Obrazy słynnej Fridy Kahlo przybyły do Polski. W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę jej dzieł

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Sylwia Dąbrowa/Polska Press
W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę ku czci słynnej meksykańskiej malarki Fridy Khalo. Wystawę nazwano „Kolor życia. Frida Kahlo”. Dzieła sławnej artystki będzie można oglądać od piątku 7 lipca w Muzeum Łazienek Królewskich.
Obrazy słynnej Fridy Kahlo przybyły do Polski. W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę jej dzieł
Sylwia Dąbrowa/Polska Press

W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę upamiętniającą osobę i dzieła jednej z najbardziej oryginalnych malarek XX wieku, Meksykanki Fridy Khalo, która wielką sławę osiągnęła dopiero po śmierci. Na wystawie, którą zatytułowano „Kolor życia. Frida Kahlo”, pośród obrazów można zobaczyć także archiwalne zdjęcia i plenerową instalację, która nawiązuje do domu artystki zwanego La Casa Azul.

Obrazy słynnej Fridy Kahlo przybyły do Polski. W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę jej dzieł
Sylwia Dąbrowa/Polska Press

W Podchorążówce, gdzie będzie stała wystawa o Fridzie Khalo, eksponowane będą trzy obrazy artystki: „Tam wisi moja sukienka” z 1933 r., „Kokosy” z 1951 r. oraz „Martwa natura z arbuzami” z 1953 roku. Te dwa ostatnie obrazy artystka namalowała na krótko przed śmiercią.

„Instalacja plenerowa u wejścia na wystawę wprowadza nie tylko w klimat twórczości artystki, ale także w jej życie prywatne. Staraliśmy się stworzyć pewną sugestię klimatu, jaki panował w słynnym domu i ogrodzie artystki w La Casha Azyl w Conocna na przedmieściach Mexico City. Frida i Diego, z którym była związana od 1922 r., wspólnie urządzili swój ogród, czerpiąc z motywów ludowych. Ściany domu pomalowali na niebiesko, a ogród wypełnili meksykańskim rękodziełem - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Zofia Urban, kuratorka wystawy.

Obrazy słynnej Fridy Kahlo przybyły do Polski. W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę jej dzieł
Sylwia Dąbrowa/Polska Press

„Prace nad koncepcją wystawy poświęconej twórczości Fridy Kahlo rozpoczął śp. prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w latach 2017-2022. Ich kontynuowanie było jedną z ostatnich próśb profesora. Dzięki zaangażowaniu i współpracy zespołu oraz kontaktom z Ambasadą Meksyku w Polsce, w ostatnim półroczu projekt zyskał szerszy wymiar, a także nowy kontekst” ­ - wyjaśnia Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.

Wystawę na pewno wzbogacą archiwalne zdjęcia z życia artystki oraz film z 1941 roku. To dokument amerykańskiego fotografa Nickolasa Muraya, czyli bliskiego przyjaciela Fridy Kahlo. To właśnie Muray jest autorem wielu zdjęć malarki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Frida Khalo i jej życiorys. Jak zajęła się malarstwem?

Frida Khalo urodziła się 6 lipca 1907 roku. Jako młoda dziewczyna interesowała się sportem, a w zasadzie jedną dyscypliną... boksem. 17 września 1925 Frida stała się ofiarą wypadku komunikacyjnego, w którym zderzyły się ze sobą autobus i tramwaj. Znalazła się w grupie najbardziej poszkodowanych pasażerów. Khalo miała połamane żebra, uszkodzony kręgosłup w trzech miejscach, lewą nogę w jedenastu, a prawą zmiażdżoną. Lekarze nie dawali jej dużych szans, ale dziewczyna jednak cudem przeżyła. Młoda kobieta, unieruchomiona na wiele miesięcy, sięgnęła po pędzel i farby. W swych dziełach dawała wyraz fizycznemu cierpieniu i dopiero co odkrywanej kobiecości. Jej ojciec, fotograf i malarz, użyczył jej swoich farb. Matka zaś skonstruowała specjalne sztalugi, umożliwiające malowanie w pozycji leżącej. Tak powstały pierwsze autoportrety, które stanowią znaczą część jej malarstwa.

W czasie przymusowego unieruchomienia po wypadku Frida zainteresowała się malarstwem. Ostatecznie porzuciła szkołę medyczną na rzecz uprawiania sztuki. W trakcie 3-miesięcznego okresu unieruchomienia w gipsie zajęła się tworzeniem autoportretów. Tłumaczyła ten fakt słowami: maluję siebie ponieważ najczęściej przebywam w odosobnieniu i znam dobrze obiekt, który uwieczniam.

Frida Kahlo zmarła 13 lipca 1954. Na kilka dni przed śmiercią napisała w swoim pamiętniku: "Ufam, że odejdę bez żalu i że już tu więcej nie wrócę – Frida". Oficjalnym powodem śmierci artystki była zatorowość płucna, ale przypuszcza się, że do śmierci mogło dojść z powodu świadomego lub nie przedawkowania leków. Nie wykonano sekcji zwłok. Frida w ostatnich latach życia była bardzo słabego zdrowia. Z powodu gangreny amputowano jej prawą nogę (do wysokości kolana). Przed śmiercią chorowała także na zapalenie oskrzeli, co dodatkowo ją osłabiło.

Mąż Fridy Khalo, Diego Rivera w swojej autobiografii podkreślił, że dzień, w którym Frida umarła, był najbardziej tragicznym dniem jego życia i dopiero wówczas zrozumiał, że najwspanialszą częścią jego życia była żona i miłość do niej. Urna z prochami Fridy spoczęła w jej rodzinnym "Niebieskim Domu", który obecnie pełni funkcję muzeum prezentującego dorobek artystyczny Fridy oraz pamiątki związane z malarką.

Ekspozycja w Warszawie wpisuje się idealnie w przypadającą w tym roku 95. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem. W 2023 roku przypada również 65-lecie powstania Muzeum Frida Kahlo, gdzie znajduje się La Casa Azul, a sam wernisaż wystawy odbędzie się w 116. rocznicę urodzin Fridy Kahlo. Obecny na wystawie był także prof. Piotr Gliński.

Obrazy słynnej Fridy Kahlo przybyły do Polski. W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę jej dzieł
Sylwia Dąbrowa/Polska Press
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hans von Schwinke
ja takie bohomazy tez umiem malowac (ale nie sprzedac).
Wróć na i.pl Portal i.pl