Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Puław ukrywała skarby. Mają nawet 10 000 lat

Paweł Żurek
Fragmenty naczyń, odkryte podczas prac archeologicznych na stanowisku Pulki 1. Są datowane na ok. 1500 rok p.n.e.
Fragmenty naczyń, odkryte podczas prac archeologicznych na stanowisku Pulki 1. Są datowane na ok. 1500 rok p.n.e. GDDKiA
Fragmenty narzędzi krzemiennych znalezionych na wykopaliskach przy budowie obwodnicy Puław mogą pochodzić z epoki kamienia i brązu.

Cenne znaleziska to efekt prac archeologicznych prowadzonych na terenach, przez które w przyszłości będzie przebiegać obwodnica łącząca drogę ekspresową S 17 z nowym mostem w Puławach.

Naukowcy z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego trafili tam m.in. na pozostałości narzędzi krzemiennych, które, jak ustalili, pochodzą z fazy środkowej epoki kamienia - mezolitu. Mogą mieć nawet 10 tysięcy lat.

- Badania rozpoznawcze wskazują na możliwość odnalezienia śladów osadnictwa pradziejowego, ze starszej epoki kamienia, epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza - potwierdza Krzysztof Nalewajko, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Lublinie.

Na stanowisku Pulki 1, które znajduje się na polach uprawnych w okolicy Końskowoli, znaleziono także nieco młodsze, bo pochodzące z epoki brązu, naczynia ceramiczne. Są one datowane na okres tzw. kultury trzcinieckiej. To oznacza, że były używane około 1500 lat p.n.e, czyli ponad 3 tysiące lat temu.

W Pulkach odnaleziono także fragmenty naczyń, które pochodzą z XV-XVI wieku, czyli z okresu późnego średniowiecza.

Najprawdopodobniej, wykorzystując bliskie sąsiedztwo rzeki, ludzie osiedlali się tam już w epoce kamienia, potem brązu, a następnie już w średniowieczu.

Oprócz znalezisk z pradawnych epok, archeolodzy badający okolice Końskowoli odsłonili też fragmenty okopów z czasów drugiej wojny światowej.

- To pozostałości okopów liniowych i innych umocnień wojskowych najprawdopodobniej związanych z forsowaniem Wisły przez I Armię Wojska Polskiego w lipcu 1944 r. - relacjonuje Krzysztof Nalewajko.

Aktualnie prace wykopaliskowe prowadzi kilkunastu archeologów w 28 miejscach o łącznej powierzchni 486 arów. Wykopaliska mają trwać jeszcze około trzech miesięcy. Większość stanowisk sąsiaduje z terenami Zakładów Azotowych „Puławy”.

- Udostępniamy je sukcesywnie wraz z postępem wycinki lasu - tłumaczy rzecznik GDDKiA Krzysztof Nalewajko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski