Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getta [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Rocznica likwidacji Litzmannstadt Rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto:troje ocalałych (od lewej) Moshe Bleiweiss, Marian Turski i Leon Wajntraub
Rocznica likwidacji Litzmannstadt Rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto:troje ocalałych (od lewej) Moshe Bleiweiss, Marian Turski i Leon Wajntraub Krzysztof Szymczak
72. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getta obchodzono w poniedzialek, 29 sierpnia, w Łodzi. W 1944 roku tego dnia ze stacji Radegast odjechał ostatni transport mieszkańców getta do Auschwitz.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu żydowskim w Łodzi, gdzie odmówione zostały modlitwy za zmarłych, a także zapalone znicze pod pomnikiem ofiar getta. Potem uczestnicy przeszli na stację Radegast, skąd odjeżdżały pociągi do obozów zagłady. Tam odbyły się uroczystości oficjalne, złożono też wieńce pod tablicami upamiętniającymi ofiary.

Podczas uroczystości obecna była czwórka ocalałych z getta: Leon Weintraub, Marian Turski, Moshe Bleiweiss oraz Zofia Lubińska-Rosset. Marian Turski na stacji Radegast wspominał dzień, w którym trafił do pociągu jadącego do Auschwitz.

Jerzy Kropiwnicki: Albo się jest po stronie ofiar, albo morderców

Zostałem załadowany równo 72 lata temu mniej więcej o tej samej godzinie – mówił Turski. - Byliśmy w tych wagonach ostatnimi z grupy 60 - 62 tys. wysłanych do Auschwitz, bo obóz Kulmhof już nie działał. To był ostatni akt likwidacji, ponieważ getto od pierwszej chwili było likwidowane. Utworzone i od razu, jak w plasterkach salami, kawałkami było odcinane, dopóki nie nastąpi całość – opowiadał Turski.

Wezwał też młodych łodzian do kultywowania na co dzień, nie tylko na cmentarzach pamięci o tych, po których przejęli domy, drzewa, a także wiedzę. - To nie tylko pamięć żydowska, ale też pamięć po Niemcach i po Rosjanach i po innych. Jest to część w której jesteśmy osadzeni. Bez tego, co mamy za sobą nie będziemy mieć drogi do przodu – mówił.

Litzmannstadt Getto: w Łodzi powstaje największa makieta historyczna w Polsce

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele polskich władz centralnych i lokalnych, kościołów i związków wyznaniowych, Izraela, a także krajów z których pochodzili więźniowie getta.

Litzmannstadt Getto utworzone zostało przez niemieckich okupantów na terenie łódzkich Bałut w lutym 1940 roku. Było najdłużej działającym gettem na terenie Polski. Przez cztery lata przeszło przez nie około 200 tys. osób narodowości żydowskiej z różnych krajów Europy. Większość zginęła w Chełmnie nad Nerem, ocalało najwyżej kilkanaście tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki