Odnaleziono niezwykłe zdjęcia Warszawy. Stolica w II RP, niszczona w czasie wojny i ruiny z lat 50. XX wieku

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Ruiny kamienic po stronie Dekerta przy Rynku Starego Miasta. Od lewej kamienice od nr 42 (róg Nowomiejska) do nr 28 (róg Krzywe Koło). Rok 1945.
Ruiny kamienic po stronie Dekerta przy Rynku Starego Miasta. Od lewej kamienice od nr 42 (róg Nowomiejska) do nr 28 (róg Krzywe Koło). Rok 1945. Muzeum Powstania Warszawskiego / Tadeusz Bukowski
Odnaleziono niezwykłe zdjęcia Warszawy z lat 1935-55. Fotograf AK Tadeusz Bukowski uwiecznił stolicę w czasie II RP, wojny, Powstania i lat 50. Część z nich opublikował przed śmiercią, inne znajdowały się w rodzinnym archiwum. Teraz, po raz pierwszy, ujrzą światło dzienne. Ich wybór prezentujemy poniżej.

Niesamowita kolekcja zdjęć dawnej Warszawy
Fotograf Tadeusz Bukowski ps. „Bończa” pracował dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. W Warszawie mieszkał przed wojną, a także – z roczną przerwą, aż do śmierci w 1980. Stolicę fotografował już wcześniej, bo w czasach II RP. Podczas okupacji i Powstania Warszawskiego na polecenie AK dokumentował działania Niemców, zniszczenia oraz oddziały powstańcze i ludność cywilną.

Negatywy ukrył w kilku miejscach, m. in. w piwnicy kamienicy przy ul. Drewnianej 12. We wrześniu 1944 został zatrzymany przez Niemców, a z miasta wyszedł jako cywil. Następnie wraz z żoną przeprowadzili się do Katowic. Wiosną przyjechał na krótki czas do Warszawy, by znów fotografować, tym razem ruiny. Wtedy odnalazł część negatywów schowanych w czasie wojny. Niektóre ze zdjęć opublikuje krótko przed śmiercią w 1980 roku, w albumie „Warszawa w Dniach Powstania 1944”.

Archiwiści i historycy Instytutu Zachodniego i Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu skanują i opracowują unikatowe zdjęcia z II wojny światowej w Kraju Warty.Album z fotografiami został przekazany w 2003 roku Instytutowi Zachodniemu przez poznańskiego fotografa Jerzego Unierzyskiego. Jak wyjaśniają pracownicy IPN, tworzą go luźne karty wpięte w segregator - tzw. stykówki, które na rewersie mają pieczątki Archiwum Fotograficznego Okręgowego Urzędu Prasy NSDAP w Kraju Warty i krótkie opisy w języku niemieckim wyjaśniające widoczne na zdjęciach zdarzenia.Poznań, 3 sierpnia 1940 r. Defilada zwycięzców kampanii na Zachodzie.Przejdź dalej --->

Nieznane zdjęcia z okupacji w Poznaniu. Zobacz miasto w czas...

- Pojedyncze zdjęcia Bukowskiego krążyły już w obiegu, np. „Stolica” przez lata publikowała zdjęcia powstańcze. Staraliśmy się dotrzeć do konkretnych autorów. Zdobyłam telefon do Tomasza Bukowskiego [syna Tadeusza – red.] i zapytałam o prawa autorskie do odbitek. Przy okazji dowiedziałam się o innych negatywach, które przechowuje rodzina. Po paru latach rozmów doszło do ich przekazania – mówi Joanna Lang z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego kupiło od rodziny Bukowskich całą kolekcję około 1800 fotografii przedstawiających Warszawę w latach 1934-1955. Tak powstał album składający się z wyboru ponad 260 zdjęć, który właśnie został wydany: „Tadeusz Bukowski. Fotografie Warszawskie 1935-1955”. W środku znalazł się życiorys fotografa, opisy najważniejszych obiektów, a także artykuł varsavianistyczny przedstawiający historię dwudziestu burzliwych lat z życia Warszawy.

Most Krakusa (obecnie Most Powstańców Śląskich) na Wiśle w Krakowie - widok ogólny. W latach 1903-1913 wybudowano most Krakusa, łączący główną wtedy trasę na południe Krakowa. W latach 1968-1971 wybudowano w jego miejscu most Powstańców Śląskich.

Krakowskie mosty przed wojną [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Za opis i datowanie zdjęć odpowiedzialny był zespół pod przewodnictwem varsavianisty Ryszarda Mączewskiego.

- W albumie zaczynamy od dobrze udokumentowanego pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego z maja 1935, a kończymy w okolicach 1955 roku. Później Bukowski nie robił już zdjęć na taką skalę – tłumaczy nam Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Bukowski robił zdjęcia seriami. Analizując kilka naraz łatwiej było je zidentyfikować. Aczkolwiek była to detektywistyczna praca. Próbowaliśmy datować zdjęcia chociażby na podstawie gazet widocznych na fotografiach – dodaje.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odnaleziono niezwykłe zdjęcia Warszawy. Stolica w II RP, niszczona w czasie wojny i ruiny z lat 50. XX wieku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na i.pl Portal i.pl