reklama

Od Marcina Lutra do Franciszka I. Spotkanie z Pawłem Lisickim

Tomasz Paluch
Paweł Lisicki
Paweł Lisicki MP
Spór o działalność Marcina Lutra pozostaje żywy, szczególnie, że w współczesnym Kościele katolickim widoczna jest tendencje do protestantyzacji – taki wniosek może płynąć z debaty poświęconej książce Pawła Lisickiego „Luter. Ciemna strona rewolucji”. Debata odbyła się w znanej warszawskiej Galerii Delfiny.

Kim był Marcin Luter? Reformatorem, który z miłości do prawdy wystąpił przeciw nadużyciom papiestwa? Czy rebeliantem, prekursorem późniejszych rewolucjonistów? – Te zagadnienia rozważał w swej książce Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy” i uczestnik debaty. Wraz z nim w dyskusji, prowadzonej przez publicystę Łukasza Warzechę, uczestniczył Damian Diaz, dziennikarz TVP, członek Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego.

W opinii Pawła Lisickiego, odejście Marcina Lutra od Kościoła katolickiego miało charakter ewolucyjny. Co najmniej do 1516 r. można mówić o Lutrze jako katolickim reformatorze. Od 1517 r. Luter w coraz większym stopniu zaczynał kwestionować władzę papieża. W jego pismach pojawia się nowe rozumienie wiary i znika pokora jako cnota. - Wyznacznikiem życia duchowego staje się wola nadawania sobie takiej wiary, jaką sam sobie nadaję – wyjaśniał Lisicki.

Damian Diaz przyznał, że Marcin Luter w wielu etapach swego życia wykazywał się pychą. Ale podkreślił, że protestanci nie opierają się na Marcinie Lutrze. - Nawet członkowie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego nie wyznają wiary wyłącznie zgodnie z pismami Lutra – mówił Diaz. Polemizował z tezą, wedle której Luter wprowadził kryterium subiektywizmu w rozumieniu wiary. W jego opinii, skoro reforma Kościoła katolickiego okazała się niemożliwa, to radykalne kroki które podjął Luter były uzasadnione. – Ale nie bronię wielu nadużyć które towarzyszyły temu procesowi – dodał Diaz.

Jak stwierdził Paweł Lisicki, wedle rozpowszechnionego poglądu pierwotnym powodem pojawienia się protestantyzmu był spór historyczno-polityczny. Czy to była rzeczywista przyczyna narodzin protestantyzmu? – Wydaje mi się, że to co skłoniło Lutra do zmiany była niecierpliwość nie wynikająca z tego, że ktoś nie odpowiada na wysuwane przez niego postulaty, tylko niecierpliwość duchowa, poszukiwanie za wszelką cenę pewności zbawienia. Praktyki w Kościele katolickim tej pewności mu nie dawały, więc postanowił sam ją sobie wziąć. Wymyślił na nowo rozumienie wiary. Od tej pory wiara miała dawać całkowitą pewność, że zostaniemy zbawieni – mówił Lisicki.

W opinii Damiana Diaza kluczowym momentem w postępowaniu Lutra było przyjęcie zasady usprawiedliwienia z łaski przez wiarę. – To jest fundament, którego w praktyce Kościoła katolickiego, mimo wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu, wciąż dziś brakuje – ocenił Diaz. Przypomniał, że Św. Paweł w 3 Rozdziale Listu do Rzymian głosił, że ludzie są tak grzeszni, że nikt w porównaniu z świętością Boga nie jest w stanie sobie zasłużyć przez uczynki na zbawienie. Wierzący dostępują usprawiedliwienia darmo, z łaski Boga, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie. – To jest najcenniejsze, co z Lutra jako protestanci możemy wziąć – stwierdził Diaz.

Dyskutantów podzielił problem skutków reformacji. Zdaniem Lisickiego, reformacja nie tylko doprowadziła do wielu wojen i ludzkich dramatów. W jego przekonaniu odrzucenie władzy papieskiej i duchownej spowodowało, że protestanccy radykałowie odrzucili też władzę polityczną i świecką. Wedle autora książki da się dowieść, że byli oni prekursorami tego, co na większą skalę uzewnętrzniło się w rewolucji francuskiej pod koniec XVIII w. i związek między reformacją, rewolucją francuską i rewolucją bolszewicką.

- Wydaje mi się to dość śmieszna teza. Wynika z niej, że w takim razie w Stanach Zjednoczonych możemy się spodziewać w „pasie biblijnym” rewolucji bolszewickiej – ostro zaoponował Damian Diaz. Jego zdaniem, należy rozróżnić porządek wiary i porządek państwa. Przypomniał, że w Biblii nie ma zapisów burzących porządek państwa a protestanci wierni zapisom Biblii mogą mieć różne poglądy polityczne.

Zarówno Lisicki jak Diaz byli zgodni w ocenie udziału papieża Franciszka I w odbywających się w Szwecji w październiku 2016 r. wspólnych luterańsko-katolickich obchodach 500-lecia reformacji. Paweł Lisicki stwierdził, że głowa Kościoła Szwecji, biskup Antje Jackelén, od czasu ekumenicznego spotkania z Franciszkiem jeszcze bardziej się zradykalizowała. Ogłosiła, że szwedzcy pastorzy nie mają już prawa odmawiania zgody na błogosławienie par homoseksualnych. A od marca obecnego roku Kościół Szwecji nie będzie też używał określenia w stosunku do Pana Boga określenia „Pan”, że nie będzie głosił że jest „Ojcem” i że Jezus Chrystus jest „Synem”, bo jest to niezgodne z ideologią gender. – Papież Franciszek i niektórzy inni hierarchowie katoliccy uprawiają dialog z ludźmi, którzy z chrześcijaństwem nie maja kompletnie nic wspólnego – ocenił Lisicki. Dodał, że taki liberalizm w dużej mierze faktycznie podziela część Kościoła katolickiego. - Fasada jest bardziej tradycyjna, ale i ona już pęka – mówił Lisicki.

Zdaniem Damiana Diaza, utożsamianie protestantów wiernym Biblii z tym, co się dzieje w Szwecji jest dla nich szkodliwe i przeszkadza w prowadzonym dziele ewangelizacji. – To jest instytucja przebierańców – ocenił Diaz mówiąc o Kościele Szwecji. - Prawdziwie wierzący chrześcijanie to nie ci, z którymi rozmawia papież Franciszek. Jeżeli ktoś podważa Biblię, kluczowe wątki biblijne, to nie jest chrześcijaninem – dodał.

Partnerami wydarzenia w Galerii Delfiny były Fundacja XX. Czartoryskich oraz Libris Polska.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie