O życiu w czerni

  O życiu w czerni

  Tadeusz Skutnik

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Najnowsza produkcja Teatru Okazjonalnego, która w ten weekend miała swoją premierę na Sopockiej Scenie Off de BICZ, przedstawienie "3 x Noir Danse", składa się z trzech części.
  Najprostsza jest część trzecia, wykonana przez duet Joanna Czajkowska i Monika Grzelak, pamiętny choćby z kwartetu z przedstawienia "D-KOD-R", tyle że artystki zgubiły tu partnerów. Część ta jest stylizacją na "czarną komedię", opowiadającą o sporze dwóch kumoszek, zakończonym śmiercią jednej z nich. Ale czy strzeliła ta druga - pewności nie ma.

  Poprzedzające dwie partie solowe, również wykonane przez te artystki, grzęzną w mroku niedopowiedzeń. Skonstruowane są na zasadzie przeciwieństw, jak awers i rewers, plus i minus, góra i dół, światło i mrok, alfa i omega wreszcie. Jak się ma do nich część trzecia? Właśnie jak cudzysłów, nawias, puszczenie oka (przesadnie umalowanego) do widzów, jak niezbędny dodatek humoru, wprawdzie czarnego, ale jednak, aby całość nie okazała się zbyt ponura.


  Opowiada ona - najogólniej - o życiu, za pomocą tylko dwóch barw: czerni i bieli, choć właściwie tylko czerni. Żeby jednak zaistniała jakakolwiek mówiąca czerń, musi być jakiekolwiek światło. Jak np. punktowe światła w zmysłowej części pierwszej "3 x Noir Danse", tańczonej przez Monikę Grzelak, obnażające ją od stóp do głów.

  Jak światło rozproszone, towarzyszące rozpraszaniu życia, umieraniu na scenie Joanny Czajkowskiej, wreszcie światło Księżyca w otwierającej część trzecią animacji filmowo-komiksowej, niby to zapowiadającej, co się będzie działo, a w rzeczy samej serwującej własną historię. Animacje (artysty ukrywającego się pod pseudonimem Black Ibrahim), muzyka (Adam Kiełsznia), kostiumy (Iwona Kryszak), makijaże, gra świateł (Adam Akerman), oczywiście taniec renomowanych artystek - wszystko to sprawia, że widz uczestniczy w jakiejś "podróży do kresu nocy", w głąb nieznanych światów.

  Na tym tle szamocące się ze sobą i między sobą kobiety - czymże są innym jak nie drobnymi okruchami życia? Jeśli traktujemy je, to życie, serio, a nie usiłujemy zamienić w nieustanny show.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo