Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Andrzeja Dudy. Gdzie można dziś spotkać prezydenta?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy fot. Jakub Szymczuk/KPRM
W piątek w całym kraju odbywają się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Ojców Niepodległości, wręczył również odznaczenia państwowe i wziął udział we mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. Gdzie można dzisiaj spotkać prezydenta?

Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w piątek rano w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożył wieńce pod znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincenta Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Później Andrzej Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dominikanin, teolog i pisarz ojciec Jacek Salij został odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wyróżniony został satyryk Jan Pietrzak oraz ks. Jan Sikorski.

Prezydent: Niepodległość nie jest dana raz na zawsze

Zwracając się w przemówieniu do uhonorowanych Andrzej Duda stwierdził, że ich dorobek jest bardzo zróżnicowany i świadczy o zróżnicowaniu Polski. Mówił także o tym, jak ważna jest suwerenność narodu i ostrzegał, że "niepodległość nie jest dana raz na zawsze".

- Kiedy Rzeczpospolita (...) jest wolna, rzeczywiście suwerenna i niepodległa - to największa służba, jaką można dla niej czynić to między innymi jest (...) kształtowanie postaw. Takich, które będą umiały ją utrzymać; takich, które będą umiały ją rozwijać we właściwym kierunku; takich, które będą powodowały, że także i kolejne młode pokolenia będą o Polsce pamiętały i o swoim obowiązku - powiedział prezydent Duda w Belwederze.

Jak wskazał, gdyby dzisiaj mogło do nas przemówić z zaświatów wielu bohaterów niepodległości, "tych, którzy ginęli na różnych frontach, po to, by odzyskać wolną, suwerenną i nieodległą Polskę, to wielu postaw nie byliby w stanie zrozumieć".

- Przez to, że poczucie, w jakimś sensie zagrożenia niebytem własnej ojczyzny, kiedy się ją rzeczywiście ma - zanika, nie myśli się o tym w ogóle. Po prostu jest. A niepodległość nie jest dana raz na zawsze. A niepodległość trzeba pielęgnować. O suwerenności trzeba pamiętać. Trzeba o niej myśleć, żeby pozostać suwerennym - podkreślił prezydent.

Msza święta za Ojczyznę

O godz. 10, prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską parą prezydencką Gitanasem Nausedą i Dianą Nausediene wzięli udział w uroczystej mszy za ojczyznę, która odprawiona została w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W homilii bp Lechowicz podkreślił, że "Polska zawdzięczała niepodległość swym niepodległym obywatelom".

- Polacy osiągnęli cel w postaci niepodległości ojczyzny między innymi dzięki ciągłemu sprzeciwowi wobec wszystkich i wszystkiego, co zagrażało polskiej tożsamości – polskiej kulturze i tradycji - powiedział hierarcha.

- W warunkach odzyskanej niepodległości nie wystarczy sprzeciw - dodał. - Potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los Ojczyzny - wskazał bp Lechowicz.

Za św. Janem Apostołem ostrzegł: "Uważajcie na siebie, abyście nie utracili tego, co zdobyliście pracą".

Gdzie jeszcze pojawi się prezydent Andrzej Duda?

W południe odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent zabierze głos. "Można się spodziewać, że pan prezydent będzie mówił o tym, jak wysoka jest cena, którą czasem się płaci za niepodległość - tak, jak Polacy w 1918 roku i w latach późniejszych, tak, jak i Ukraińcy obecnie walczą o swoją niepodległość" - zapowiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego zaplanowano również wystąpienie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.

Prezydenci Polski i Litwy złożą również wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po uroczystościach Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

od 12 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl