Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 2013 łatwiej się zameldujesz i dostaniesz paszport. Zmiany w przepisach

Joanna Łobasiewicz
G.Mehring/Archiwum DB
Wraz z nadejściem Nowego Roku szykują się dla mieszkańców zmiany w przepisach meldunkowych i w procedurze wydawania paszportów.

Ma być o wiele łatwiej w kwestiach meldunkowych. Od poniedziałku 1 stycznia 2013 roku będziemy mogli całą procedurę załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie.

- Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać meldunku - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Co więcej, przy zameldowaniu nie będziemy podawali informacji o wykształceniu czy obowiązku wojskowym. Nie będzie również obowiązku przedkładania książeczki wojskowej.

W praktyce wniosek o wymeldowanie i zameldowanie będziemy składać w jednym urzędzie, tym, w którym chcemy się zameldować. To urzędnicy będą wysyłać informację o wymeldowaniu do właściwego urzędu.

- Wciąż brakuje odpowiednich rozporządzeń i wzorów nowych druków, dlatego mieszkańcy będą wypełniać obecnie obowiązujące wnioski, jednak bez wpisywania wykształcenia czy obowiązku wojskowego - zapewnia Marta Karc, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Pruszcz Gd.

Zniesione zostaną też sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy Unii Europejskiej za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obecnie grozi za to m.in. grzywna. Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Zamiast czterech dni,
mieszkańcy będą mieli na to 30 dni.

- Formalności meldunkowych będzie mógł dopełnić w urzędzie pełnomocnik - podkreśla rzecznik MSW. - Ponadto od 1 stycznia 2013 roku zniknie obowiązek zameldowania na pobyt czasowy, nieprzekraczający trzech miesięcy.
Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku.

Łatwiejsza będzie także procedura wydawania paszportów. Od 17 stycznia 2013 roku wniosek o paszport lub paszport tymczasowy złożymy w dowolnym wydziale paszportowym w całym kraju. Już nie będzie miało znaczenia miejsce zameldowania, ale przebywania.

- Wychodzimy w ten sposób naprzeciw mieszkańcom, którzy od jakiegoś czasu zgłaszali potrzebę wprowadzenia takich ułatwień - tłumaczy Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego. - Jeżeli ktoś jest zameldowany na przykład w Kartuzach, ale pracuje w Warszawie, to tam będzie mógł złożyć wniosek o paszport i tam też go odbierze.

Wniosek o wydanie paszportu składa się osobiście, z wyjątkiem niepełnoletnich. Wówczas składają go rodzice lub opiekunowie. Gotowy paszport odbiera się osobiście w wydziale paszportowym, w którym został złożony wniosek.
Przy odbiorze dokumentu należy mieć przy sobie dotychczasowy paszport, by go od razu anulować.

- Paszport wydawany jest na jedną osobę - przypomina rzecznik Woźniak. - Jest ważny 10 lat od daty wydania dla osób powyżej 13 roku życia, a 5 lat dla dzieci do 13 roku życia. Natomiast paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż 12 miesięcy.

Czas oczekiwania na paszport nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki