Od czwartku 16.04 obowiązek zasłaniania twarzy. Szczegóły. Gdzie kupić maseczki? W jakich miejscach trzeba zasłaniać twarz? PORADNIK

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Pixabay
Udostępnij:
Od czwartku 16.04 na terenie Polski zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym w miejscach publicznych będzie można przebywać tylko z zasłoniętymi ustami i nosem. Co jednak z samochodami, czy miejscami pracy? Gdzie kupić maseczki? Zamiast maseczek można używać innych form zasłaniania twarzy? Rząd do wtorku nie przedstawił praktycznie żadnych szczegółów. Opublikowano je dopiero w środę.

- Od 16 kwietnia będzie obowiązywał nakaz zasłaniania nosa i ust. Kto nie będzie miał maseczki może zakryć nos i usta np. szalikiem czy chustką. Obowiązkowo jednak trzeba będzie zasłaniać nos i usta - zapowiedział przed świętami minister Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia stwierdził, że bez wprowadzenia takiego przepisu, "za miesiąc miesiąc mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy osób chorych więcej".

Chociaż informacja o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania twarzy została podana do wiadomości już tydzień temu, to do wtorku nie znaliśmy praktycznie żadnych szczegółów. Wielu ludzi skarżyło się, że maseczki nie są dostępne w ich sklepach. Zwracano też uwagę, że rząd zapowiedział kary za brak zasłaniania twarzy, nie precyzując jednak, w jakich konkretnie miejscach należy zachować takie środki ostrożności. Oprócz tego eksperci przypominają, że liczba maseczek w Polsce jest absolutnie niewystarczająca. Na tle innych europejskich krajów wypadamy w tym względzie bardzo słabo.

Zasłanianie twarzy - szczegóły rozporządzenia

Ostateczna wersja rozporządzenia pojawiła się w internecie w środę ok. godz. 15.

Nakaz zakrywania ust i nosa ma obowiązywać podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Obowiązek nie obejmuje jednak osób wykonujących prace zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów, duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania.

Granicą wieku, od której obowiązuje rozporządzenie, są 4 lata. Młodsze dzieci nie muszą mieć zakrywanych ust i nosa. Oprócz tego ze stosowania przepisów są zwolnione osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Z rozporządzenia wykreślono zapis o konieczności zasłaniania twarzy na terenach zieleni i terenach leśnych.

Jakie kary za brak maseczek?

Po pierwsze - obowiązek zasłaniania twarzy nie oznacza, że każdy Polak, wychodząc z domu, musi zakładać konkretnie maseczkę. Zamiast niej można używać szalików, chustek, kominów, czy innych podobnych elementów odzieży. Ważne, by twarz, a konkretnie usta i nos, pozostawały zasłonięte.

Jeśli jednak ktoś zostanie przyłapany przez policjantów na niezasłanianiu twarzy, będzie musiał liczyć się z karą. Jaką dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiemy natomiast, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.

Gdzie obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy?

Pierwszy projekt rozporządzenia o obowiązku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych był niedoskonały, co przyznał sam minister Łukasz Szumowski. Zastosowano w nim bowiem zbyt ogólne pojęcie przestrzeni publicznej, w której maseczki należy nosić. Wielu Polaków pytało, czy miejscem publicznym jest np. samochód? Jeśli tak, to czy prowadząc auto należy zakładać maseczkę albo np. szalik?

We wtorek minister Szumowski na antenie RMF FM doprecyzował, że nakaz zasłaniania twarzy na pewno nie będzie dotyczył osób jadących samochodami. Zaznaczył jednak, że podróżujący autobusami czy tramwajami będą musieli mieć zasłoniętą twarz. Jeśli zaś chodzi o miejsca pracy, takie jak biura, to wszystko zależy od konkretnego przypadku.

- Jeśli pracodawca zastosował się do zaleceń i w miejscu pracy zorganizował wymagane odstępy pomiędzy pracownikami, to zasłanianie twarzy nie będzie tam konieczne - powiedział Łukasz Szumowski.

Ostatecznie w projekcie zapisano, że obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Do tej pory maseczki można było kupować głównie w aptekach, natomiast teraz maski są oferowane nawet przez osiedlowe sklepy. Ich ilość ma się sukcesywnie zwiększać.

Gdzie wyrzucać zużyte maseczki?

Dużo pytań rodzi też kwestia utylizacji zużytych maseczek. Czy można wyrzucić je po prostu do kosza, czy może należy zastosować dodatkowe środki ochronne?

- Odpady wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki), stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, powinny być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane - tłumaczy Joanna Narożniak, Rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w rozmowie z AIP.

- Odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane). Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane - dodaje Narożniak.

Polska produkuje 40 mln maseczek

We wtorek rano do Warszawy przyleciał największy samolot transportowy świata. Antonow An-225 Mriya przywiózł z Chin ok. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Polskie szwalnie produkują obecnie 40 mln maseczek miesięcznie, a w ciągu miesiąca ta liczba ma wzrosnąć do 100 mln.

- Tam, gdzie można było szybko przestawić produkcję, w produkowaniu maseczek niemedycznych czy fartuchów, to się dzieje - powiedział premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej.

Czy 100 mln maseczek miesięcznie to dużo? Nie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Francja zamówiła ponad 1 mld masek ochronnych, w większości z Chin, a - jak zapowiada prezydent Emmanuel Macron - do końca roku jego kraj będzie niezależny w produkcji masek ochronnych dla własnych potrzeb.

- Dzisiaj w Agencji Rezerw Materiałowych mamy sprzęt na najbliższych kilka tygodni do przodu, a w niektórych przypadkach nawet na kilka miesięcy - zapewnia premier.

Nie ma na razie ostatecznych informacji na temat jakości maseczek sprowadzonych przez rząd z Chin. Warto przypomnieć, że m.in. Włochy, Hiszpania i Holandia zwróciły do Państwa Środka wiele ton wadliwego sprzętu, w tym właśnie maseczek. Oprócz nich Chińczycy sprzedawali wadliwe testy na koronawirusa oraz kombinezony ochronne.

- Czy te środki z Chin są zgodne z wymaganiami? Wstępne badania wykazały, że tak ostatecznie potwierdzenie przyjdzie z GIS - powiedział Mateusz Morawiecki.

Rząd zmienił zdanie ws. maseczek

- Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem - mówił pod koniec lutego minister Łukasz Szumowski. Zalecał wtedy dokładną dezynfekcję rąk przy użyciu odpowiednich preparatów.

- Jeżeli myjemy ręce środkami dezynfekcyjnymi - to pomaga. Ale również szare mydło bardzo dobrze to robi. Mycie rąk, niedotykanie twarzy, jeżeli rozmawiamy w dużych skupiskach ludzi, to półtora metra czy dwa metry jest tą granicą, gdzie jest bezpiecznie - mówił w RMF FM.

Od tego czasu podejście do maseczek zmieniło się o 180 stopni.

"Rzeczpospolita" informowała też, że zimą Agencja Rezerw Materiałowych sprzedała ponad 62 tys. masek ochronnych. Zrobiła to, wiedząc już o epidemii koronawirusa w Chinach. Ministerstwo Klimatu, pod które podlega Agencja Rezerw Materiałowych tłumaczyło, że maski zostały sprzedane, ponieważ kończył się ich termin ważności, a producent nie gwarantował po tym czasie ich szczelności. Chodziło o pełnotwarzowe maski gazowe.

Firmy odzieżowe szyją maseczki

Wiele firm, zajmujących się do tej pory produkcją odzieży, z konieczności przestawiło się na szycie maseczek i kombinezonów ochronnych. Nie rekompensuje to jednak strat, spowodowanych zamknięciami sklepów z odzieżą i spadkiem sprzedaży.

- Kilka tygodni temu zupełnie "stanęła nam" sprzedaż odzieży. Wiadomo, całe galerie handlowe są zamknięte, sklepy przy ulicach również zamykaliśmy. Siłą rzeczy ta odzież się nie sprzedaje. Aby ratować firmę, przestawiliśmy się na produkcję maseczek. Będziemy to robić, dopóki będzie taka potrzeba, choć nie ukrywam, że nie jest to zbyt rentowne przedsięwzięcie. Koszty produkcyjne są bardzo wysokie. Z kolei nie chcielibyśmy przecież, by te maski były zbyt drogie. Trzymamy się więc cen rynkowych - mówi w rozmowie z nami Barbara Chwesiuk, założycielka znanej firmy odzieżowej Bialcon.

- W ciągu dnia, w zależności od nakładu pracy, jesteśmy w stanie wykonać 5-6 tysięcy maseczek. Przy mniej skomplikowanych modelach może być to nawet 8 tysięcy. Osób szyjących jest osiemdziesiąt, a w sumie, biorąc pod uwagę działy takie jak sortownia, to w proces tworzenia maseczek jest zaangażowanych ponad sto osób - dodaje.

Wartość miesięczna produkowanych przez Bialcon maseczek to ok. 700 tysięcy, podczas gdy z odzieży firma zarabiała ponad 2 mln zł.

- Pół miliona zł pochłaniają u nas wynagrodzenia, ZUS prawie 300 tysięcy, więc widać, że to się nie spina. A do tego dochodzą przecież koszty tkaniny - tłumaczy Barbara Chwesiuk.

Wiele firm sprzedaje ludziom po kosztach materiały potrzebne do produkcji maseczek.

- Sprzedawaliśmy materiały po kosztach, ale też wiele ofiarowaliśmy za darmo. Oprócz tego przekazujemy wykrojone maski do własnoręcznego zszywania w domach. Dzisiaj dostaliśmy też tkaninę od strażaków i kroimy im kombinezony. Oczywiście za darmo - mówi Chwesiuk.

Współpraca: Maciej Badowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Witam maseczki sa obowiazkowe wiec ja sie chcialam podzielic strona na ktorej mozna kupic w dosc przyjazenj cenie:

https://golead.pl/p/byw2/5OTy/Shes

G
Gość

USTAWA z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe

Art. 40.

1. Właściciel lub współwłaściciele:

1) nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,

2) budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość – są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, jest realizowany:

1) w budynkach jednorodzinnych – przez umieszczenie oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości;

2) w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale – przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.

3. Operator wyznaczony ma prawo instalowania i użytkowania na obszarach wiejskich lub obszarach o rozproszonej zabudowie własnych oddawczych skrzynek pocztowych, po uzgodnieniu z właściwym wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), na warunkach uzgodnionych z właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości.

4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku zainstalowania przez operatora wyznaczonego własnych oddawczych skrzynek pocztowych zgodnie z ust. 3.

5. Minister właściwy do spraw łączności w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wymagania, jakim powinny odpowiadać oddawcze skrzynki pocztowe oraz ich usytuowanie, jak również warunki dostępu dla operatorów pocztowych, mając na uwadze zapewnienie:

1) bezpieczeństwa obrotu pocztowego;

2) dostępu do oddawczych skrzynek pocztowych dla operatorów pocztowych.

Art. 127.

1. Karze pieniężnej podlega, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów, o których mowa w art. 40.

2. Karę pieniężną wymierza się po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o naruszeniu obowiązków, o których mowa w ust. 1.

3. Wysokość kary pieniężnej wynosi od 50 złotych do 10 000 złotych. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.

4. Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120001529/U/D20121529Lj.pdf

G
Gość

Euroskrzynki - wymiary i inne wymogi, przepisy prawa, ustawa

Abyście nie musieli Państwo przeszukiwać wielostronnicowych plików z prawem pocztowym, przygotowaliśmy krótki spis wszystkich aktualnych wymogów dotyczących euroskrzynek zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych, na podstawie art. 40 ust. 5 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529).

Wymiary euroskrzynki

- skrzynka powinna umożliwiać umieszczenie w niej koperty formatu C4 (229 mm x 324 mm) i przesyłek o łącznej grubości 60 mm.

- wymiary otworu wrzutowego:

1) szerokość:

a) między 230, a 280 mm - jeżeli otwór wrzutowy znajduje się na węższym boku skrzynki

b) między 325, a 400 mm - jeżeli otwór wrzutowy znajduje się na szerszym boku skrzynki

2) wysokość: między 30, a 45 mm

- euroskrzynki z mniejszym otworem wrzutowym, zgodne z przepisami, które obowiązywały przed wejściem w życie rozporządzenia, mogą być użytkowane do momentu ich fizycznego zużycia lub wymiany na nowe (przed ustanowieniem rozporządzenia minimalna wysokość otworu wrzutowego wynosiła 20 mm)

Konstrukcja euroskrzynki

- euroskrzynka powinna być skonstruowana z materiału, który zapewni ochronę umieszczanych w niej przesyłek przed kradzieżą

- skrzynki usytuowane na zewnątrz budynku powinny odpowiednio zabezpieczań przesyłki listowe przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych

- elementy euroskrzynki, które ulegają uszkodzeniu w trakcie użytkowania powinny być wykonane w taki sposób aby była możliwość ich łatwej wymiany lub uzupełnienia

- elementy konstrukcyjne dostępne przy doręczaniu i odbieraniu przesyłek listowych powinny być pozbawione ostrych krawędzi

Usytuowanie euroskrzynki

- skrytki powinny być umieszczone w miejscu dostępnym dla adresatów i operatorów

- jeżeli budynek wielorodzinny posiada kilka wejść, przy każdym z nich mogą być zamontowane skrzynki odpowiadające lokalom z poszczególnych części budynku

- euroskrzynki powinny być montowane w sposób trwały, z powodów ergonomicznych nie niżej niż 70 cm od podłoża do dolnej krawędzi najniżej usytuowanej skrytki i nie wyżej niż 160 cm od podłoża górnej krawędzi najwyżej usytuowanej skrytki.

- dla adresatów poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego powinny być przydzielone skrzynki najniżej usytuowane w zestawie

Numeracja euroskrzynki

- skrzynki montowane dla budynku wielorodzinnego powinny być oznaczone cyframi arabskimi, odpowiadającymi numerom lokali danego budynku

- euroskrzynka przeznaczona dla adresata niewidomego lub ociemniałego powinna być oznaczona w taki sposób aby adresat ten mógł zidentyfikować numer lokalu

- jedna ze skrytek może być dodatkowo przeznaczona na zwroty

Kluczyki do euroskrzynki

- skrytka powinna być wyposażona w niepowtarzalny klucz aby mógł ją otwierać tylko adresat

- w momencie uzyskania możliwości korzystania z lokalu, właściciel lub współwłaściciel nieruchomości albo jego upoważniony przedstawiciel powinien przekazać adresatowi kluczyk do euroskrzynki

https://www.euroskrzynki.pl/cms/euroskrzynki-wymiary-i-inne-wymogi-przepisy-prawa-ustawa

M
Młodziaczek z Huty

Ja dzisiaj miałem maseczkę i okulary przeciwsłoneczne ale oprócz tego nie miałem nic na sobie i czy tak jest, okej?ale chodzę po dzikich terenach wzdłuż Dlubni więc chyba wolno?

G
Gość

natomiast placówki medyczne krakowskie wyśmiewają i ignorują noszenie masek...inaczej jest w innych województwach

G
Gość
15 kwietnia, 15:13, Mariusz:

Ludzie nie wierzcie w to co mówi ten oszust i kłamca, Minister Zdrowia Szumowski, w raz z Premierem Morawieckim. Duda i Kaczyński, też nie są święci. Mam sprawdzone informacje, że wirus bakteryjny jest lepki, dodatkowo jest mikroskopijny widoczny dopiero pod mikroskopem elektronowym. Nosząc maseczkę, wirus przykleja się do włókien maseczki. Osoby oddychając to znaczy wydychając z płuc powietrze ( ci którzy noszą maseczki są zwykle przytłoczeni tą całą paniką, którą się praktykuje w mediach), są nerwowi i przerażeni, bezgranicznie wierzą co im media mówią i kłamliwy rząd RP. Sami zwrócić można uwagę na tych, co noszą maseczki, jak są przerażeni. I to właśnie oni chorują. Energia strachu i przerażenia jest wydalana z organizmu człowieka na zewnątrz. Oddychając przez maseczki, ludzie będą bardziej narażeni na zakażenia. 2 tygodnie temu w wywiadzie Morawiecki i Szumowski powiedzieli, że przewidują więcej zarażonych w maju i czerwcu tego roku. Mało tego. Ci sami, a Szumowski się wypowiadał na zadane pytanie, przez dziennikarza odpowiedział Minister Zdrowia, tak mamy już gotowe łóżka polowe w całej Polsce. Czekamy jeszcze tylko na szczepienia. Czy wy tego nie widzicie, co oni planują zrobić. Najpierw po przez maseczki dojdzie do zakażeń, a potem będę dobijać zakażonych szczepionkami. Są na to dowody, ale wszystko jest zagłuszane. Ja nie noszę maseczki, i nie będę. Jeszcze taką głupotę się wciska po przez media i rząd, że zdrowi zarażają. To jest przecież głupota. Czy wy ludzie, macie już tak wyprane mózgi, że nie potraficie myśleć. Ja od 16 lat się nie szczepię i nie chodzę do lekarza i nikt nie będzie mi nakazywać co mam robić. Jak ktoś z was chce nosić maseczkę, wasza sprawa. Sami wspomniecie moje słowa, jak zdiagnozują u was chorobę pomimo noszenia maseczki.

15 kwietnia, 21:23, Karolina Urban:

Kaleko nie wydarzona. Kwestia mandatu za brak zakrycia nosa i ust po wyjściu z domu ciebie nie przekonuje? Widzę jesteś jednym z lekkoduchów którym nakazy i zakazy wiszą i powiewają. Zostań przyłapany na ulicy przez mundurowych to kwota jaką ci zaśpiewają pójdzie tobie w pięty. Powodzenia. Nie chcesz nosić maseczki twoja brocha. Możesz się okryć czym chcesz byle zakryć nos i usta.

Jak bedzie zar lał sie z nieba też bedziesz obwiazywac twarz?Bo szumowski tak powiedzial ze mamy dymac w kneblach przez 2 lata ??A mandaty nie se wsadza.nie maja artykulu ani paragrafu.Da sadu niech podadza albo najlepiej niech roztrzelaja bo na co zyc w takim zkretynialym narodzie

G
Gość

Te maski to durnota.Rozumiem jeszcze w sklepie,urzedzie ale nie ku....wa w 40 stopniowym upale bo takie mamy lata.Kompletny debilizm

M
Młody Krakus

Ja nie noszę i nosić nie będę, zresztą ja dziś zrobiłem 20 km po dzikich terenach Krakowa gdzie nawet autem nie wjedziesz więc tam nie obowiązuje, ale nawet jak chodziłem po ulicy i w mpk też nie zakładam i co mi zrobią? Nic bo milicji na ulicach nie ma...A nawet gdyby to od razu sprawa do sądu...

W
W pale się nie mieści

Co oni jeszcze głupiego wymyślą???!!!

k
ktosław
15 kwietnia, 22:57, ktosław:

No w końcu będzie można bezkarnie obić komuś [wulgaryzm].

według tego portalu słowo mor-da to wulgaryzm :D

K
Karolina Urban
15 kwietnia, 17:32, Emeryt:

Gość Mariusz powiedział to co wiedzą wszyscy normalni. Niestety głupich nie sieją. Pytanie tylko czy ONI są tak beznadziejnie głupi czy cwani?

Wiem doskonale że nie chcę bulic za nie przestrzeganie nakazów i zakazów. Tu nie chodzi o to że wszystko jest absurdalne. Tu chodzi o to że takie myślenie napawa optymizmem policję ponieważ tacy lekkoduchy są najlepszą skarbonką mandatów. 👮 ma więcej możliwości na łapanki i wymierzanie kar finansowych takich mądrali jak co niektórzy lekkoduchy.

G
Gość

Nie nawidzę prezesa i jego PISu ale chwaliłem rząd na początku decyzję jakie podejmowali jednak po 3 tygodniach jak zaczeli się gubić w prowadzając głupie zakazy takie jak karać wędkarzy jak siedzieli samotnie na rybach czy zakaz wyjścia na działkę albo zrobienie spędu od 10 do 12 ludzi starszych w sklepach by się szybciej zarazili a teraz te maseczki i mam wrażenie że to celowe działanie bo będą mogli zwalić winę na nas szarych ludzi i powiedzą że gdyby wszyscy nosili maski nie było by tyle chorych i przypadków śmiertelnych mimo że i oni i my wiemy że maska nie uchroni nas przed zakażeniem ale skoro każą nosić ja będę ją nosił bo mamy 2 wyjścia olać ich i nie nosić albo płacić kary bo państwo musi brać skąś kasę a wiadome skąd z szarych roboli BO PO TO W PROWADZILI TAK WYSOKIE KARY I W PROWADZAJĄ TAK BEZSENSOWNE ZAKAZY I NAKAZY

K
Karolina Urban
15 kwietnia, 15:13, Mariusz:

Ludzie nie wierzcie w to co mówi ten oszust i kłamca, Minister Zdrowia Szumowski, w raz z Premierem Morawieckim. Duda i Kaczyński, też nie są święci. Mam sprawdzone informacje, że wirus bakteryjny jest lepki, dodatkowo jest mikroskopijny widoczny dopiero pod mikroskopem elektronowym. Nosząc maseczkę, wirus przykleja się do włókien maseczki. Osoby oddychając to znaczy wydychając z płuc powietrze ( ci którzy noszą maseczki są zwykle przytłoczeni tą całą paniką, którą się praktykuje w mediach), są nerwowi i przerażeni, bezgranicznie wierzą co im media mówią i kłamliwy rząd RP. Sami zwrócić można uwagę na tych, co noszą maseczki, jak są przerażeni. I to właśnie oni chorują. Energia strachu i przerażenia jest wydalana z organizmu człowieka na zewnątrz. Oddychając przez maseczki, ludzie będą bardziej narażeni na zakażenia. 2 tygodnie temu w wywiadzie Morawiecki i Szumowski powiedzieli, że przewidują więcej zarażonych w maju i czerwcu tego roku. Mało tego. Ci sami, a Szumowski się wypowiadał na zadane pytanie, przez dziennikarza odpowiedział Minister Zdrowia, tak mamy już gotowe łóżka polowe w całej Polsce. Czekamy jeszcze tylko na szczepienia. Czy wy tego nie widzicie, co oni planują zrobić. Najpierw po przez maseczki dojdzie do zakażeń, a potem będę dobijać zakażonych szczepionkami. Są na to dowody, ale wszystko jest zagłuszane. Ja nie noszę maseczki, i nie będę. Jeszcze taką głupotę się wciska po przez media i rząd, że zdrowi zarażają. To jest przecież głupota. Czy wy ludzie, macie już tak wyprane mózgi, że nie potraficie myśleć. Ja od 16 lat się nie szczepię i nie chodzę do lekarza i nikt nie będzie mi nakazywać co mam robić. Jak ktoś z was chce nosić maseczkę, wasza sprawa. Sami wspomniecie moje słowa, jak zdiagnozują u was chorobę pomimo noszenia maseczki.

Kaleko nie wydarzona. Kwestia mandatu za brak zakrycia nosa i ust po wyjściu z domu ciebie nie przekonuje? Widzę jesteś jednym z lekkoduchów którym nakazy i zakazy wiszą i powiewają. Zostań przyłapany na ulicy przez mundurowych to kwota jaką ci zaśpiewają pójdzie tobie w pięty. Powodzenia. Nie chcesz nosić maseczki twoja brocha. Możesz się okryć czym chcesz byle zakryć nos i usta.

E
Emeryt

Gość Mariusz powiedział to co wiedzą wszyscy normalni. Niestety głupich nie sieją. Pytanie tylko czy ONI są tak beznadziejnie głupi czy cwani?

Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie