Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie w tym roku więcej niż w rekordowym dotychczas 2015

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień, Bartosz Bartyzel
Wpływ na tę frekwencję mają wizyty pielgrzymów, którzy odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady podczas Światowych Dni Młodzieży. W ciągu 10 dni było ich ponad 155 tysięcy.

W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau mają pewność, że w tym roku po raz kolejny zostanie przekroczona rekordowa liczba odwiedzających Miejsce Pamięci. Przypomnijmy, że w ub. roku było to 1 mln 720 tys. Nie bez wpływu na tę frekwencję pozostają pielgrzymi, którzy odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady podczas Światowych Dni Młodzieży. W ciągu 10 dni na przełomie lipca i sierpnia liczba odwiedzających to miejsce przekroczyła 155 tys.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński podczas 31. posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, było to największe logistyczne wyzwanie w prawie 75-letniej historii Muzeum. Szczególnym momentem w czasie ŚDM była wizyta papieża Franciszka, który 29 lipca odwiedził były obóz i spotkał się z byłymi więźniami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. 
Piotr Cywiński mówił także o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w Muzeum w ostatnim czasie: rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbe, rocznicy przyjazdu sowieckich jeńców wojennych, a także oficjalnych wizytach w Miejscu Pamięci. Wspomniał on również o oryginalnych listach obozowych Mykoły Kłymyszyna, które zostały przekazane do Archiwum Miejsca Pamięci, o nowych publikacjach wydawnictwa Muzeum - m.in. dwóch publikacjach poświęconych polskim adwokatom oraz oficerom Wojska Polskiego w KL Auschwitz.

Wspomniał on również o postępie prac nad nową wystawą główną Muzeum, które toczą się zgodnie z harmonogramem, a także o pracach konserwatorskich związanych m.in. ze wsparciem finansowym płynącym z Fundacji Auschwitz-Birkenau i realizacją Globalnego Planu Konserwacji. Koncentrują się one przede wszystkim na konserwacji dwóch murowanych baraków na terenie Birkenau, a także na zabezpieczeniu jednej ze ścian rozbieralni komory gazowej i krematorium III.

Z kolei Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście mówił, że już niedługo edukacja w Miejscu Pamięci mieć będzie swój nowy początek, a to ze względu na to, że w połowie 2019 r. ukończona powinna zostać adaptacja budynku tzw. starego teatru na siedzibę MCEAH. Prace są finansowane z funduszy Unii Europejskiej oraz środków MKiDN, a umowę o dofinansowaniu projektu podpisał 15 września wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Minister Jarosław Sellin przedstawił członkom MRO informację o stanie prac nad przekształceniami instytucjonalnymi, a także tworzeniem nowych upamiętnień na terenach innych byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady: w Treblince, które ma stać się muzeum współorganizowanym przez MKiDN oraz samorząd Województwa Mazowieckiego, w Sobiborze, gdzie trwają międzynarodowe prace nad przygotowaniem nowej formy upamiętnienia oraz na terenie dawnego obozu w Płaszowie, które w niedalekiej przyszłości zostanie odpowiednio zabezpieczone i upamiętnione.

Podczas dyskusji członkowie MRO podnosili również kwestię projektów upamiętnienia na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, jak również stopniowego zanikania śladów po obozie koncentracyjnym Gusen w Austrii.

Drugiego dnia obrad członkowie MRO odwiedzili teren byłego niemieckiego ośrodka zagłady w Treblince.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska