Osoby starsze są zainteresowane odwróconą hipoteką, ale boją się, że zostaną oszukane.

Z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że łączna wartość nieruchomości zarządzanych przez fundusze hipoteczne zrzeszone w organizacji utrzymuje się od 2015 roku na względnie stałym poziomie - pomiędzy 73 a 75 mln zł. Najbardziej dynamiczny wzrost obserwowano w latach 2010-2013 - z 4,2 do 67,6 mln zł.

Te liczby nie mogą jednak robić wrażenia. Z danych i badań przytoczonych w monografii prawniczej „Odwrócona hipoteka jako nowa usługa na rynku finansowym” wynika, że w całej Europie jest potencjał dla hipoteki odwróconej w kwocie aż 20 mld euro rocznie! A na tle takich krajów, jak USA czy Wielka Brytania nasz kraj dopiero zaczyna raczkować - w ciągu 10 lat funkcjonowania na polskim rynku funduszy hipotecznych zawarto niespełna tysiąc umów przekazania nieruchomości w zamian za dożywotnie świadczenia finansowe.

Sytuację powinna zmienić uchwalona w 2014 roku ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Ale do tej pory żaden bank nie wprowadził do swojej oferty takiego instrumentu finansowego.

Teraz ma być podjęta kolejna próba uregulowania rynku oddawania mieszkań za dożywotnią rentę. Przynajmniej tak wynika z przebiegu ostatniego posiedzenia Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj poinformował, że jego resort wniósł uwagi do rządowego dokumentu pt. „Polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność”, w których znalazł się postulat opracowania projektu ustawy o rencie dożywotniej. Pomysł popiera Ministerstwo Finansów, a przede wszystkim Konfederacja Przedsiębiorców Finansowych.

- Uregulowanie działalności prowadzonej przez fundusze hipoteczne jest niezbędne - powiedział podczas wspomnianego posiedzenia sejmowej komisji Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich. W jego opinii obecne przepisy kodeksu cywilnego, na których opierają się umowy renty dożywotniej, zawierane m.in. przez fundusze hipoteczne, nie zawsze są adekwatne do dzisiejszej sytuacji społecznej.

- Ta wolna amerykanka, która w tej chwili panuje na rynku, oczywiście nie mówię tu o profesjonalnych podmiotach oferujących rentę dożywotnią, stwarza dla osób starszych poważne zagrożenie - stwierdziła z kolei Elżbieta Ostrowska, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Podkreśliła przy tym, że wielu starszym osobom wciskane są produkty (garnki, kołdry, meble, sprzęt agd), za które muszą dużo zapłacić, zaś w przypadku oddania mieszkania na fatalnych warunkach finansowych może dojść do utraty dachu nad głową, który często jest jedynym dorobkiem starszego człowieka.

- W ciągu dziesięciu lat do naszego funduszu wpłynęło łącznie ponad 50 tysięcy zapytań w sprawie renty dożywotniej, a sami seniorzy złożyli kilkanaście tysięcy wniosków. Wielu z nich nie zdecydowało się na podpisanie umowy, ponieważ - podobnie jak cała branża - czekali na odpowiednie regulacje, które zwiększyłyby bezpieczeństwo klientów i usługodawców - mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Ceny paliw w górę. Diesel droższy od benzyny

Wideo

Materiał oryginalny: Odwrócona hipoteka. Tylko tysiąc umów w 10 lat - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

https://www.money.pl/emerytury/odwrocona-hipoteka-o-ile-seniorzy-moga-na-dzieki-niej-podwyzszyc-sobie-emeryture-6351863080613505a.html

Dodaj ogłoszenie