Odstraszacz dzikiej zwierzyny dla pojazdów

Materiał informacyjny SIREN7
Wypadki komunikacyjne z dziką zwierzyną to powtarzający się problem na całym świecie, a Polska niestety nie odstaje w tej kwestii. W Europie co najmniej pół miliona zwierząt ginie co roku w wyniku zderzeń z pojazdami. Warto również zauważyć, że kolizje ze zwierzętami mogą powodować ciężkie obrażenia a czasem śmierć zarówno kierowców, jak i pasażerów pojazdów.

Małe może być niebezpieczne

Małe zwierzęta mogą również powodować poważne wypadki. Nie jest łatwo bezpiecznie zareagować, gdy zwierzę nagle pojawi się na drodze. Nie wszystkie zwierzęta zachowują się tak samo, gdy są zaskoczone. Na przykład lis często się odwraca, więc przejeżdżanie za nim wydaje się rozsądne, ale jest potencjalnie niebezpieczne. Nawet zwierzę niewielkich rozmiarów może zniszczyć karoserię oraz spowodować poważny wypadek samochodowy. Jeśli kierowca skręca, może łatwo przewrócić swój samochód lub zderzyć się z nadjeżdżającymi pojazdami. W czasie pandemii, kiedy większość ludzi pozostawała zamknięta w domach, zwierzęta przeniosły się na obszary, których w przeszłości unikały. Mniejszy ruch samochodów ośmielił dziką zwierzynę. Kiedy ludzie wyszli z domów – zwierzęta nie powróciły do leśnej głuszy, co więcej były zdezorientowane kolejną zmianą sytuacji.

Nie zabijaj.

W wypadkach giną tysiące zwierząt, zagrażając bezpieczeństwu kierowców i pasażerów. Unikanie kolizji ze zwierzętami to unikanie nieprzyjemnych, często tragicznych sytuacji, takich jak:

  • Obrażenia ciała lub śmierć podróżujących osób
  • Śmierć i cierpienie zwierząt potrąconych przez pojazdy
  • Szkody dla zagrożonych gatunków
  • Uszkodzenie pojazdu
  • Straty ekonomiczne (sprzątanie, naprawy pojazdów itp.)
  • Zabite zwierzę to nieprzyjemny widok, szczególnie w miejscach ekonomicznie uzależnionych od turystyki

Zderzenia z dzikimi zwierzętami są powszechne

Niestety często nie mamy wpływu na odpowiednią reakcję innych kierowców omijających dziką zwierzynę znajdującą się na drodze. Znaczna część (prawie jedna trzecia) wypadków samochodowych na niektórych obszarach jest spowodowana przez dzikie zwierzęta. Zdaniem specjalistów bezpieczeństwa ruchu drogowego jazdy, właśnie tej znacznej części wypadków można łatwo uniknąć.

Jak zapobiegać wypadkom drogowym?

Według PETA – organizacji walczącej o prawa zwierząt - istnieje wiele działań, które można podjąć, aby uniknąć kolizji;

  1. Defensywne techniki jazdy, takie jak wolna jazda nocą
  2. Używanie klaksonu na zwierzęta, które mogłyby przejść przez ulicę
  3. Błyskanie światłami drogowymi, aby przełamać czasami hipnotyczny efekt blasku reflektorów samochodu
  4. Korzystanie ze skutecznych systemów ostrzegania dzikiej zwierzyny

System na 7.

System ostrzegawczy dzikich zwierząt SIREN7 może uratować zdrowie i życie podróżujących a także niezliczonej ilości dzikich zwierząt. Jeśli mieszkasz na obszarze, w którym często spotykasz dzikie zwierzęta, a kolizje z nimi są częste, często podróżujesz służbowo lub po prostu podróżujesz z rodziną to rozsądnym i najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu ostrzegania dzikich zwierząt SIREN7 w samochodzie, by zapewnić dodatkową ochronę przed wypadkami drogowymi z udziałem dzikich zwierząt.

Istnieje wiele plastikowych tzw. „gwizdków” rzekomo mającymi chronić podróżujących przed dzikimi zwierzętami, które można kupić w Internecie, jednak testy większości produktów z Dalekiego Wschodu wykazały, że te w rzeczywistości nie działają.

Niezależne organy, m.in. Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komisji Europejskiej, potwierdziło, że system ostrzegawczy dzikich zwierząt SIREN7 działa i jest skuteczny. System został zaprojektowany oraz wyprodukowany w Unii Europejskiej – na Węgrzech, „rozumie język zwierząt”, ponieważ jest słyszalny przez wiele gatunków dzikich zwierząt, od lisów, sarny po łosie i niedźwiedzie. Dźwięk 120db i częstotliwości 3 kHz wytwarzany podczas jazdy przez system SIREN7 ostrzega zwierzynę w pobliżu drogi o zbliżającym się pojeździe w zasięgu 300 metrów.

Jak to działa?

Wszystko tkwi w szczegółach, a właściwie w zaprojektowanej konstrukcji systemu SIREN7. Powietrze, które wlatuje do urządzenia, przy wylocie wytwarza dźwięk o częstotliwości 3kHZ, gdzie przy prędkości 90 km/h dźwięk będzie się rozchodził w promieniu aż 300 m od Twojego pojazdu! Mimo, że normalnie 120db i 3 kHz jest dla człowieka słyszalne, to w SIREN7 dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik konstrukcyjnych opracowanych przez inżynierów i akustyków dźwięk jest dla ludzkiego ucha „zamaskowany”. Nie usłyszy tego także pies czy kot ani na zewnątrz przy przejeżdżającym pojeździe z zamontowanym SIREN7, ani w samej kabinie.

Czemu dzikie zwierzę usłyszy?

Ewolucja i udomowienie, trwające tysiące lat, zmieniły zakres słuchu jak i budowę ucha zwierząt domowych. Pies będzie słyszał gorzej od wilka, kot od żbika czy rysia. Dla zwierząt żyjących z dala od szumu, jaki wytwarza człowiek, jednostajny, przenikliwy dźwięk będzie czymś nowym. Instynkt podpowie, że może to być zagrożenie i nakaże takiemu zwierzęciu uciec od źródła tego dźwięku w miejsce sobie znane i bezpieczne, a więc najczęściej w głąb lasu czy pola.

Nie zgubisz go podczas jazdy

Montaż systemu SIREN7 jest bardzo prosty. Dokładna instrukcja instalacji jest dołączona do każdego systemu SIREN7. Polega ona na: przetarciu miejsca, gdzie system ma być zamocowany dołączoną do zestawu specjalną szmatką, odklejenie z taśmy mocującej folię i…gotowe! Taśma jest tak wytrzymała, że nawet prąd wody na myjni ręcznej nie jest w stanie jej odlepić! System SIREN7 może być zainstalowany do zdecydowanej większości pojazdów: samochodów, motocykli, autobusów, ciężarówek. We wschodnich regionach polski z systemu SIREN7 korzystają również przewoźnicy w swoim taborze kolejowym.

Systemowi SIREN7 zaufały już tysiące klientów w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie W Polsce docenił go m.in. najbardziej utytułowany i doświadczony pilot rajdowy Maciej Wisławski, system był również testowany przez Panią Gadżet – Annę Nowak-Ibisz.

Więcej o systemie SIREN7 znajdziesz na:
https://www.facebook.com/siren7.polska/
https://www.instagram.com/siren7.poland/

Dodaj ogłoszenie