Obara-Kowalska chce zostać prezydentem Wrocławia. Co chce zmienić w mieście?

Malwina Gadawa
Katarzyna Obara-Kowlalska, to kandydatka na prezydenta Wrocławia, popierana przez Bezpartyjny Wrocław. Stowarzyszenie jest związane z Bezpartyjnymi Samorządowcami, których liderem jest Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Obara-Kowalska jest miejską radną od dwóch kadencji, dziś przedstawiła swój program. - Chcemy uczciwego Wrocławia. Miasta, które jest transparentne, otwarte oraz uczciwe, konsekwentnie i profesjonalnie realizuje swoje zobowiązania wobec mieszkańców - przekonuje Katarzyna Obara-Kowalska.

Postulaty programowe Bezpartyjnego Wrocławia i Katarzyny Obary-Kowalskiej to efekt konsultacji z radami osiedla i mieszkańcami. Kandydatka na prezydenta zapowiada, że po ewentualnej wygranej przeorganizuje prace urzędu. Zostanie zmniejszona liczba departamentów z 9 do 7.

Przewidujemy reorganizację Urzędu Miejskiego Wrocławia polegającą na redukcji departamentów z 9 do 7. - Postulujemy również dekoncentrację wrocławskiego urzędu miejskiego polegającą na stworzeniu większej liczby punktów obsługi mieszkańca z 5 do 7 oraz, idąc za przykładem Rzeszowa, uruchomienie dodatkowych punktów funkcjonujących w galeriach handlowych - przekonuje Bezpartyjny Wrocław. Stowarzyszenie chce także połączenia Zarządu Inwestycji Miejskiej z Wrocławskimi Inwestycjami, Zarządu Zasobu Komunalnego z Wrocławskimi Mieszkaniami oraz Młodzieżowego Centrum Sportu z Centrum Treningowym Spartan.

Wśród postulatów programowych jest także reforma rad osiedli. - Przekażemy więcej władzy i kompetencji Radom osiedli. Osiedla mogą pozostać w obecnym kształcie geograficzno-administracyjnym. Jednak potrzebna jest ich reforma statutów i bardziej precyzyjne określenie kompetencji. Rady Osiedli powinny przede wszystkim pełnić funkcję centrum aktywizacji społecznej mieszkańców i w tym celu otrzymać od miasta większe środki na swoje działania - czytamy w postulatach programowych zaprezentowanych dziś przez miejską radną.

Kandydatka na prezydenta Wrocławia chce, żeby urząd działał transparentnie. - Chcemy, by mieszkańcy otrzymali łatwy i stały dostęp do szczegółów wszystkich wydatków, przychodów i transakcji zawieranych przez miasto: od przychodów z podatków i innych źródeł, przez wydatki na zarządzanie urzędami i instytucjami miejskimi, rejestry wszystkich faktur oraz skany umów miasta, aż po wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach we wszystkich organach miasta. Skany dokumentów zostaną zebrane, zarchiwizowane i udostępnione niezależnym audytorom - zapowiada kandydatka na prezydenta Wrocławia. Obiecuje także wielki audyt wrocławskiego magistratu, jednostek organizacyjnych i miejskich spółek.

Obara-Kowalska chce także rozwijać komunikację publiczną. Zapowiada utworzenie „tram train”. Ma to być pierwsza linia tramwaju dwusystemowego – pojazdu w centrum Wrocławia korzystającego z torowisk tramwajowych, a poza centrum wjeżdżającego na tory kolejowe i jadącego do najbliższych miast (np. Trzebnica, Sobótka, Jelcz-Laskowice, Brzeg Dolny). Według bezpartyjnych pierwsza linia powinna przebiegać z Jelcza przez Kamieniec Wrocławski, Biskupin, Centrum Wrocławia, Leśnicę do Brzegu Dolnego lub Wołowa.

Jednym z punktów programu są także nowe linie kolejowe w tym odcinki podziemne - zamiast metra. - Analogiczne rozwiązanie jest właśnie budowane w Łodzi, gdzie przedłużana jest pod centrum miasta linia kolejowa ze ślepego dotychczas dworca Łódź Fabryczna. W podobny sposób można myśleć o wprowadzeniu kolei do ścisłego centrum Wrocławia, przedłużając w poziomie -1 linię kolejową z dworca Świebodzkiego, w kierunku linii na Oleśnicę lub/i na Opole - informują bezpartyjni.
Bezpartyjni uważają także, że piłkarski Śląsk Wrocław powinien mieć nowego właściciela, miasto potrzebuje dobrze zorganizowanych, tanich mieszkań komunalnych.

Katarzynę Obarę-Kowalską poparło stowarzyszenie Inicjatywa 20/30, które wcześniej popierało Kazimierza Michała Ujazdowskiego. - Dzisiaj to Pani Katarzyna Obara-Kowalska i bezpartyjne środowisko daje nadzieję na wiarygodną propozycję dla wrocławian, trzecią siłę, która będzie cechować się niezależnością, silnymi podstawami oraz odwagą do realizacji wizji zmiany działania miasta. Dlatego nie odpuszczamy, weźmiemy czynny udział w wyborach samorządowych, wspomożemy Komitet Wyborczy “Bezpartyjny Wrocław” i kandydaturę Katarzyny Obary-Kowalskiej na urząd prezydenta. Bo zależy nam na Wrocławiu - informują członkowie stowarzyszenia.

Dziś przedstawiono także skład sztabu komitetu wyborczego, w którym znaleźli się m.in.: Jacek Hamkało – szef sztabu, pełnomocnik wyborczy, Patryk Hałaczkiewicz – rzecznik prasowy, Marcin Sawicz – pełnomocnik finansowy, Patryk Wild, radny sejmiku wojewódzkiego, Jerzy Karwelis – rada programowa, Grzegorz Maślanka – koordynator ds. rad osiedli, Bartosz Jungiewicz – koordynator ds. programowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obara-Kowalska chce zostać prezydentem Wrocławia. Co chce zmienić w mieście? - Gazeta Wrocławska

Komentarze 135

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Johnny Kimono
Pani Obara jest tak samo bezpartyjna jak Dutkiewicz. Śmiech na sali.
m
mpC
Tramwaj dwusystemowy to nie jest nowy pomysł i jest on również strasznie durny. Po 1 taki tramwaj jest cięższy i droższy od zwykłego, po 2 prawo kolejowe nie przewiduje w Polsce takiego pojazdu, po 3 lepiej stawiać na rozbudowe sieci na peryferyjne osiedla i w 100% niskopodłogowy tabor.
H
Henryk
Chce zmienić konto na które miasto przelewa wynagrodzenie prezydenta na swoje własne.
K
Król Mikstatu
Obora albo Sutek - wybierajcie
M
Mafioso
Kolejny klon i koleżanka Durkiewicza
p
poTODNO
Koryto jej się marzy.Won z polityki.
€$£
Grube misie zawsze wiedziały ze największe pieniądze są przy władzy publicznej. Tak prezydent Wrocławia budżet ma ogromny.
a
antykaczor
i pewnie pis uar chcesz kolejnych kościołów, pomników kartofla i smoleńskich sosen
S
Staszek
Zero szans
M
Marol
Program to tylko wyświechtane frazesy i jakieś gruszki na wierzbie, ale przynajmniej jest na czym oko zawiesić. Bo ta Mirka-brodawka to pasztet.
M
Marol
Ty chyba dla jaj to piszesz? Albo to pan panie Michalak? Może by jakiś billboard umieścić? Np. Walczymy z przerostem prostaty!
x
xyz
a co Ty pierd..kiedys Dutkiewicza polecil Zdrojewski,podobnie ten robi,a czy Zdrojewski wcina sie Dutkiewiczowi? watpie,przestan w koncu macic pisowski trollu Rozaniecka napewno nie nie chcemy u koryta we Wrocłławiu dojnej zmiany chyba proste co?
n
nie pis i nie po
a ciebie do piwnicy stary repie,szowinista sie odezwal i tempak
M
Mateusz Jarosiewicz
Do którego roku zobowiążą się Państwo wprowadzić Blockchain w administracji w zakresie identyfikacji osób, przechowania informacji urzędowych?
Do ilu osób zostanie powiększony wydział związany z koordynacją i wdrażaniem Smart City?
Czy zostanie wprowadzone stanowisko miejskiego CTO (Chief Technology Officer)?

11. Czy byliby Państwo za budową we Wrocławiu (głównie ze środków miejskich) Wrocławskiego Kosmodromu tj. ośrodka naukowo-kulturalnego, w którym zarówno prowadzono by badania nad kwestiami związanymi z eksploracją kosmosu (astronomia, astronautyka, fizyka, napędy rakietowe) jak i ośrodek promujący kulturę rozwoju nauki, eksploracji kosmosu, kształcenia o kosmosie a dodatkowo taki ośrodek mógłby posiadać strefę poligonu dla amatorskich rakiet.
12. Czy za Państwa prezydentury widzą Państwo możliwość zainwestowania np. 50 mln zł w projekt USKP czyli szybkich kolei próżniowych, które mogłyby połączyć Wrocław i Warszawę?

13. Co z transportem wodnym? Czy zamiast inwestować pieniądze miejskie, może należałoby stworzyć program zachęt dla prywatnych inwestorów, którzy stworzyliby system komunikacji rzecznej połączony z systemem MPK.

14. Skoro mamy Polinkę, co Państwo myślą o stworzeniu połączenia linowego (szybkiego) między lotniskiem a centrum miasta?

Wierzę, że odpowiedzi pomogą nie tylko mi, ale także pozostałym obywatelem wyważyć stosunek do Państwa kandydatury. Z góry dziękuję!
M
Mateusz Jarosiewicz
Jako użytkownik miasta od ponad 32 lat mam do Państwa kilka pytań:

0. Czy zapoznali się Państwo z opracowaniem foresightu #Wroclaw20362056? Zawierającego m.in. wyniki rozmów z miszkańcami o przyszłości? Który scenariusz rozwoju miasta wydaje się być najbardziej pożądany i dlaczego? Który najgroźniejszy i dlaczego?

1. Czy chcecie w jakiś sposób zadbać o budżet miasta? Macie jakiś pomysł na wrocławskie długi?
Czy do zwalczenia problemu wrocławskiego długu posłużą się Państwo:
a) wrocławską kryptowalutą
b) emisją obligacji
c) powoływaniem startupów z udziałem miasta (które może udostępniać lokale lub obiekty miejskie na zasadzie aportu do spółki)
d) powołanie miejskiego banku
e) robotyzacją niektórych stanowisk urzędniczych (co zmniejszyłoby także kolejki w urzędach)

2. Jak chcecie zadbać o zagospodarowanie przestrzenią miasta? O ład i estetykę centralnych przestrzeni publicznych?
Jaki styl powinno mieć nasze miasto?
a) nowoczesny design w oparciu o najbardziej awangardowe projekty (co wymagałoby powołanie specjalnego miejskiego kuratora estetyki)
b) zróżnicowany - wedle uznania danego inwestora
c) klasyczny, oparty o tradycję

3. W jaki sposób miasto zamierza działać i promować się w Internecie? Czy pojawią się nowe usługi dla mieszkańców i czy sieć hostspotów będzie rozbudowana?
Jaki procent budżetu na promocję miasta przeznaczyliby Państwo na ten cel?
Czy mogą Państwo obiecać, że wprowadzą całkowicie darmowy internet na terenie całego miasta, a jeśli nie, to gdzie ten internet powinien być dostępny (może na wszystkich przystankach)?

4. Czy administracja miejska będzie w jakiś sposób zreformowana?
Mieszkańcy narzekają na biurokrację i kolejki w urzędach. Jakich 5 prostych posunięć Państwo proponują, by ten problem rozwiązać?

5. Co ze wsparciem osób najbardziej wykluczonych i osłabionych przez różne życiowe sytuacje? Planujecie wspierać kluby seniora, wybudować noclegownie, wesprzeć głodnych posiłkami lub stwarzać możliwości reintegracji poprzez pracę jak Fundacja Mam poMoc?
Czy miejskie przedszkole (choć jedno) będzie czynne od godz. 5:00 do godz. 22:00, tak by samotne mamy pracujące od 6:00 rano lub pracujące do 21:00 miały szansę realizacji kariery zawodowej?

6. Czy obywatel i przedsiębiorca będzie w jakiś sposób włączany w strategię miasta? Będzie partycypował w korzyściach z organizacji imprez, rozbudowy miasta oraz wzrostu jego znaczenia na świecie? Jak?
Czy będą Państwo konsultować konstrukcję dokumentów strategicznych oraz dezyzje o kluczowych inwestycjach i imprezach z szerokim gronem interesariuszy m.in. biznesem, NGO, jednostkami pomocniczymi i władzami uczelni?
Czy wprowadzą Państwo, w oparciu o profil zaufany ePUAP (lub inny może miejski profil zaufany) system referendalny przez internet dla mieszkańców?
Czy jako prezydent miasta poparłby Pan/Pani pomysł przeznaczenia 5 mln złotych na sfinansowanie projektu niezależnego systemu operacyjnego dla miasta, który nie dość, że wsparłby organizację naszego miasta to dodatkowo mógłby stać się produktem sprzedażowym?

7. Co z miastami w regionie, z których pochodzi wielu naszych mieszkańców? Czy przewidują Państwo współpracę z nimi?
Czy wyraziliby Państwo zgodę na utworzenie wspólnego biletu komunikacji miejskiej, muzeów, basenów, boisk itp. obiektów miejskich dla wszystkich miast Dolnego Śląska, które wyraziłyby chęć przyłączenia się do takiej inicjatywy?

8. Miasto może prowadzić własną politykę zagraniczną w pewnym zakresie. Jak zamierzają Państwo ją prowadzić? Czy są jakieś preferowane kierunki lub cele działań dyplomatyczno -promocyjnych zw. z Państwa strategią rozwoju i wizją miasta?

9. Wiele miast wprowadza tanią lub darmową komunikacją (często w formie eksperymentalnej) co Państwo sądzicie o takich pomysłach? Jakie widzicie słabe, mocne strony, szanse, ryzyka takiego ruchu?

10. Wiele się mówi o miastach #SmartCity, miasta zaczynają dążyć do zrównoważonego rozwoju i gospodarki o zamkniętym obiegu. Czy są one elementem Pana/Pani wizji miast
Wróć na i.pl Portal i.pl