Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca w PGG będzie nie 11, a 5 kopalń. Większość zostanie połączonych

Redakcja
PGG łączy kopalnie - w miejsce 11 będzie ich 5
PGG łączy kopalnie - w miejsce 11 będzie ich 5 Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
Kopalnia ROW łącząca cztery rybnickie zakłady wydobywcze, kopalnia Ruda - zespalająca trzy kopalnie z Rudy Śląskiej, Piast - Ziemowit, a do tego dwa samodzielne zakłady - Bolesław Śmiały i Sośnica. Tak od 1 lipca będzie wyglądała struktura Polskiej Grupy Górniczej. Zespolenie większości kopalń, należących jeszcze do niedawna do Kompanii Węglowej, było przewidziane w porozumieniu, które zostało podpisane z końcem kwietnia ze związkami zawodowymi, a które otwierało drogę do powstania nowej spółki.

Przyspieszenie procesu łączenia kopalń, należących od 1 maja do Polskiej Grupy Górniczej, zostało zapisane w porozumieniu z kwietnia tego roku, które otwierało drogę do powstania nowej spółki. Bo przypomnijmy, że pierwotnie planowano, iż pierwsze połączenie nastąpi dopiero 1 stycznia 2017 roku i będzie dotyczyło zespolenia technologicznego kopalni Bielszowice i Pokój oraz zintegrowania kopalń Jankowice i Chwałowice.

Jednak ostatecznie zdecydowano, że 9 z 11 kopalń zostanie zespolonych już od 1 lipca. Zmiany dotyczą: rybnickich kopalń (Jankowice, Chwałowice, Marcel i Rydułtowy), które od piątku będą funkcjonować jako "kopalnia ROW"; trzech rudzkich zakładów wydobywczych (Bielszowice, Halemba - Wirek i Pokój), które od teraz będą występować pod wspólną nazwą "kopalnia Ruda"; powstanie także kopalnia Piast - Ziemowit. Samodzielne w tej chwili mają pozostać Bolesław Śmiały i Sośnica.

Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy spółki zaznacza, że cały proces został przygotowany w taki sposób, aby uniknąć chaosu. Będzie odbywał się etapami. - Po 1 lipca w funkcjonowaniu kopalń praktycznie nic się nie zmieni. Zmian na początku nie powinni odczuć także sami pracownicy. Integracja, związana z połączeniem działów czy przesuwaniem pracowników, prowadzona będzie stopniowo do końca grudnia - mówi Głogowski.

Ekonomia zdecydowała o przyspieszeniu łączenia kopalń

Decyzja o przyspieszeniu tego procesu podyktowana była m.in. względami ekonomicznymi. Jakie korzyści przewidziano w biznesplanie?

Po pierwsze. Zespolenie kopalń ma spowodować obniżenie kosztów wydobycia. W biznesplanie oszacowano, że wyjazd jednej tony węgla na powierzchnię ma spaść do 214 zł.

Po drugie. Połączenie technologiczne poszczególnych ruchów, pozwoli zlikwidować niewykorzystaną infrastrukturę na powierzchni i pod ziemią.

Po trzecie. Będzie możliwość wspólnego korzystania z kosztownych maszyn i urządzeń.

Po czwarte. Łatwiejsze ma być także planowanie efektywnego wykorzystanie złoża.

Po piąte. Utworzenie kopalń zespolonych ma być szansą na lepsze wykorzystania kadry zarządzającej oraz średniego i wyższego dozoru. Wraz z połączeniem kopalń zniknie część stanowisk dyrektorskich.

Po szóste. Możliwe będzie wyeksploatowanie pozostałych zasobów kopalń schyłkowych przy wykorzystaniu infrastruktury kopalń perspektywicznych. Taka sytuacja będzie dotyczyć kopalni Pokój, która jest aktualnie głęboko restrukturyzowana. Trwają tam prace dołowe, zmierzające do połączenia jej z Bielszowicami.
- Zakłada się, że od 1 stycznia 2017 r. Bielszowice przejmą funkcje technologiczne kopalni Pokój w zakresie odstawy i transportu pionowego całości urobku oraz jego wzbogacenia. Po zrealizowaniu tego połączenia zbędna infrastruktura powierzchniowa i dołowa zostanie poddana procesowi likwidacji. Do SRK przekazane zostaną szyb Otylia, zakład przeróbczy i część złoża. Pozostałe do wyeksploatowania zasoby kopalni Pokój to kilka mln ton, ale złoże wymaga selektywnego podejścia pod kątem opłacalności eksploatacji - wyjaśnia Głogowski.

Nowi dyrektorzy

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej 21 czerwca powołał kierownictwo kopalń zespolonych.

Funkcję dyrektora kopalni „ROW”, w skład której wejdą kopalnie rybnickie Jankowice, Marcel, Chwałowice i Rydułtowy obejmie Adam Robakowski. Naczelnymi Inżynierami, zastępcami kierownika ruchu zakładu górniczego będą Aleksander Chowaniec, Jacek Kowalczuk, Czesław Mazurek oraz Mieczysław Wojtyński. Funkcję dyrektora ekonomicznego obejmie Tomasz Pierchała, zaś funkcję dyrektorów do spraw pracy Józef Żyła (Jankowice, Chwałowice) oraz Marcin Maciejczyk (Rydułtowy, Marcel).

Kopalnią „Ruda”, w skład której wejdą rudzkie kopalnie Pokój, Halemba-Wirek i Bielszowice pokieruje od 1 lipca Michał Piecha. Funkcje Naczelnych Inżynierów, zastępców kierownika zakładu ruchu górniczego obejmą Zbigniew Domalik, Krzysztof Kiełbiowski oraz Grzegorz Kotlorz. Na stanowisko dyrektora ekonomicznego powołany został Janusz Rokosz, zaś funkcję dyrektora do spraw pracy obejmie Jarosław Krystek.

Funkcję dyrektora kopalni Piast-Ziemowit od 1 lipca obejmie Krzysztof Setlak, dotychczasowy dyrektor KWK Piast. Naczelnym Inżynierem, zastępcą kierownika zakładu górniczego będzie Krzysztof Kuczowicz. Na stanowisko dyrektora ekonomicznego powołany został Władysław Dudkiewicz, natomiast na stanowisko dyrektora do spraw pracy Wiesław Bąk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera