Odsłonięcie pomnika słynnej piosenkarki i aktorki Ireny Jarockiej w Gdańsku Oliwie

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
W środę 20.10.21 r. w Gdańsku Oliwie odsłonięto pomnik jednej z ikon polskiej muzyki, Ireny Jarockiej. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, mąż artystki, Michał Sobolewski, oraz Maciej Jagodziński ze studia rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, który wraz ze współmałżonką Anetą wygrali konkurs na realizację rzeźby. Wartość pomnika wyniosła 150 tysięcy brutto. Koszt realizacji pokryła Fundacja Ireny Jarockiej.

28 listopada 2019 roku Rada Miasta Gdańska uchwałą zadecydowała o wzniesieniu pomnika Ireny Jarockiej, na skwerze imienia artystki w Gdańsku. To właśnie w tej okolicy piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość. Prezydent Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosili otwarty konkurs na projekt rzeźby. Z pośród 25 prac, które napłynęły, zwycięzcą zostało Studio rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Nagrodą za pierwsze miejsce była realizacja projektu oraz 10 tysięcy złotych.

Współtwórca zwycięskiego projektu Maciej Jagodziński przyznał, że kiedy ogłoszono konkurs, pomyślał od razu: "Trzeba wystartować i nie odpuszczać. To jest nasz obowiązek. Piękna kobieta, którą można wyrzeźbić - takich rzeczy nie wolno przegapić."

Choć przed uroczystością pogoda była bardzo pochmurna, zaraz po przywitaniu zebranych licznie gości na niebie ukazało się słońce. To był piękny wstęp do tego, jak o śp. Irenie Jarockiej opowiadał mąż Michał Sobolewski.

- Dla mnie, który spędził z Ireną ponad 35 nadzwyczaj szczęśliwych lat, była wspaniałym człowiekiem, żoną, matką i artystką. Wiedziała, że istotą życia są pozytywne relacje międzyludzkie. Wynikiem tych relacji jest dzisiejsza liczna obecność tutaj. Niektórzy przyjechali nawet z zagranicy. Jej dewizą były słowa "śpiewając miłuję, miłując istnieje". Śpiewanie było jej pasją. Osoby z pasją czynią świat i ludzi lepszymi. Wszystko na jej drodze stawało się lepsze, w tym również ja.

Następnie Michał Sobolewski w podziękowaniu za zaangażowanie wręczył pani prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz kryształowego motyla.

Cieszę się bardzo, że możemy dzisiaj w Gdańsku Oliwie, w miejscu, w którym dorastała pani Irena Jarocka, odsłonić pomnik jej imienia. - powiedziała prezydent Gdańska. - Pomnik nie powstałby bez wielkiej determinacji fundacji, ale też osobistego zaangażowania męża śp. Ireny Jarockiej, pana Michała Sobolewskiego. Wam drodzy oliwianie i nie tylko życzę, aby to miejsce, ten skwer zawsze przypominały dobre chwile i być może były takim momentem oderwania od trudnego życia i trudnej rzeczywistości.

Po ceremonii przecięcia na zakończenie uroczystości uczniowie V LO w Gdańsku zaśpiewali wielki przebój w historii polskiej piosenki autorstwa Andrzeja Korzyńskiego oraz Andrzeja Tylczyńskiego pod tytułem "Motylem jestem".

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze, ale dzieciństwo i młodość spędziła w Gdańsku, w którym rozpoczęła karierę estradową. Od 1964 roku kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku. Rok później debiutowała w gdańskim klubie "Rudy Kot". Ponadto w tym samym roku wystąpiła na festiwalu w Opolu. Podczas swojej twórczość współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla.

Skwer im. Ireny Jarockiej w Gdańsku Oliwie. W środę 12.09.2018 odsłonięto tu  tablicę poświęconą piosenkarce

Tablicę poświęconą Irenie Jarockiej odsłonięto na skwerze w ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odsłonięcie pomnika słynnej piosenkarki i aktorki Ireny Jarockiej w Gdańsku Oliwie - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl