Obozy filtracyjne w Donbasie. Więźniowie przetrzymywani są w nieludzkich warunkach

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
53 więźniów zginęło w wyniku ostrzału obozu w Ołeniwce 29 lipca br.
53 więźniów zginęło w wyniku ostrzału obozu w Ołeniwce 29 lipca br. Fot. Flickr/Just Click's With A Camera
W okupowanym obwodzie donieckim działa 21 rosyjskich obozów, wchodzących w skład systemu „filtracji” miejscowej ludności – wynika z opublikowanego w czwartek raportu, przygotowanego przez Uniwersytet Yale. Raport mówi też, że pod obozem w Ołeniwce już w kwietniu odnotowano dowody, wskazujące na kopanie masowych grobów.

Raport jest oparty na materiałach z otwartych źródeł, w tym zeznaniach osób, które przeszły przez obozy oraz zdjęciach satelitarnych. Wynika z niego, że na okupowanych przez Rosję terytoriach obwodu donieckiego znajduje się co najmniej 21 obozów pełniących cztery różne funkcje: rejestrację osób, przetrzymywanie, przesłuchiwanie i więzienie.

Do kompleksu tego należy też kolonia karna pod Ołeniwką, gdzie 29 lipca w wyniku eksplozji zginęło 53 ukraińskich jeńców uczestniczących w obronie Mariupola. Jak wskazują dostępne publicznie zdjęcia satelitarne, koło obozu, gdzie obok jeńców więziono również cywilów, już w kwietniu pojawiły się naruszenia ziemi, przypominające zbiorowe groby. Po raz drugi odnotowano podobne dowody w innym miejscu w pobliżu obozu 27 lipca.

Raport notuje, że według doniesień w obozach panują niehumanitarne warunki, więźniowie są torturowani, bici, zmuszani do pracy przymusowej i przetrzymywani w przepełnionych celach bez miejsca, by mogli się położyć. Do obozów mają trafiać m.in. osoby, które np. polubiły profil ukraińskiego wojska na Facebooku, czy wolontariusze pomagający w ewakuacji mieszkańców z Mariupola.

„Nielegalny transport chronionych osób jest poważnym złamaniem czwartej konwencji genewskiej o ochronie cywilów i stanowi zbrodnię wojenną. Ponownie wzywamy Rosję do natychmiastowego powstrzymania operacji filtracyjnych i przymusowych deportacji oraz umożliwienie dostępu do obiektów dla zewnętrznych obserwatorów” – napisał w oświadczeniu Departament Stanu, który wspiera ośrodek, będący autorem raportu. Resort ogłosił również, że przeznaczy dodatkowe 9 mln dolarów na dalszą jego działalność.

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl