Od 30 marca Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie. To spore problemy dla przedsiębiorców

Redakcja
Obecne zasady przekazywania danych będą obowiązywały tylko do 29 marca 2019 r.
Obecne zasady przekazywania danych będą obowiązywały tylko do 29 marca 2019 r. 123RF
Do 29 marca 2019 r., czyli tak długo, jak Wielka Brytania będzie członkiem Unii Europejskiej – przekazywanie danych do podmiotów działających na terytorium tego państwa będzie mogło się odbywać swobodnie bez żadnych dodatkowych ograniczeń tak, jak to miało miejsce dotychczas.

Transfery danych w obrębie UE korzystają z zasady swobodnego przepływu danych. Zgodnie z nią przekazywanie danych z Polski do innych państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) jest traktowane tak samo, jakby miało miejsce na terenie Polski. Wymagane jest przestrzegania podstawowych zasad przetwarzania danych i wynikających z nich obowiązków- czytamy na stronie UODO.

Przeczytaj także:

- Polscy przedsiębiorcy muszą mieć świadomość tego, ze jak pojawia się element przekazywania danych do Wielkiej Brytanii, bądź prowadza działalność z terytorium Wielkiej Brytanii skierowaną do konsumentów w Polsce muszą identyfikować. Muszą się zastanowić jak to będzie wyglądało po wyjściu wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej- mówi Piotr Drobek, Dyrektor Zespołu Analiz i Strategii Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Od 30 marca 2019 r. Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie

Od 30 marca Wielka Brytania w świetle ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (2016/679; dalej: RODO) będzie traktowana jako państwo trzecie. Oznacza to, że wszystkie transfery danych do tego państwa muszą spełniać dodatkowe wymogi dotyczące przekazywania danych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych, które zostały określone w rozdziale V RODO.
Jak zapewnić legalność transferów danych po 29 marca 2019 r.?

Zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i podmioty publiczne muszą się do tego wcześniej przygotować tak, aby zapewnić legalność transferów danych do Wielkiej Brytanii w nowym stanie prawnym, który będzie obowiązywał od 30 marca 2019 r.
Przedsiębiorcy w pierwszej kolejności powinni pomyśleć o zastosowaniu standardowych klauzul umownych ochrony danych, które zostały zatwierdzone przez KE.

- Proponujemy pewne rozwiązania np. umowne, takie jak standardowe klauzule umowne. One są na tyle wygodne, że wymagają wypełnienia formularza. To jest pewien formalny sposób zapewniający, że przekazywanie danych do państwa trzeciego spełnia wymogi rozdziału V RODO- dodaje Drobek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu