Ochroną lotnisk zajmą się celnicy. Bezpieczeństwa to nie poprawi

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Przeprowadzanie kontroli na lotniskach wymaga wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia
Przeprowadzanie kontroli na lotniskach wymaga wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia fot. Jan Hubrich
Kontrowersje. Tylko w Balicach pracę stracić ma 170 osób, w całej Polsce - nawet 1800 wyszkolonych i doświadczonych pracowników.

Pracownicy Służy Ochrony Lotnisk (SOL) w całej Polsce protestują przeciwko poprawce wprowadzonej - bez konsultacji z nikim - podczas prac nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej. Przepis zaproponowany i przegłosowany przez posłów PiS przewiduje przejęcie ochrony lotnisk przez celników.

„Oburza nas fakt, że spowoduje to zwolnienie z pracy około 1800 wyszkolonych i doświadczonych pracowników” - napisali do rządu i parlamentu związkowcy zrzeszeni w transportowej „Solidarności”. Ich protest poparło też OPZZ.

WIDEO: Protest celników. "Uniemożliwiono nam uczestnictwo w pracach nad reformą"

Źródło: TVN24/x-news

Wrzutka rządu?

- Poprawka została zgłoszona zaledwie kilka dni przed głosowaniem ustawy w Sejmie i nie była uzgodniona ze stroną społeczną - irytuje się Bogdan Kubiak, lider „S” transportowców. Formalnie zapis zgłosił poseł PiS z Komisji Finansów Publicznych, ale zdaniem związkowców była to „wrzutka rządu”. Twierdzą, że politycy „przeznaczyli SOL na odstrzał”, by udobruchać celników protestujących przeciwko scaleniu służb w ramach reorganizacji administracji skarbowej.

- Celnicy boją się utraty etatów i grożą wyjściem na ulice, więc rzuca im się 1800 miejsc pracy na lotniskach. Ale naszej pracy! - oburza się pracownik SOL z portu lotniczego w podkrakowskich Balicach. Dodaje z przekąsem, że „te stanowiska można będzie teraz rozdać według partyjnego uważania, bo krajowa administracja skarbowa podlega ministrowi finansów.

Chaos na lotniskach

Związkowcy z SOL podkreślają, że nie chodzi im wyłącznie o los pracowników, ale także o bezpieczeństwo lotnisk. Ich zdaniem celnicy nie są przygotowani do przejęcia obowiązków w zakresie ochrony, nie mają wiedzy, kwalifikacji i doświadczenia. - To szokujące, że rząd decyduje się na krok grożący chaosem i zwiększający zagrożenia na lotniskach w dobie szalejącego w świecie terroryzmu - grzmi związkowiec z Balic.

SOL podlega zarządowi danego lotniska. Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków - Balice kieruje od kilku miesięcy Radosław Włoszek, bliski współpracownik Beaty Szydło, niegdyś jej asystent. Zapytaliśmy, czy zarząd portu jest zadowolony z planowanej zmiany i czy nowe przepisy były konsultowane z kierownictwem lub pracownikami SOL w Balicach. - Nie, nie były konsultowane - odpowiada Monika Pabisek, rzeczniczka MPL.

Będą zwolnienia

Oburzenie wśród załogi krakowskiego portu budzi fakt, że po wejściu w życie feralnej poprawki pracę stracić może trzy czwarte miejscowych pracowników SOL, czyli ok. 170 osób.

- Żaden pracodawca nie powinien zmarnować takiego potencjału. Do momentu, kiedy proces legislacyjny trwa, podejmowane są działania, aby SOL pozostał integralną częścią spółki - podkreśla rzeczniczka. Zdaniem władz krakowskiego portu, SOL działa dobrze i skutecznie, co oznacza, że obecne rozwiązanie się sprawdza. Tymczasem w okresie przejściowym - czyli przejmowania obowiązków od SOL przez celników - „istnieje ryzyko m.in. zwiększenia czasu oczekiwania pasażerów do punktów kontroli bezpieczeństwa”. Identyczne stanowisko zajęły w ostatnich dniach władze i związki zawodowe niemal wszystkich lotnisk w kraju. Wspólnie zabiegają o utrącenie feralnej poprawki podczas prac w Senacie.

Straż Graniczna nie chciała

Poseł PiS Łukasz Schreiber, który (formalnie) zgłosił poprawkę przyznaje, że nie ma zastrzeżeń do pracy SOL, ale „bezpieczeństwo lotnisk jest bardzo ważne, więc lepiej, by znalazło się w rękach państwowych służb mundurowych”. Jego partyjny kolega Marcin Horała dodaje, że „propozycja spotkała się z akceptacją środowisk celniczych”.

Część pracowników SOL ma nadzieję, że służba celna zechce wykorzystać ich kompetencje i przyjmie ich na etat. Poseł Horała rozwiewa te nadzieje. - Nie przewidujemy szybszej ścieżki zatrudnienia dla pracowników SOL - ucina.

Do 2012 r. kontrolą na lotniskach zajmowała się Straż Graniczna. Zmieniono to za rządów PO-PSL i koszty kontroli przerzucono na spółki zarządzające portami lotniczymi. Obecny rząd rozważał powrót do starego rozwiązania, ale komendant główny SG Tomasz Praga, wyjaśnił, że operacja taka trwałaby ok. dwóch lat i kosztowałaby budżet państwa 141 mln zł rocznie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ochroną lotnisk zajmą się celnicy. Bezpieczeństwa to nie poprawi - Dziennik Polski

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xyz
Nie tłumacz im SOLU bo durnie swoje wiedza. Prawda jest taka, ze SG nie bedzie w stanie zapewnic tego samego poziomu bezpieczenstwa co SOL, a jezeli nawet to minie spory okres czasu zanim faktycznie beda swoja robote wykonywali na poziomie SOLU. Zmiana warty spowoduje tylko dziure w bezpieczenstwie lol
x
xxx
Czyli zdawalność pokazuje ze osoby które jeżdżą na szkolenia nie nadają sie na prace w takim miejscu jak lotnisko
k
kierownik produkcji
Celnicy to nieroby na których idą moje podatki powinni pilnować ale krów na pastwiskach lub pozwalniac to chalatajstwo
f
f-sz
Naucz się gamoniu pisać, a następnie komentuj. Nikt nikomu nie bronił iść do służb. Chyba, że w twoim przypadku odrzucili cię na komisji rekrutacyjnej?
s
ss
nikt nie mają takiej nadzieji bo nie chcą być funkcjonariuszami tylko dalej mieć swoją prace gamoniu. Pewnie sam jesteś funkcjonariuszem jakiejś służy i inni musza pracować na ciebie i twoja wypłatę.Czas najwyższy by nierobom-funkcjonariuszom emerytury wypłacał ZUS a nie państwo!
k
klops
Cyrk na kółkach emerytowane młode byki ze SG, Policji itp. i lobby ochroniarskie doi państwo.
Koniec z tymi cyrkami.
Czas aby wszystkie obiekty państwowe chronili państwowi funkcjonariusze.
s
sssssggggg
No chyba się zajmuje bo tam sami emeryci z SG.
j
jasne
Prawo atomowe....masz teraz test...napisz bez zaglądania w Google i kopiowania z innych stron cokolwiek o prawie atomowym. Żenada. Skopiowałeś co się da i wielce solista/tka sie znalazł/ła
p
pani
Ale farmazony...jak w każdej pracy...pracujesz w mcdonald to mówisz jak to jest ciężko...szkolenie z tego inz tamtego....nas cywilów to gowno obchodzi....porownaj sharaton do mc Donalda jak was sol do straży granicznej...sorry ale taki mamy klimat...
p
pracownik
No chyba żart jakby ze zwykłego ciecia zrobili nagle funkcjonariusza!!!!
To tak jakby postawić teraz w szeregi państwa Bronka spod kaszub co mulił na budowie po 24 godziny. Soliści no juz chyba glupi jesteście jak macie nadzieje ze z was funkcjonariuszy zrobią :-D
w
wrażeniem
Prawie jak doktorat z fizyki kwantowej. Podziwiam.
a
alojz
A ja chce się przyjąć do SOL albo do Słuzby celnej bo chce dac w pizde polaczkom cwaniakujacym na lotnisku
g
gapa
W końcu jest ciężko, czy "pikuś"?
g
gość
Właśnie, tylko ci, którzy zdają egzaminy, a jak napisał kolega jest ciężko. Sam egzamin to pikuś, tak jak z prawem jazdy. To, że zdałeś egzamin nie oznacza, że jesteś dobrym kierowcą. Praktyka, praktyka, równa się doświadczenie. A tu chodzi o bezpośrednie zagrożenie życia wielu pasażerów na pokładzie samolotu kilka kilometrów nad ziemią.
J
Jarek
Nie udało się jest porozumienie SOL górą,Urzędasy na zasiłek
Wróć na i.pl Portal i.pl