Obama przyjeżdża do Wrocławia (PROGRAM)

redZaktualizowano 
Louis Ortiz
Louis Ortiz fot. Wikipedia
Na otwarciu American Film Festival (21 października o godz. 19.30 w Kinie Nowe Horyzonty gościć będzie... sobowtór Baracka Obamy, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uświetni ceremonię otwarcia. w czasie festiwalu pokazany zostanie film "Obama z Bronxu" ("Bronx Obama") – laureat głównej nagrody na AFI DOCS w Waszyngtonie, realizowany przez trzy lata dokument Ryana Murdocka o Louisie Ortizie, bezrobotnym Portorykańczyku z Bronxu, sobowtórze prezydenta USA, który odtwarza jego przemówienia, zarabiając w ten sposób na życie. Louis Ortiz będzie gościem festiwalu.

5. American Film Festival odbędzie się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty od 21 do 26 października.
W programie tegorocznej edycji znalazło się 70 filmów. 54 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, trzy będą miały światową, cztery międzynarodową, zaś pięć z nich europejską premierę.

American Film Festival – Highlights

Festiwal zainauguruje Whiplash Damiena Chazelle’a – fenomenalnie zagrana historia o młodym perkusiście, który trafia pod skrzydła brutalnego nauczyciela. Film był przebojem festiwalu w Cannes, zaś na święcie amerykańskiego kina niezależnego Sundance otrzymał Grand Prix i nagrodę publiczności.
Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany nagrodzony za reżyserię na festiwalu w Cannes Foxcatcher. Bennett Miller (Moneyball,Capote) ponownie zagląda za kulisy sportowych aren, pokazując wstrząsającą historię mistrzów olimpijskich w zapasach Marka Schultza (Channing Tatum) oraz jego brata Dave'a (Mark Ruffalo), trenowanych w słynnym ośrodku przez ekscentrycznego milionera, schizofrenicznego Johna du Ponta (wielka rola Steve'a Carella).
W sekcji Highlights znalazły się również inne głośne produkcje: pokazywany na festiwalu w Wenecji dramat Davida Gordona Greena Manglehornz udziałem powracających do znakomitej formy aktorskiej Holly Hunter i Ala Pacino; Biały ptak w zamieci Gregga Araki’ego – sugestywna wizja rozpadu rodziny w konwencji mrocznej baśni i kryminału, z Shailene Woodley i Evą Green w rolach głównych; czy pokazywany na festiwalu w Cannes Zniknięcie Eleanor Rigby: oni Neda Bensona – niekonwencjonalna, głęboka analiza kryzysu małżeńskiego, z Jessiką Chastain, Jamesem McAvoyem i Isabelle Huppert w obsadzie.
W ramach pokazów specjalnych 5. AFF będzie można obejrzeć przedpremierowo najnowszy film mistrza Davida Cronenberga Mapy do gwiazd – sugestywny portret dysfunkcyjnej rodziny w gwiazdorskiej obsadzie (nagrodzona w Cannes Julianne Moore, Mia Wasikowska, John Cusack, Robert Pattinson).

American Film Festival – Spectrum

W tej sekcji konkursowej będzie można zobaczyć panoramę współczesnego kina amerykańskiego, najciekawsze filmy nowych twórców, intrygujące odkrycia i wschodzące talenty aktorskie. O nagrodę główną zawalczy rekordowa liczba 20 tytułów, między innymi: brawurowa, prowokacyjna komedia poruszająca temat aborcji, ze znakomitą Jenny Slate w roli głównej – Obvious Child _Gillian Robespierre; znakomite połączenie nostalgicznej komedii i kina drogi w duchu _BezdrożySzczęściarze Megan Griffiths o dziennikarce muzycznej (pełna wdzięku Toni Collette), poszukującej swojego dawnego ukochanego; brutalny portret Ameryki oczami obcokrajowców – ostatnia część trylogii pustynnej Mike’a Otta Lake Los Angeles; Łagodnie i czule – pokazywany na festiwalu w Berlinie niepokojący thriller Josephine Decker z Joe Swanbergiem w głównej roli; zanurzona w klimacie lat 80. komedia Pingpongowe lato Michaela Tully’ego z Susan Sarandon; wampiryczna farsa Krew nocy letniej Onura Tukela; czy niezwykły wizualnie, wizjonerski Świętsze od aniołów A. J. Edwardsa, ucznia Terrence’a Mallicka, opowiadający o dziecięcych latach Abrahama Lincolna.

American Film Festival – American Docs

W drugiej sekcji konkursowej będzie można obejrzeć najciekawsze dokumenty sezonu, poruszające ważne tematy społeczne i pokazujące różne oblicza Ameryki. W tej sekcji zaprezentowanych zostanie 10 filmów dokumentalnych, między innymi wstrząsający Joe Show Randy’ego Murraya o Joe Arpaio – jednym z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich polityków-celebrytów, który był oskarżany o rasizm i terroryzowanie społeczności; Przybłęda Debry Granik (autorki głośnego Do szpiku kości _z Jennifer Lawrence, zwycięzcy 1. edycji AFF) – brawurowy portret Rona Halla, motocyklisty i weterana wojny wietnamskiej, który walczy z tragiczną przeszłością; _Sprawa przeciwko ósemce , w którym Ben Cotner i Ryan White rejestrują bitwę o unieważnienie poprawki do konstytucji Kalifornii, która odbierała parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństw; Po prostu życie Steve’a Jamesa, którego bohaterem jest zmarły w ubiegłym roku Roger Ebert – wybitny krytyk filmowy, guru wielu pokoleń kinomanów;czy Obama z Bronxu – laureat głównej nagrody na AFI DOCS w Waszyngtonie, realizowany przez trzy lata dokument Ryana Murdocka o Louisie Ortizie, bezrobotnym Portorykańczyku z Bronxu, sobowtórze prezydenta USA, który odtwarza jego przemówienia, zarabiając w ten sposób na życie. Bohater tego filmu będzie gościem festiwalu.

Filmy pokazywane w premierowych sekcjach Spectrum i American Docs będą oceniane przez widzów i będą ubiegać się o nagrody publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach, w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon.

American Film Festival – Festiva Favorites Ale kino+ Prezentuje

Sekcja zaprezentuje ulubieńców tegorocznych festiwali. W programie między innymi debiut reżyserski Gii Coppoli Palo Alto – przebojowa adaptacja młodzieżowych opowiadań Jamesa Franco, który pojawia się również na ekranie w towarzystwie między innymi Emmy Roberts; komedia romantyczna Szczęśliwe święta ulubieńca festiwalu Joe Swanberga z Anną Kendrick w roli głównej; Skeleton Twins Craiga Johnsona z Kristen Wiig i Billem Haderem – nagrodzony za scenariusz na festiwalu Sundance komediodramat o rodzeństwie próbującym zbliżyć się do siebie po wieloletniej rozłące; nagrodzony w Locarno Do ciebie, Philipie – nagrodzony w Locarno, dowcipny portret neurotycznego i narcystycznego pisarza, w rolę którego wcielił się jeden z ulubionych aktorów Wesa Andersona – Jason Schwartzman. Partnerem sekcji jest kanał telewizyjny Ale kino+.

American Film Festival – Special Docs

W tej pozakonkursowej sekcji będzie można zobaczyć między innymi Czym jest kino?, w którym Chuck Workman próbuje odpowiedzieć na tytułowe pytanie, używając wypowiedzi mistrzów kina z archiwalnych i współczesnych wywiadów – przeplatając je z fragmentami filmów, tworzy błyskotliwy, wizualny esej o X muzie; Handlarze złudzeń Roberta Keenera, autora Korporacyjnej żywności,który przygląda sięmedialnym manipulacjom dotyczącym nieustającej debacie o zmianach klimatycznych; czy 1971 Johanny Hamilton – historia grupy, która włamała się do biura FBI i ujawniła tajne dokumenty dotyczące m.in. nielegalnego programu nadzoru obywatelskiego.

American Film Festival – Indie Star Award: Whit Stillman

Indie Star Award – nagrodę przyznawaną przez festiwal dla gwiazdy niezależnego kina amerykańskiego odbierze Whit Stillman – znakomity amerykański reżyser, autor wyrafinowanych komedii o rozterkach amerykańskiej burżuazji, jeden z naczelnych ironistów amerykańskiego kina. Wśród najbardziej znanych jego filmów są Metropolitan (nominacja do Oscara za scenariusz oryginalny), Barcelona, Rytmy nocy oraz kończący 2. AFF Pannice w opałach. Filmy Stillmana często porównuje się do kina Erica Rohmera czy Woody’ego Allena – także tworzy pełne humoru słownego, wielowątkowe historie zanurzone w konkretnej, miejskiej rzeczywistości. Reżyser będzie gościem festiwalu, weźmie również udział w masterclass, na którym opowie o swojej pracy nad serialem telewizyjnym.

American Film Festival – Retrospektywa: Orson Welles

Bohaterem tegorocznego przeglądu będzie Orson Welles – wizjoner, niezrozumiany przez konserwatywne Hollywood geniusz, szaleniec, który zrewolucjonizował filmowe medium, filmowy autor w pełnym tego słowa znaczeniu (reżyser, scenarzysta, znakomity aktor). Poza najbardziej znanymi dziełami reżysera (legendarne Obywatel Kane _czy film noir z Ritą Hayworth _Dama z Szanghaju), we Wrocławiu zostaną pokazane również dzieła zapomniane (na przykład antynazistowski kryminał Intruz, wizualny majstersztyk Pan Arkadin) a nawet niedawno odkryte, jak przez lata uznana za zaginioną debiutancka komedia Too Much Johnsonz _1938 roku. Będzie można obejrzeć także niepokazywaną dotąd w Polsce wersję reżyserską filmu _Dotyk zła zmontowaną według wskazówek autora w 1989 roku. Jako wydarzenie specjalne odbędzie się koncert eksperymentalnej grupy l'Arsenale z wizualizacjami przygotowanymi na podstawie materiałów do nieukończonego, autotematycznego, półdokumentalnego filmu Wellesa o Don Kiszocie.
Goście Kina Nowe Horyzonty będą mogli także posłuchać przygotowanej w 2012 roku przez Program 3 Polskiego Radia polskiej wersji słuchowiska Wojna światów, którego wykonanie w 1939 roku rozpoczęło niezwykłą karierę Orsona Wellesa.
Przy okazji seansów filmu Wspaniałość Ambersonów, będzie można obejrzeć także (ukończoną specjalne na AFF) krótką impresję dwóch znamienitych krytyków amerykańskich Gabe'a Klingera i Jonathana Rosenbauma o autobiograficznych wątkach w tym filmie.

American Film Festival – seriale na dużym ekranie

Na pokazach specjalnych będzie można obejrzeć cztery pierwsze odcinki serialu Fargo, inspirowanego kultowym filmem braci Coen. Odcinek trzeci i czwarty zostanie pokazany premierowo, przed emisją telewizyjną. Spośród 18 nominacji do tegorocznych Nagród Emmy serial otrzymał trzy statuetki. W rolach głównych występują Martin Freeman i Billy Bob Thornton. W ramach festiwalu zostaną przypomniane pierwowzór z 1996 roku oraz przebój tegorocznego festiwalu _Sundance Kumiko _Davida Zellnera – inspirowany historią napisaną przez braci Coen.
Na festiwalu zostanie pokazany również serial _Rectify _produkcji Sundance Channel – wpisujący się w założenia nurtu Slow TV obraz nieprzychylnego południa Stanów Zjednoczonych. _Rectify _to opowiedziana bogatym językiem filmowym historia Daniela Holdena (w tej roli Aden Young), który po dziewiętnastu latach spędzonych w celi śmierci zostaje uniewinniony i powraca do rodzinnego miasteczka w stanie Georgia. Sundance Channel jest również sponsorem gali otwarcia festiwalu, podczas której wystąpi znakomity nowojorski perkusista Sean Noonan.

American Film Festival – jak kupić bilety

Ceny karnetów: do 7 października: 175 zł, od 8 do 12 października: 200 zł.
Ceny karnetów dla posiadaczy Karty Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty: do 7 października: 166 zł, od 8 października do 12 października: 190 zł.
Sprzedaż on-line biletów filmowych oraz przedsprzedaż biletów w wyznaczonych kasach Kina Nowe Horyzonty rozpoczyna się 14 października o godz. 12.

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Obama przyjeżdża do Wrocławia (PROGRAM) - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
a
almac

... to zeszliście bardziej na psy niż Fakt.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3