Odra w Kwidzynie! Szpital potwierdza: Chorzy to dwie kobiety i mężczyzna

Arkadiusz Kosiński
123rf
Trzy osoby dorosłe trafiły w poniedziałek do szpitala z podejrzeniem Odry. Przypuszczenia lekarzy potwierdziły się. Zakażone osoby to obywatele Ukrainy.

Informację potwierdziła w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka prasowa firmy EMC Instytut Medycznym, która jest właścicielem szpitala.

Jak ustaliliśmy, zakażone osoby to obywatele Ukrainy: dwie kobiety i jeden mężczyzna. Kobieta i mężczyzna wymagali hospitalizacji, dlatego zostali przetransportowani do szpitala w Gdańsku. Trzecia osoba, w stanie dobrym, otrzymała zwolnienie larskie i została zwolniona do domu.

Zdaniem ekspertów - w związku z drastycznie spadającą liczbą szczepień, należy przygotować się na coraz więcej podobnych przypadków. Może zwiększyć się także częstotliwość występowania ognisk odry, czyli sytuacji w których chory zaraża inne osoby.

W ostatnich dniach służby sanitarno-epidemiologiczne informowały o 10 osobach z podwarszawskiego Pruszkowa, u których potwierdzono testem wirusologicznym zachorowania na odrę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziecko chore na odrę w szpitalu w Gdańsku. Trafiło tam z jednego z gdańskich przedszkoli. Nie było szczepione. Grozi nam epidemia odry?

Najlepszym sposobem zapobiegania odrze są szczepienia. Aktualnie na rynku są dostępne szczepionki skojarzone przeciwko odrze, śwince i różyczce (stosowane w programie szczepień ochronnych) lub odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej. Szczepić można dzieci od 1 roku życia, młodzież oraz dorosłych. Szczepienie obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie nie mniejszym niż 4 tygodnie. W związku z powyższym nie zaleca się odbywania podróży z dziećmi poniżej 1 roku życia do krajów epidemicznego występowania odry (w Europie są to aktualnie przede wszystkim Włochy, Rumunia, Ukraina, Grecja). Szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce są na ogół dobrze tolerowane i rzadko wiążą się z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP).

Od początku 2017 r. w województwie pomorskim stwierdzono jedynie ok. 40 NOP-ów po podaniu tej szczepionki i wszystkie miały charakter łagodny.

Szczepienie przeciwko odrze ma sens do 72 godzin po kontakcie z chorym. Szczepionka wówczas zapobiegnie lub złagodzi ewentualne zachorowanie. Bardzo ważne jest szybkie zgłoszenie zachorowania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Każde zgłoszenie odry weryfikowane jest przez Państwową Inspekcje Sanitarną oraz prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne. W przypadku stwierdzenia ogniska zachorowań Państwowa Inspekcja Sanitarna jest przygotowana na szybką organizację bezpłatnych szczepień osób z otoczenia bez względu na wiek, w oparciu o posiadane zasoby szczepionek. Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco monitoruje i analizuje sytuację w Polsce oraz w Europie, zwłaszcza że epidemia odry w regionie europejskim wciąż się utrzymuje.

Odra, ospa, polio...Co wiesz o chorobach zakaźnych? Ta wiedza jest ci niezbędna! TEST

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Odra w Kwidzynie! Szpital potwierdza: Chorzy to dwie kobiety i mężczyzna - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl