1/15
To zdecydowanie jeden z kilku najmocniejszych filmów...
fot. domena publiczna

„Idź i Patrz” Elem Klimow, 1985

To zdecydowanie jeden z kilku najmocniejszych filmów wojennych w całej historii kina. Obraz pod każdym względem wstrząsający. Z perspektywy szesnastolatka (który właśnie wstąpił do oddziału partyzanckiego) oglądamy w nim niemiecką akcję eksterminacji wsi na Białorusi z 1943 roku. Niemcy dopuszczają się tam nieprawdopodobnego bestialstwa - w całej (historycznej) operacji chodzi o całkowite zniszczenie „żywego” zaplecza działającej na tych terenach partyzantki. Nic z okrucieństw popełnionych przez m.in. Dirlewangerowców i służących Niemcom rosyjskich renegatów z RONA nie zostaje nam oszczędzone, łącznie z paleniem ludzi żywcem w stodole.

2/15
To, że ten film zdołał ujrzeć światło dzienne w erze...
fot. domena publiczna

„Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach” Andrzej Munk, 1957

To, że ten film zdołał ujrzeć światło dzienne w erze wczesnego Gomułki, to prawdziwy cud. Munk dekonstruuje wojenne mity, szyderczo rozprawia się z etosem wojennego bohaterstwa, nic więc dziwnego, że ten obraz budził skrajne emocje od momentu premiery „Eroica” to w zasadzie dwie odrębne nowele filmowe (miała być jeszcze trzecia, ale Munk uznał, że wyszła zbyt słabo i wyrzucił ją z ostatecznej wersji filmu). Pierwsza opowiada nam mocno groteskową i mocno zakrapianą alkoholem historię warszawskiego cwaniaka, który usiłuje doprowadzić do porozumienia dowództwa Powstania Warszawskiego ze stacjonującymi pod Warszawą Węgrami (sojusznikami Hitlera). Nasz bohater przeżywa prawdziwą epopeję w drodze z Zalesia Górnego do Warszawy i z powrotem, z całego projektu oczywiście nic nie wychodzi.

W drugiej noweli poznajemy więźniów niemieckiego obozu jenieckiego żyjących mitem brawurowej ucieczki niejakiego porucznika Zawistowskiego, w przeciwieństwie do nich dowiadujemy się jednak prawdy - otóż porucznikowi nie udało się uciec, ukrywa się na stryszku jednego z baraków, kilku wtajemniczonych więźniów zaś dostarcza mu zaopatrzenie, byle tylko smutny fakt nie wyszedł na jaw i nie podłamał morale reszty osadzonych.

3/15
Dla jednych znakomita i trzymająca w napięciu opowieść o...
fot. EAST NEWS

„Wróg u bram” Jean-Jacquess Annaud, 2001

Dla jednych znakomita i trzymająca w napięciu opowieść o wielotygodniowym pojedynku najlepszych snajperów III Rzeszy i Związku Radzieckiego w ruinach Stalingradu. Dla drugich - odpowiednik „Titanica”, bo i wątek melodramatyczny jest tu niezwykle istotny. Jedno jest pewne - tego filmu się nie zapomina. „Wróg u bram” jest znakomicie zrealizowaną superprodukcją, pociski z karabinów snajperskich świszczą nam koło uszu, katastroficzną panoramę przeoranego wojną Stalingradu oglądamy tu i przez snajperską lunetę i przez szpary w deskach, i wreszcie z szerokiej perspektywy za sprawą wspaniałych panoramicznych ujęć. Niestety, druga największa bitwa miejska II wojny światowej, czyli Powstanie Warszawskie wciąż nie doczekało się obrazu podobnej klasy.

4/15
Film miał premierę w podobnym czasie jak znacznie bardziej...
fot. EAST NEWS

„Cienka czerwona linia” Terrence Malick, 1999

Film miał premierę w podobnym czasie jak znacznie bardziej „kasowy” - i oczywiście również wart obejrzenia --„Szeregowiec Ryan”, ale pod wieloma względami przewyższa superprodukcję Spielberga. Tu również widzimy naturalistycznie (choć przy użyciu najnowszych wówczas dostępnych technik filmowych) przedstawioną wojnę, z całym błotem okopów i krwią tryskającą z urwanych kończyn. Zarazem jednak mamy do czynienia z naprawdę dobrą artystycznie wizją wojny. To, co łączy wszystkich bohaterów tego obrazu (a mamy tu do czynienia z bohaterem zbiorowym), po obu stronach linii bitwy o Guadlacanal, to dojmujący, wszechogarniający strach. Jednocześnie zaś krwawa i okupiona potwornymi stratami walka o bezimienne wzgórze na zapomnianej, zamieszkałej przez odzianych w przepaski biodrowe tubylców wyspie zmusza i nas, i bohaterów filmu do refleksji nad sensem - i bezsensem wojny. W wypadku „Cienkiej czerwonej linii” nie można też nie wspomnieć o znakomitej muzyce idealnie skomponowanej z obrazami.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Mocne otwarcie sezonu przy Zygmuntowskich. Motor gromi Stal (ZDJĘCIA)

Mocne otwarcie sezonu przy Zygmuntowskich. Motor gromi Stal (ZDJĘCIA)

Górnik pokonał Raków i wyprzedził go w tabeli! Co za babol Kuciaka

Górnik pokonał Raków i wyprzedził go w tabeli! Co za babol Kuciaka

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

Zobacz również

Mocne otwarcie sezonu przy Zygmuntowskich. Motor gromi Stal (ZDJĘCIA)

Mocne otwarcie sezonu przy Zygmuntowskich. Motor gromi Stal (ZDJĘCIA)

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]