Obama przyjeżdża do Wrocławia (PROGRAM)

red
Louis Ortiz
Louis Ortiz fot. Wikipedia
Na otwarciu American Film Festival (21 października o godz. 19.30 w Kinie Nowe Horyzonty gościć będzie... sobowtór Baracka Obamy, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uświetni ceremonię otwarcia. w czasie festiwalu pokazany zostanie film "Obama z Bronxu" ("Bronx Obama") – laureat głównej nagrody na AFI DOCS w Waszyngtonie, realizowany przez trzy lata dokument Ryana Murdocka o Louisie Ortizie, bezrobotnym Portorykańczyku z Bronxu, sobowtórze prezydenta USA, który odtwarza jego przemówienia, zarabiając w ten sposób na życie. Louis Ortiz będzie gościem festiwalu.

5. American Film Festival odbędzie się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty od 21 do 26 października.
W programie tegorocznej edycji znalazło się 70 filmów. 54 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, trzy będą miały światową, cztery międzynarodową, zaś pięć z nich europejską premierę.

American Film Festival – Highlights

Festiwal zainauguruje Whiplash Damiena Chazelle’a – fenomenalnie zagrana historia o młodym perkusiście, który trafia pod skrzydła brutalnego nauczyciela. Film był przebojem festiwalu w Cannes, zaś na święcie amerykańskiego kina niezależnego Sundance otrzymał Grand Prix i nagrodę publiczności.
Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany nagrodzony za reżyserię na festiwalu w Cannes Foxcatcher. Bennett Miller (Moneyball,Capote) ponownie zagląda za kulisy sportowych aren, pokazując wstrząsającą historię mistrzów olimpijskich w zapasach Marka Schultza (Channing Tatum) oraz jego brata Dave'a (Mark Ruffalo), trenowanych w słynnym ośrodku przez ekscentrycznego milionera, schizofrenicznego Johna du Ponta (wielka rola Steve'a Carella).
W sekcji Highlights znalazły się również inne głośne produkcje: pokazywany na festiwalu w Wenecji dramat Davida Gordona Greena Manglehornz udziałem powracających do znakomitej formy aktorskiej Holly Hunter i Ala Pacino; Biały ptak w zamieci Gregga Araki’ego – sugestywna wizja rozpadu rodziny w konwencji mrocznej baśni i kryminału, z Shailene Woodley i Evą Green w rolach głównych; czy pokazywany na festiwalu w Cannes Zniknięcie Eleanor Rigby: oni Neda Bensona – niekonwencjonalna, głęboka analiza kryzysu małżeńskiego, z Jessiką Chastain, Jamesem McAvoyem i Isabelle Huppert w obsadzie.
W ramach pokazów specjalnych 5. AFF będzie można obejrzeć przedpremierowo najnowszy film mistrza Davida Cronenberga Mapy do gwiazd – sugestywny portret dysfunkcyjnej rodziny w gwiazdorskiej obsadzie (nagrodzona w Cannes Julianne Moore, Mia Wasikowska, John Cusack, Robert Pattinson).

American Film Festival – Spectrum

W tej sekcji konkursowej będzie można zobaczyć panoramę współczesnego kina amerykańskiego, najciekawsze filmy nowych twórców, intrygujące odkrycia i wschodzące talenty aktorskie. O nagrodę główną zawalczy rekordowa liczba 20 tytułów, między innymi: brawurowa, prowokacyjna komedia poruszająca temat aborcji, ze znakomitą Jenny Slate w roli głównej – Obvious Child _Gillian Robespierre; znakomite połączenie nostalgicznej komedii i kina drogi w duchu _BezdrożySzczęściarze Megan Griffiths o dziennikarce muzycznej (pełna wdzięku Toni Collette), poszukującej swojego dawnego ukochanego; brutalny portret Ameryki oczami obcokrajowców – ostatnia część trylogii pustynnej Mike’a Otta Lake Los Angeles; Łagodnie i czule – pokazywany na festiwalu w Berlinie niepokojący thriller Josephine Decker z Joe Swanbergiem w głównej roli; zanurzona w klimacie lat 80. komedia Pingpongowe lato Michaela Tully’ego z Susan Sarandon; wampiryczna farsa Krew nocy letniej Onura Tukela; czy niezwykły wizualnie, wizjonerski Świętsze od aniołów A. J. Edwardsa, ucznia Terrence’a Mallicka, opowiadający o dziecięcych latach Abrahama Lincolna.

American Film Festival – American Docs

W drugiej sekcji konkursowej będzie można obejrzeć najciekawsze dokumenty sezonu, poruszające ważne tematy społeczne i pokazujące różne oblicza Ameryki. W tej sekcji zaprezentowanych zostanie 10 filmów dokumentalnych, między innymi wstrząsający Joe Show Randy’ego Murraya o Joe Arpaio – jednym z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich polityków-celebrytów, który był oskarżany o rasizm i terroryzowanie społeczności; Przybłęda Debry Granik (autorki głośnego Do szpiku kości _z Jennifer Lawrence, zwycięzcy 1. edycji AFF) – brawurowy portret Rona Halla, motocyklisty i weterana wojny wietnamskiej, który walczy z tragiczną przeszłością; _Sprawa przeciwko ósemce , w którym Ben Cotner i Ryan White rejestrują bitwę o unieważnienie poprawki do konstytucji Kalifornii, która odbierała parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństw; Po prostu życie Steve’a Jamesa, którego bohaterem jest zmarły w ubiegłym roku Roger Ebert – wybitny krytyk filmowy, guru wielu pokoleń kinomanów;czy Obama z Bronxu – laureat głównej nagrody na AFI DOCS w Waszyngtonie, realizowany przez trzy lata dokument Ryana Murdocka o Louisie Ortizie, bezrobotnym Portorykańczyku z Bronxu, sobowtórze prezydenta USA, który odtwarza jego przemówienia, zarabiając w ten sposób na życie. Bohater tego filmu będzie gościem festiwalu.

Filmy pokazywane w premierowych sekcjach Spectrum i American Docs będą oceniane przez widzów i będą ubiegać się o nagrody publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach, w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon.

American Film Festival – Festiva Favorites Ale kino+ Prezentuje

Sekcja zaprezentuje ulubieńców tegorocznych festiwali. W programie między innymi debiut reżyserski Gii Coppoli Palo Alto – przebojowa adaptacja młodzieżowych opowiadań Jamesa Franco, który pojawia się również na ekranie w towarzystwie między innymi Emmy Roberts; komedia romantyczna Szczęśliwe święta ulubieńca festiwalu Joe Swanberga z Anną Kendrick w roli głównej; Skeleton Twins Craiga Johnsona z Kristen Wiig i Billem Haderem – nagrodzony za scenariusz na festiwalu Sundance komediodramat o rodzeństwie próbującym zbliżyć się do siebie po wieloletniej rozłące; nagrodzony w Locarno Do ciebie, Philipie – nagrodzony w Locarno, dowcipny portret neurotycznego i narcystycznego pisarza, w rolę którego wcielił się jeden z ulubionych aktorów Wesa Andersona – Jason Schwartzman. Partnerem sekcji jest kanał telewizyjny Ale kino+.

American Film Festival – Special Docs

W tej pozakonkursowej sekcji będzie można zobaczyć między innymi Czym jest kino?, w którym Chuck Workman próbuje odpowiedzieć na tytułowe pytanie, używając wypowiedzi mistrzów kina z archiwalnych i współczesnych wywiadów – przeplatając je z fragmentami filmów, tworzy błyskotliwy, wizualny esej o X muzie; Handlarze złudzeń Roberta Keenera, autora Korporacyjnej żywności,który przygląda sięmedialnym manipulacjom dotyczącym nieustającej debacie o zmianach klimatycznych; czy 1971 Johanny Hamilton – historia grupy, która włamała się do biura FBI i ujawniła tajne dokumenty dotyczące m.in. nielegalnego programu nadzoru obywatelskiego.

American Film Festival – Indie Star Award: Whit Stillman

Indie Star Award – nagrodę przyznawaną przez festiwal dla gwiazdy niezależnego kina amerykańskiego odbierze Whit Stillman – znakomity amerykański reżyser, autor wyrafinowanych komedii o rozterkach amerykańskiej burżuazji, jeden z naczelnych ironistów amerykańskiego kina. Wśród najbardziej znanych jego filmów są Metropolitan (nominacja do Oscara za scenariusz oryginalny), Barcelona, Rytmy nocy oraz kończący 2. AFF Pannice w opałach. Filmy Stillmana często porównuje się do kina Erica Rohmera czy Woody’ego Allena – także tworzy pełne humoru słownego, wielowątkowe historie zanurzone w konkretnej, miejskiej rzeczywistości. Reżyser będzie gościem festiwalu, weźmie również udział w masterclass, na którym opowie o swojej pracy nad serialem telewizyjnym.

American Film Festival – Retrospektywa: Orson Welles

Bohaterem tegorocznego przeglądu będzie Orson Welles – wizjoner, niezrozumiany przez konserwatywne Hollywood geniusz, szaleniec, który zrewolucjonizował filmowe medium, filmowy autor w pełnym tego słowa znaczeniu (reżyser, scenarzysta, znakomity aktor). Poza najbardziej znanymi dziełami reżysera (legendarne Obywatel Kane _czy film noir z Ritą Hayworth _Dama z Szanghaju), we Wrocławiu zostaną pokazane również dzieła zapomniane (na przykład antynazistowski kryminał Intruz, wizualny majstersztyk Pan Arkadin) a nawet niedawno odkryte, jak przez lata uznana za zaginioną debiutancka komedia Too Much Johnsonz _1938 roku. Będzie można obejrzeć także niepokazywaną dotąd w Polsce wersję reżyserską filmu _Dotyk zła zmontowaną według wskazówek autora w 1989 roku. Jako wydarzenie specjalne odbędzie się koncert eksperymentalnej grupy l'Arsenale z wizualizacjami przygotowanymi na podstawie materiałów do nieukończonego, autotematycznego, półdokumentalnego filmu Wellesa o Don Kiszocie.
Goście Kina Nowe Horyzonty będą mogli także posłuchać przygotowanej w 2012 roku przez Program 3 Polskiego Radia polskiej wersji słuchowiska Wojna światów, którego wykonanie w 1939 roku rozpoczęło niezwykłą karierę Orsona Wellesa.
Przy okazji seansów filmu Wspaniałość Ambersonów, będzie można obejrzeć także (ukończoną specjalne na AFF) krótką impresję dwóch znamienitych krytyków amerykańskich Gabe'a Klingera i Jonathana Rosenbauma o autobiograficznych wątkach w tym filmie.

American Film Festival – seriale na dużym ekranie

Na pokazach specjalnych będzie można obejrzeć cztery pierwsze odcinki serialu Fargo, inspirowanego kultowym filmem braci Coen. Odcinek trzeci i czwarty zostanie pokazany premierowo, przed emisją telewizyjną. Spośród 18 nominacji do tegorocznych Nagród Emmy serial otrzymał trzy statuetki. W rolach głównych występują Martin Freeman i Billy Bob Thornton. W ramach festiwalu zostaną przypomniane pierwowzór z 1996 roku oraz przebój tegorocznego festiwalu _Sundance Kumiko _Davida Zellnera – inspirowany historią napisaną przez braci Coen.
Na festiwalu zostanie pokazany również serial _Rectify _produkcji Sundance Channel – wpisujący się w założenia nurtu Slow TV obraz nieprzychylnego południa Stanów Zjednoczonych. _Rectify _to opowiedziana bogatym językiem filmowym historia Daniela Holdena (w tej roli Aden Young), który po dziewiętnastu latach spędzonych w celi śmierci zostaje uniewinniony i powraca do rodzinnego miasteczka w stanie Georgia. Sundance Channel jest również sponsorem gali otwarcia festiwalu, podczas której wystąpi znakomity nowojorski perkusista Sean Noonan.

American Film Festival – jak kupić bilety

Ceny karnetów: do 7 października: 175 zł, od 8 do 12 października: 200 zł.
Ceny karnetów dla posiadaczy Karty Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty: do 7 października: 166 zł, od 8 października do 12 października: 190 zł.
Sprzedaż on-line biletów filmowych oraz przedsprzedaż biletów w wyznaczonych kasach Kina Nowe Horyzonty rozpoczyna się 14 października o godz. 12.

Wideo

Materiał oryginalny: Obama przyjeżdża do Wrocławia (PROGRAM) - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
almac

... to zeszliście bardziej na psy niż Fakt.

Dodaj ogłoszenie