Obok wsi Solniki przedsiębiorca chce zbudować 12 kurników. Mieszkańcy są przeciw

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Zdjęcie obrazujące położenie działek z planowaną fermą w stosunku do doliny rzeki Czarna Kłoda i Solnik. Kurniki miałyby stanąć na polu, w górnej części zdjęcia
Zdjęcie obrazujące położenie działek z planowaną fermą w stosunku do doliny rzeki Czarna Kłoda i Solnik. Kurniki miałyby stanąć na polu, w górnej części zdjęcia Jarosław Stepaniuk
Mieszkańcy kolejnej miejscowości nie chcą w swojej okolicy kurników. Chodzi o Solniki koło Zabłudowa, w których może stanąć 12 przemysłowych kurników. Na razie inwestor czeka na decyzję środowiskową.

Na wniosek inwestora gmina Zabłudów rozpoczęła postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej. Inwestor planuje budowę 12 kurników o betonowych podłogach i powierzchni niemal 4 ha i o tzw. rocznej obsadzie 3,3 mln brojlerów. Domy w Solnikach od działki, na której może stanąć ferma dzieli około 1,5 km (od Zabłudowa 3 km). Część mieszkańców już teraz nie chce budowy fermy drobiu w swojej okolicy.

- Jako mieszkańcy właśnie założyliśmy Stowarzyszenie Rzeki Czarna Kłoda i protestujemy przeciwko budowie kurników. Uważamy, że jedyną stroną, która zyska na tej inwestycji będzie sam przedsiębiorca. Ta inwestycja oznacza katastrofę na wielu polach, np. ekologicznym. Tak wielkie kurniki będą też uciążliwe dla mieszkańców. Liczymy na to, że burmistrz powoła niezależnego eksperta, który odniesie się do raportu inwestora. My też chcemy takie ekspertyzy przygotować - zapowiada Paweł Chomczyk z Siedliska Kultury Solniki 44.

Czytaj również: Generalna konserwator zabytków: Martwi mnie brak stanowczej deklaracji marszałka, że park krajobrazowy w Kruszynianach powstanie

Ponieważ sprawa jest na etapie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, do Urzędu Gminy w Zabłudowie wpłynął raport środowiskowy od inwestora, a do jego wniosku mają się odnieść cztery instytucje: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wody Polskie, Urząd Marszałkowski i Sanepid.

- Inwestor został wezwany do uzupełnienia informacji dotyczących budowy kurników. W tej chwili czekamy na jego wyjaśnienia - poinformowała nas Aleksandra Giedrojć z zespołu komunikacji społecznej w białostockim regionalnym zarządzie Wód Polskich.

- W raporcie środowiskowym inwestora podane jest oddziaływanie na powietrze, są podane różne liczby. Tyle, że nie ma ani słowa o oddziaływaniu tych 12 kurników na wodę i glebę, a w pobliżu kilkaset metrów od planowanej inwestycji jest dolina rzeki Czarna Kłoda. Ta rzeka zapewnia czystą wodę całemu temu obszarowi. Przez działki, na których mają stanąć kurniki płynie strumień, który wpada do Czarnej Kłody, czyli wszystkie zanieczyszczenia z fermy trafią do rzeczki. A wiadomo, że największym problemem w takiej produkcji są odchody - wyjaśnia biolog Jarosław Stepaniuk ze Stowarzyszenia Doliny Rzeki Czarna Kłoda.

Czytaj również: Kruszyniany. Rolnicy z gminy Krynki: Park krajobrazowy na terenie Kruszynian nie jest nam potrzebny

Jak dodaje, 15 lat temu w dolinie Czarnej Kłody pojawiły się bobry. - Obecnie z gatunków ściśle chronionych w Polsce i w Europie występują tam dwa: rzekotka i żaba moczarowa, a dodatkowo motyl czerwończyk nieparek, który żyje w środowiskach bagiennych - podkreśla biolog.

Przedsiębiorca na razie milczy i czeka na opinie wszystkich organów, niezbędne do wydania pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, a potem pozwolenia na budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Obok wsi Solniki przedsiębiorca chce zbudować 12 kurników. Mieszkańcy są przeciw - Kurier Poranny

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Niech się buduje. Mieszkańcy nie mają nic do gadania jak będzie spełniona wymagana odległość od zabudowań.
F
FederacjaZielonych.pl
Dziś to już niezbyt dochodowy biznes oparty o kredyty z ryzykiem spadku cen wysokich kosztów i bankructwa

Niech sobie kupią niedziałająca chlewnie, tuczarnię gdzie nie ma protestów, zgodną z miejscowym prawem np.

http://www.avanti-nieruchomosci.pl/details_dzialki.php?id=558
j
józek
PIEPRZONE POLSKIE PRAWO PISU w Holandii , Niemczech takie kurniki sa obecnie zakazane wobec tego biznes ze smrodem wkracza do Polandii Czego nie można w Niderlandii to w Polsce przejdzie . Kurnik tam mozna zbudowac , ale drogi nie .
G
Gość
30 sierpnia, 08:28, samon:

Ale to chyba normalne, że na wsi hoduje się zwierzęta. To co fermy mieliby w miastach budować? Wyprowadzają się tacy z miasta , a później płacz i protesty bo ktoś wykorzystuję ziemie do jej przeznaczenia.

To trochę bardziej złożona droga na wieś. Rodzą się na wsi, nasiąkają wsią i wyprowadzają się do "miasta". Po jakimś czasie geny biorą górę i wracają na wieś ale już jako "miastowi", którym wieś śmierdzi wsią czyli samym sobą.

s
samon
Ale to chyba normalne, że na wsi hoduje się zwierzęta. To co fermy mieliby w miastach budować? Wyprowadzają się tacy z miasta , a później płacz i protesty bo ktoś wykorzystuję ziemie do jej przeznaczenia.
G
Gość
Mieszkańcy czy część mieszkańców?
Wróć na i.pl Portal i.pl