Obraz "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci znów wyjedzie z Krakowa i będzie wystawiany w Turynie? [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Obecnie "Dama z gronostajem" wystawiana jest w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Banas / Polskapresse
Jeden z największych dzienników włoskich - La Stampa - ogłosił, że słynny obraz Leonarda da Vinci wyjedzie z Polski do Turynu

Według doniesień włoskiej gazety, „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, jedno z największych arcydzieł sztuki światowej, będzie wystawione w Pałacu Królewskim Venaria Reale pod koniec roku. Ogłosił to Mario Turetta, odchodzący właśnie ze swojego stanowiska dyrektor konsorcjum Rezydencji Królewskich Dynastii Sabaudzkiej, zespołu kilkunastu budowli zbudowanych dla władców w Turynie i jego okolicach, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„To triumf międzynarodowego wizerunku Turynu, wydarzenia zdolnego przyciągnąć do miasta tysiące turystów. Przedsięwzięcie przywrócenia do Włoch najbardziej kultowego obrazu po „Mona Lisie” wielkiego mistrza renesansu nie powiodło się w Mediolanie, gdzie obraz został namalowany, ani we Florencji, ani w Rzymie. Przede wszystkim zaś nie udało się go także ściągnąć do Paryża” - czytamy.

Według doniesień włoskiej prasy portret Cecylii Gallerani, zamówiony przez mediolańskiego księcia Ludovico Sforzę, zwanego Il Moro, z Muzeum Narodowego w Krakowie miałby trafić do rezydencji poświęconej mitowi łowczyni Diany. Byłby tam wystawiany przez kilka tygodni pod koniec roku.

Te zabiegi przypadają na wyjątkowy moment dla światowej kultury - w 2019 roku przypada 500 lat od śmierci autora „Damy z gronostajem”. Stąd właśnie ogłoszony Rok Leonarda da Vinci.

Dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, jest zaskoczony informacją na temat wyjazdu arcydzieła włoskiego renesansu. - Nie było na ten temat żadnych rozmów, nie składaliśmy też żadnych obietnic - tłumaczy.

Przypomina, że mimo kilkakrotnych propozycji wypożyczenia portretu Cecylii Gallerani do różnych muzeów o międzynarodowej randze nie ma mowy o wyjeździe. Nawet paryski Luwr, czyli jedno z najsłynniejszych muzeów świata, usłyszał „nie”, a dyrektor Betlej mówi, że jest to możliwe, „gdy Gioconda (czyli „Mona Lisa” Leonarda - przyp. red.) w tym samym czasie przyjedzie do Krakowa”.

Gdybym „Dama z gronostajem” miała zgodnie z sugestiami dziennika La Stampa wyjechać na koniec roku do Turynu, byłaby to ze strony władz Muzeum Narodowego w Krakowie decyzja co najmniej zaskakująca. Wiadomo bowiem, że właśnie wtedy po latach remontu na nowo otwarte zostanie Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Największą ozdobą tej arystokratycznej kolekcji jest właśnie portret Cecylii Gallerani.

Do odnowionego muzeum przy ul. św. Jana w Krakowie wejdziemy 19 grudnia 2019 r. Jak zapowiadał niedawno dr hab. Andrzej Betlej, w zmodernizowanych budynkach widzowie zetkną się nie tylko z perłami kolekcji - „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobrazem z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Na wystawie stałej zaprezentowane zostaną portrety Jagiellonów Cranacha, zabytki starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, polskie pamiątki narodowe, m.in. buławy hetmańskie, trofea wiedeńskie, przedmioty należące do Tadeusza Kościuszki, maska pośmiertna Fryderyka Chopina. Wyeksponowane będą też dzieła dotąd niepokazywane - mało kto zdaje sobie sprawę, jak bogaty jest gabinet rycin Książąt Czartoryskich z grafikami i rysunkami najwybitniejszych artystów Europy.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zabija Polaków?

Wideo

Materiał oryginalny: Obraz "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci znów wyjedzie z Krakowa i będzie wystawiany w Turynie? [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

.

Pewnie Ministerstwo Kultury zdecydowało

Dodaj ogłoszenie