Oczyszczacz powietrza – sprawdź co musisz o nim wiedzieć!

Materiał informacyjny
Zima to trudny czas z wielu powodów. Dla niektórych sporym problemem okazują się krótkie dni i długie wieczory. Niedostateczna ilość światła słonecznego przyczynia się do problemów natury psychicznej – od nieznacznego obniżenia nastroju aż po depresję. Istnieją sposoby na to, by te nieprzyjemne skutki choć nieznacznie zminimalizować – na przykład poprzez aktywność fizyczną, suplementację witaminą D, odpowiednią dietę oraz naświetlania lampą do fototerapii. Zalecane są także spacery, które jednak mogą wiązać się z kolejnymi problemami. O czym mowa?
 1. Czym jest oczyszczacz powietrza?
 2. Jak działa oczyszcza powietrza?
 3. Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?
 4. Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Nie tylko o zimnie, które dla niektórych może okazać się źródłem sporego dyskomfortu. Dużo groźniejsze dla naszego zdrowia i samopoczucia okazują się bowiem zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu w czasie trwania sezonu grzewczego. Na domiar złego, pozostanie w domu i szczelne zamknięcie okien nie uchroni nas przed nimi, bo te przedostają się również przez otwory powietrza. Do niedawna jedynym sposobem okazywało się zasadzenie roślin pochłaniających przynajmniej niewielką część szkodliwych cząsteczek. Obecnie jednak za stosunkowo niewielką kwotę możemy wyposażyć się w oczyszczacz powietrza. Czemu warto kupić to urządzenie? Jaka jest zasada jego działania i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Smog to w ostatnich latach jeden z najpoważniejszych problemów. Coraz większa liczba samochodów, szybko rozwijający się przemysł, uzależnienie od paliw kopalnianych oraz zbyt wolno malejąca liczba pieców zasilanych węglem lub drewnem sprawiają, że powietrze w wielu polskich miastach jest fatalnej jakości. Nawet niewielkie miejscowości w naszym kraju należą do miejsc, które są najbardziej zanieczyszczone w Europie. Sytuacja szczególnie poważna jest na południu Polski, jednak w pozostałych regionach jest tylko nieznacznie lepiej.

Dlatego zadbanie o odpowiedni stan powietrza w naszym domu dla Polaków jest szczególnie ważne. Umożliwią to oczyszczacze powietrza – urządzenia, których zadaniem jest filtrowanie powietrza i usuwanie z niego szkodliwych dla naszego zdrowia związków. To bardzo ważne, bo cząsteczki zawarte w smogu są dla nas śmiertelnie niebezpieczne, przyczyniając się między innymi do rozwoju chorób nowotworowych dróg oddechowych, astmy oraz schorzeń serca, jednak lista dolegliwości powodowanych przez smog jest znacznie dłuższa i obejmuje też mniej groźne dolegliwości.

Jak działa oczyszcza powietrza?

Zasada działania oczyszczacza opiera się na wprowadzeniu powietrza w domu w ruch. Jest to możliwe dzięki zainstalowanemu wentylatorowi, który wtłacza powietrze do wnętrza urządzenia. Tam zostaje ono oczyszczone ze szkodliwych cząsteczek, chociaż funkcjonalność modeli z wyższej półki nie ogranicza się wyłącznie wyłącznie do tego. Oczyszczacze bowiem potrafią bowiem również nawilżać oraz jonizować powietrze, dzięki czemu te ma jeszcze korzystniejszy wpływ na nasze zdrowie.

Opisując działanie oczyszczacza powietrza, nie sposób byłoby też nie wspomnieć o tym, że jest on skutecznym narzędziem w walce z różnymi zanieczyszczeniami powietrza – nie tylko0 tymi będącymi skutkiem smogu. Równie dobrze radzi sobie z kurzem, roztoczami i innymi alergenami. Może również być wykorzystany do likwidacji przykrych zapachów (na przykład tych pochodzących z kuchni i toalety) oraz zarodników pleśni. Jego zakup to więc kompleksowa inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników.

Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza ma wiele zalet. Za zakupem jednego z tego typu urządzeń przemawia przede wszystkim:

 • troska o zdrowie – jak już wspomnieliśmy, oczyszczacze nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale też nawilżają je i wzbogacają o jony ujemne;
 • przystosowanie mieszkania do potrzeb alergików – dobre oczyszczacze mogą zlikwidować z powietrza niemal wszystkie czynniki odpowiedzialne za powstawanie uczuleń wziewnych;
 • neutralizuje przykre zapachy – to może okazać się szczególnie ważne w małych wnętrzach, po których te rozchodzą się znacznie szybciej niż w przestronnych;
 • designerskie modele z powodzeniem mogą pełnić funkcję atrakcyjnej dekoracji

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Większość negatywnych opinii wystawianych przez użytkowników oczyszczaczy powietrza bierze się z faktu, że korzystają oni z urządzeń, które nie są przystosowane do danego wnętrza. Jak uniknąć podobnych problemów i cieszyć się wydajnym działaniem oczyszczacza oraz czystym powietrzem w mieszkaniu? Wystarczy, że przy jego wyborze zwrócimy uwagę na następujące czynniki:

 • budowa systemu filtrowania – z im większej liczby elementów się składa, tym wydajniej oczyszcza powietrze, wyłapując między innymi sierść i kurz;
 • efektywność pochłaniania cząstek PM 2,5 – pyłu zawieszonego;
 • zdolność eliminacji alergenów oraz przykrych zapachów;
 • obecność lampy UV, likwidującej bakterie, grzyby, wirusy, roztocza i pierwotniaki;
 • funkcję jonizacji – dzięki jonom ujemnym minimalizujemy szkodliwy wpływ urządzeń RTV.

Szeroki wybór oczyszczaczy powietrze znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/oczyszczacze.html

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie