Od nowego roku szkolnego nastąpi rewolucja w zgłaszaniu konkursów szkolnych do kuratorium oświaty

Katarzyna Gruszczyńska
Nie wszystkie zwycięstwa osiągnięte przez uczniów w konkursach szkolnych mogą być umieszczone na świadectwach, a co ważniejsze - nie dają im dodatkowych punktów rekrutacyjnych w wyścigu do szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Od nowego roku szkolnego zasady zgłaszania konkursów do kuratorium ulegną zmianie.

Niedawno część pomorskich ósmoklasistów i gimnazjalistów z trzecich klas dowiedziało się, że informacje o ich osiągnięciach w konkursach nie zostaną umieszczone na świadectwach i nie dadzą im dodatkowych punktów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

Do naszej redakcji zgłosił się nauczyciel z tym problemem. Dla swoich uczniów od lat organizuje konkursy.

Imprezę zgłosił, sprawdzając wcześniej, że znajduje się w „Wojewódzkim kalendarzu imprez dla dzieci i młodzieży szkolnej”.

- Zakładałem, że impreza znajduje się w „Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych” i zabierałem się za jej organizację, a nie za papierkową robotę, która dzieciakom nic nie przysporzy - mówi pan Jakub, nauczyciel (nazwisko do wiadomości redakcji - przyp. red.).

Jednak okazało się, że w tym roku szkolnym laureaci tego konkursu nie zdobędą dodatkowych punktów rekrutacyjnych.

Przedstawiciele Pomorskiego Kuratorium Oświaty zaznaczają, że problem pojawia się co roku, ponieważ nauczyciele niewłaściwie interpretują zasady dotyczące przyznawania punktów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

- Zgłoszenie imprezy i jej opublikowanie na stronie kuratorium w „Wojewódzkim kalendarzu imprez dla dzieci i młodzieży szkolnej” nie jest tożsame z „Wykazem zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych”, za udział w których absolwenci szkół podstawowych mogą otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji - słyszymy w kuratorium.

Dr Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty, tłumaczy też, że publikowany od lat na stronie internetowej kuratorium „Wojewódzki kalendarz imprez dla dzieci i młodzieży szkolnej” ma charakter wyłącznie informacyjny.

- Na początku roku szkolnego ponawiane są również informacje, że kalendarz imprez nie jest tym samym, co wykaz zawodów. Kuratorium oświaty stara się rzetelnie i merytorycznie informować wszystkich zainteresowanych - zapewnia Monika Kończyk.

Jednak niektórzy pedagodzy twierdzą, że niełatwo znaleźć ujednoliconą informację kuratorium, która by na początku roku szkolnego 2018/2019 jasno określiła, że zgłoszenie „zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych” do „Wojewódzkiego kalendarza imprez dla dzieci i młodzieży szkolnej” nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem „zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, które mogą być wymieniane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i gimnazjum oraz uwzględniane w rekrutacji na rok 2019/2020”.

Problemy z konkursami i punktami za nie są nowością. Co roku dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice zgłaszają do kuratorium wiele zapytań w tej sprawie.

W związku z tym oraz wątpliwościami dotyczącymi interpretacji zasad już wiadomo, że w przyszłym roku szkolnym zmienią się zasady zgłaszania imprez szkolnych.

Zmiany od roku szkolnego 2019/2020

Od roku szkolnego 2019/20 w tym zawiłym systemie zgłaszania imprez szkolnych nastąpią zmiany. Pomorskie Kuratorium Oświaty nie planuje opracowywania oraz publikowania „Wojewódzkiego kalendarza imprez dla dzieci i młodzieży szkolnej” w dotychczasowej formule.

Zamiast kalendarza publikowanego w poprzednich latach na początku września, będzie możliwość zgłaszania imprez i przedsięwzięć w dowolnym terminie. Jak tłumaczą przedstawiciele kuratorium, zmiana spowodowana jest m.in. przez pomyłki interpretacyjne w zakresie przyznawanych punktów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

- Mam nadzieję, że pozwoli to wykluczyć pomyłki dotyczące kwalifikowania konkursów i turniejów organizowanych dla uczniów - mówi pomorska kurator oświaty.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Materiał oryginalny: Od nowego roku szkolnego nastąpi rewolucja w zgłaszaniu konkursów szkolnych do kuratorium oświaty - Dziennik Bałtycki

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

1111

Problem jest dużo poważniejszy. W województwie śląskim decyzją KO nie można było wpisywać na świadectwie zdobycia drugiego i trzeciego miejsca w wielu konkursach przedmiotowych- w tym powiatowych i rejonowych- mimo iż były to miejsca trudne do osiągnięcia. Natomiast można było wpisać tytuł laureata w konkursie ogólnopolskim, w którym otrzymywali go uczniowie grupowo za miejsca np. od 1-12, a nie indywidualnie. Na liście konkurów ogłoszonych przez KO ten sam konkurs funkcjonował pod różnymi nazwami, ponieważ nikt nie weryfikował u organizatorów informacji podanych przez szkoły. Czy warto przyznawać miejsca inne niż pierwsze?

G
Gość

W przyszłym roku szkolnym nie będzie podwójnego rocznika i wszystko będzie jak dotąd...

G
Gość
2019-06-18T13:40:16 02:00, Instruktorzy i trenerzy:

Dzieci i młodzież biorą udział w międzynarodowych konkursach artystycznych i sportowych. Żaden organizator nie będzie zgłaszał ich do Pani Pomorskiej Kurator. Strategia i kalkulacja wyzwalać mają aktywność i kreatywność dzieci i młodzieży? Ach...... szkoda gadać

Sportowcy i artyści nie podlegają Kuratorom!!!

I
Instruktorzy i trenerzy

Dzieci i młodzież biorą udział w międzynarodowych konkursach artystycznych i sportowych. Żaden organizator nie będzie zgłaszał ich do Pani Pomorskiej Kurator. Strategia i kalkulacja wyzwalać mają aktywność i kreatywność dzieci i młodzieży? Ach...... szkoda gadać

A
Anna

To jest skandal.Jeśli to jest pomyłka i niedopracowanie kuratorium , to dlaczego maja za to płacić cenę uczniowie. Po drugie to nauczyciel zna najlepiej ucznia i to nauczyciel dokonuje oceny , a nie kurator- urzędnik , ktory wymyśla sobie swoje przepisy. !!!!!!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie