Od tego roku trudniej o zwrot podatku za pracę w Holandii

Dorota Dejmek
Praca za granicą. Holenderski urząd skarbowy wprowadza zmianę w sposobie określania statusu rezydencji podatkowej. Trzeba będzie między innymi wypełnić PIT w Polsce

Dane CBOS pokazują, że Holandia to trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Dochody Polaków pracujących za granicą w wielu przypadkach pozwalają na odzyskanie części lub całości zapłaconych zaliczek na podatek. Według szacunków Euro-Tax.pl, w 2015 r. holenderski fiskus miał zwrócić polskim pracownikom blisko 32 mln euro.

- Zwrot nadpłaconego podatku należy się większości legalnie pracujących w Holandii - mówi Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax.pl. - Pieniądze można próbować odzyskać samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego za granicą. Jednak od stycznia 2016 roku ten proces będzie bardziej problematyczny, ponieważ holenderski urząd skarbowy wprowadza ważną zmianę w sposobie określania prawa do bycia traktowanym jako rezydent. Modyfikacje przepisów wyraźnie skomplikują procedurę ubiegania się o zwrot nadpłaconych podatków dla ponad 100 tys. pracujących tam Polaków. Aby uzyskać prawo do ulg podatkowych, będą musieli wykazać przed tamtejszym urzędem także swoje dochody osiągnięte poza Holandią.

Według nowych zasad, prawo do traktowania jako rezydent podatkowy będzie przysługiwało pracownikom, którzy w ciągu roku podatkowego osiągną co najmniej 90 proc. swoich przychodów na terenie Holandii. Uzyskanie takiego statusu jest istotne, ponieważ gwarantuje możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Istotny jest też fakt, że Polska nie wprowadziła nowelizacji ustawy o wykluczeniu podwójnego opodatkowania, co dodatkowo utrudni proces rozliczenia pracy w Holandii.

Co należy zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze? Przede wszystkim zgromadzić odpowiednie dokumenty. Należy zwrócić się do polskiego urzędu skarbowego o udokumentowanie swoich dochodów na specjalnym druku, który obecnie jest przygotowywany i uzgadniany pomiędzy Belastingdienst a Ministerstwem Finansów. Dotyczy to także osób, które w danym okresie rozliczeniowym pracowały tylko w Holandii. Warunkiem uzyskania powyższego dokumentu jest konieczność złożenia do polskiego US deklaracji rocznej PIT 36 wraz z załącznikiem PIT ZG, ujawniającym przychody osiągnięte w Holandii - zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, rozliczanie się z dochodów osiągniętych w Holandii jest obowiązkowe.

Kolejny krok to wypełnianie wniosków, które dostępne są w holenderskich urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach interneto-wych urzędów. Co roku, na przełomie lutego i marca, Belastingdienst udostępnia na swojej stronie program online przeznaczony dla osób indywidualnych, za pomocą którego można wypełnić wniosek. Trzeba pamiętać, że źle wypełniony dokument może wydłużyć czas oczekiwania na zwrot, przekreślić szansę na odzyskanie pieniędzy, a w skrajnych wypadkach skutkować naliczeniem kar, np. za niedopłaty podatku.

Warto więc korzystać z pomocy oferowanej przez firmy wyspecjalizowane w zwrocie podatku z zagranicy. Ważne, aby taka firma posiadała status agenta podatkowego - w przypadku Holandii niezbędny jest numer BECON. Tylko wtedy może się ona posługiwać specjalistycznym holenderskim oprogramowaniem księgowym, które daje pewność, że deklaracja w poprawnej formie została dostarczona do urzędu. Pracownicy firm posiadających status agenta podatkowego zajmują się niezbędnymi formalnościami, pozyskują brakujące dokumenty od danego pracodawcy, a następnie kontaktują się z zagranicznymi urzędami skarbowymi. Ważne, aby sprawdzić, czy firma jest w stanie załatwić za wnioskodawcę wszystkie formalności - łącznie z pomocą przy rozliczeniu w Polsce, uwzględniając m. in ulgę abolicyjną.

Trudno przewidzieć, jak długo będzie trwać proces ubiegania się o zwrot podatków. Ze składaniem wniosków nie należy jednak zwlekać - im wcześniej dokumenty zostaną złożone, tym lepiej. Przyjmowania wniosków trwa cały rok. Ze względu na zmianę - każdy pracujący musi udowodnić uzyskanie 90 proc przychodów w Holandii - proces ten będzie uzależniony również od uzyskania dokumentów od polskich pracodawców oraz z polskiego US.

Zwrot nadpłaconego podatku z zagranicy jest możliwy do odzyskania - badanie Euro-Tax.pl „Rozliczenia podatkowe na emigracji” pokazuje, że blisko 90 proc. rozliczeń z zagranicznymi urzędami skarbowymi kończy się uzyskaniem zwrotu. Warto dodać, że przepisy podatkowe w Holandii dają możliwość pracującym tam osobom odliczenia od podatku określonych wydatków. Odliczyć można m.in.: oprocentowanie hipoteki, koszty edukacji własnej, usługi prawnicze i adwokackie, uzyskać ulgę na dziecko. Holenderski urząd refunduje także koszty poniesione na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego, tzw. Zorgtoeslag.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od tego roku trudniej o zwrot podatku za pracę w Holandii - Dziennik Polski

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oliwka
W 2015 Rozliczylam się z Polskim Urzędem Skarbowym i zapłaciłam podatek , który musiałam dopłacić. W tym roku zwróciłam się do Euro taxu żeby mnie rozliczyli w Holenderskim US. Wyszło, że też mam dopłacić podatek w Holandii. Czy muszę to zapłacić skoro już w Polsce się rozliczylam wtedy i zapłaciłam podatek wtedy ? Nie uśmiecha mi się być 2 razy stratną a liczyłam na jakiś zwrot.
O
Oliwka
W 2015 Rozliczylam się z Polskim Urzędem Skarbowym i zapłaciłam podatek , który musiałam dopłacić. W tym roku zwróciłam się do Euro taxu żeby mnie rozliczyli w Holenderskim US. Wyszło, że też mam dopłacić podatek w Holandii. Czy muszę to zapłacić skoro już w Polsce się rozliczylam wtedy i zapłaciłam podatek wtedy ? Nie uśmiecha mi się być 2 razy stratną a liczyłam na jakiś zwrot.
K
KrysS
W tamtym roku chciałem zwrócić podatek z Holandii i mówili mi, że mam dopłatę. Zwracałem podatek regularnie od 2012 roku. Poszedłem do innego biura gdzie powiedziano mi, że nie wiedzą nigdy czy jest nadpłata czy zwrot. Oczywiście dostałem zwrot ale już z tych firm nigdy nie skorzystam.
m
maja
Euro-Tax = 14% prowizji a czasami i 20% - ZDZIERSTWO kiedy mozna to samemu za free zalatwic lub za 150zl a nie za 80 czy 130 Eur.

Powiertowski z Euro-Tax jak zwykle straszy abyscie jak pokorne baranki szli na rzez i godzili sie na prowizje rzedu 14%-20%
m
monia
Euro-Tax i sztuczki Powiertowskiego to stary trick = STRASZENIE LUDZI ze sie nie da, ze tylko agenci z nr BECON itd = KIT, sami odzyskujcie podatki a nie bedziecie placic Euro-Tax 14% czy nawet 20% a ich odpowiedzialnosc jest ZADNA - oni sa tak jakby takim listonoszem miedzy Toba a urzedem w Holandii i za nic nie odpowiadaja, nawet jak zle ci wypelnia zeznanie. Ty zaplacisz kary a nie oni.

OLAĆ naciagaczy z Euro-Tax i ich HORENDALNE PROWIZJE
M
Michael
Hello. Rozpocząłem się przez firmę Solidworkers.nl oczywiście na plus. Zastanawiam się czy rozloczycvtobprzez inna firmę czy czekać? Nie mam decyzji od balasting Nl. [email protected]
k
kajetan
To świetna wiadomość, zawsze coś zyskają ci, którzy tyrali . Miałem okazję korzystać z Posrednictwa Otto; mam dobre wrażenie.
j
julita
Dla zainteresowanych ważna informacja Otto w tym tygodniu w Holandii wygrało głośną sprawę sądową dotyczącą zwrotu podatku.
D
Daria
Witam! To bardzo ciekawe, gdyż euro-tax też wykazał, iż mam do oddania do holenderskiego urzędu skarbowego niedopłate w wysokości 119 euro! to nienormalne
m
majka
mam to samo pracowalam sezonowo przez agencje 2 mce wydymali nas na kase i jeszcze musze zwrocic 120 euro .
G
Gość
Chciałbym zapytać, ponieważ moja księgowa w Holandii rozliczyła mnie na zero jednak duzo ludzi ma zrwoty po ok 1000 euro więć zadzwoniłem do firmy euro tax i należy mi się ok 600 euro zwrotu. Dlaczego jest taka różnica ?? Czy później trzeba to zwracać ??
Z
Zainteresowany
Witam.Mam taką sytuację w 2015r wziolem ślub i zastopowalem dodatek do ubezpieczenia,zajęty innymi sprawami nie dostarczylem do urzędu aktu małżeństwa z Polski.Moje pytanie czy teraz mogę złożyć papiery na dodatek do ubezpieczenia za 2016 r jako osoba indywidualna?czy urząd się skapnie? skoro zakończyłem już pracę w nl.
M
Małgosia
To tez zalezy jak pracujemy w Holandii. Ja wyjezdzalam z agencja tml professional i majac legalne zatrudnienie zawsze mialam zwrot podatku. Mysle, ze nadal to zapewniaja.
G
Gość
Ja też dostałem pismo z kwota 201e o zwrocie pieniędzy za nadpłacony Zorgtoeslag za bodajże rok 2014. Banda oszustów których powinno się zaskarżyć. Trzeba by im założyć pozew grupowy o tym że nie potrafią dobrze wyliczyć zwrotu.
T
Truskawka01
Mąż ma identyczną sytuację. Pracował 2 lata w Holandii, otrzymywaliśmy zwrot i ulgę na dziecko. Teraz otrzymaliśmy pismo dotyczące zwrotu sprzed 3 lat, domagają się zwrotu 1300euro ( czyli praktycznie całości otrzymanych pieniędzy, doliczając prowizję Kancelarii ,która wszystko za nas załatwiała wychodzimy na minus). Nie mam pojęcia gdzie się udać i jak załatwić tą sprawę......
Wróć na i.pl Portal i.pl