Obcokrajowcy na drogach. Ile wypadków powodują?

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Do największej liczny wypadków, które zostały spowodowane przez cudzoziemców doszło w województwach: mazowieckim (213), dolnośląskim (168) i wielkopolskim (137).
Do największej liczny wypadków, które zostały spowodowane przez cudzoziemców doszło w województwach: mazowieckim (213), dolnośląskim (168) i wielkopolskim (137). Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Przyswojenie przez obcokrajowców nowych przepisów i wyrobienie dobrych nawyków na drodze wymaga czasu, dlatego ważne jest, aby pomóc im odnaleźć się na polskich drogach - powiedział PAP rzecznik prasowy ITS Mikołaj Krupiński odnosząc się do nowego raportu KGP dotyczącego wypadków drogowych.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało raport dotyczący wypadków drogowych w Polsce w 2023 roku. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku policji zgłoszono 20936 wypadków drogowych, które miały miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu.

Z danych, które przedstawiono w raporcie wynika, że w ubiegłym roku cudzoziemcy uczestniczyli w 2186 wypadkach drogowych, w których zginęło 280 osób, a 3410 osób zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych 124 osoby to cudzoziemcy, zaś w grupie rannych cudzoziemcy stanowili 1453 osoby. Osoby bez polskiego obywatelstwa uczestniczyły również w 37340 kolizjach drogowych.

Cudzoziemcy, którzy kierowali pojazdami uczestniczyli natomiast w 1749 wypadkach drogowych, w których 185 osób zginęło, a 2248 zostało rannych oraz uczestniczyli w 36916 kolizjach. "Cudzoziemcy - kierujący, byli sprawcami 1171 wypadków, w których zginęło 112 osób, a 1492 zostały ranne oraz 27072 kolizji. Natomiast piesi spowodowali 71 wypadków, w których 11 osób zginęło, a 65 zostało rannych oraz 106 kolizji" - czytamy w raporcie.

Do największej liczny wypadków, które zostały spowodowane przez cudzoziemców doszło w województwach: mazowieckim (213), dolnośląskim (168) i wielkopolskim (137). Najmniej takich wypadków był w województwach: świętokrzyskim (13), kujawsko-pomorskim (17) i podlaskim (19).

Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez cudzoziemców, którzy kierowali pojazdami było: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (313 wypadków), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (252), nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (150) oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (98)

Kierujący pojazdami, którzy uczestniczyli w zdarzeniach drogowych najczęściej pochodzili z Ukrainy (1 035 wypadków – 59,2 proc.), Gruzji (143 wypadki – 8,2 proc.), Białorusi (117 wypadków – 6,7 proc.), Niemiec (65 wypadków – 3,7 proc.), Uzbekistanu (33 wypadki – 1,9 proc.), Azerbejdżanu (31 wypadków – 1,8 proc.), Czech (30 wypadków – 1,7 proc.), Litwy i Słowacji (po 27 wypadków – 1,5 proc.), Turcji (26 wypadków – 1,5 proc.), Mołdawii (20 wypadków – 1,1 proc.), Rumunii (18 wypadków – 1 proc.), Indii (17 wypadków – 1 proc.).

Rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński, komentując raport zwrócił uwagę, że osoby przyjeżdżające do Polski z innych krajów "mogły odebrać edukację w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, która różni się od naszej".

"Różnice te mogą dotyczyć zarówno przepisów, jak i samych nawyków i przyzwyczajeń na drodze, dlatego ważne jest, abyśmy im pomogli odnaleźć się na polskich drogach i jednocześnie zapewnili bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu" - podkreślił.(PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl