O. Rydzyk do KRRiT: Dziwię się, że katolicy jeszcze was utrzymują

Redakcja
- Decyzja KRRiT o nieprzyznaniu koncesji dla TV Trwam na nadawanie na multipleksie cyfrowym była podyktowana tylko względami ekonomiczno-finansowymi - przekonywał w środę na posiedzeniu senackiej komisji kultury i środków przekazu przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Ojciec Tadeusz Rydzyk odpowiedział, że "katolicy są dyskryminowani przez KRRiT od początku jej istnienia".

Jak mówił szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Fundacja Lux Veritatis, która ubiegała się o koncesję, nie gwarantowała finansowego powodzenia tego przedsięwzięcia. Ten sam argument Dworak przedstawił we wtorek po posiedzeniu Krajowej Rady, na którym podtrzymała ona swoją ubiegłoroczną decyzję w sprawie nieprzyznania Fundacji koncesji dla TV Trwam. Opowiedziało się wówczas za tym czterech członków KRRiT, jeden wstrzymał się od głosu.

Czytaj także: TV Trwam na pewno nie otrzyma koncesji. Ktoś groził członkom KRRiT

Dworak przypomniał senatorom, że Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym proces cyfryzacji telewizji naziemnej jest opóźniony w stosunku do terminu rekomendowanego dla krajów Unii Europejskiej, czyli grudnia 2012 r. "Polska jako jeden z trzech krajów deklaruje całkowite wyłączenie telewizji analogowej po tym czasie - w lipcu 2013 r." - podkreślił. Z tego powodu Krajowa Rada nie mogła narażać procesu uruchamiania multipleksu, o miejsce na którym ubiegała się Fundacja Lux Veritatis - dodał.

Dyrektor departamentu strategii KRRiT Agnieszka Ogrodowczyk powiedziała z kolei, że ewentualne wycofanie się jednego z nadawców (co mogłoby nastąpić w przypadku jego kłopotów finansowych) spowodowałoby załamanie się multipleksu, a pozostali z nich musieliby ponieść związane z tym koszty.

Uczestnicząca w posiedzeniu komisji dyrektorka finansowa Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz przekonywała, że Fundacja przedstawiła wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające posiadanie przez nią niezbędnych środków finansowych. Zaznaczyła, że Fundacja przeanalizowała dokumenty wszystkich 17 firm, które brały udział w konkursie na nadawanie na multipleksie, i wynika z nich, że KRRiT przyznała koncesje na nadawanie podmiotom, które przez ostatnie dwa lata wykazywały ujemny kapitał własny, i które nie posiadają sprzętu telewizyjnego. Zarzuciła też KRRiT szereg błędów proceduralnych przy rozpatrywaniu złożonych wniosków o przyznanie koncesji.

Czytaj także: PiS "zdeterminowany" w obronie TV Trwam. Będą wnioski do NIK i Trybunału Stanu?

Z kolei szef Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk wyraził opinię, że katolicy są szczególnie traktowani przez KRRiT "od początku jej istnienia". "Przychodzimy tu dzisiaj, bo jesteśmy dyskryminowani i wykluczani, tylko katolicy nie mają telewizji" - mówił.

Zaznaczył, że Krajowa Rada utrzymuje się z podatków katolików, a tych jest w Polsce ponad 90 proc. "Ja się tylko dziwię, że katolicy was jeszcze utrzymują. Nie powinni płacić podatków w takim razie - wydaje mi się - bo z podatków katolików utrzymujecie się. To nie są pieniądze dla dyskryminowania katolików. Potrzeba dialogu, rozmowy i mediów, również katolicy powinni mieć media i o to walczymy" - mówił o. Rydzyk.

Redemptorysta przypomniał, że przewodniczący KRRiT Jan Dworak był redaktorem naczelnym jednego z katolickich pism. "Nie wiem, jak inni w Krajowej Radzie, jakie mają orientacje, ale ja liczę na pana przewodniczącego, jako na katolika, że będzie nas rozumiał" - powiedział.

Czytaj także: Rydzyk o decyzji KRRiT: Dworak działa na czyjeś zlecenie. To niszczenie Polski

W odpowiedzi Dworak odparł, że apel o. Rydzyka jest niedopuszczalny. "My tutaj nie przyszliśmy po to, żeby spowiadać się z mniej lub bardziej gorliwej wiary. Proszę nie dzielić (...) ludzi na katolików i tych, którzy nie przyznali koncesji. Tak to zabrzmiało i bardzo bym prosił, jeśli ksiądz dyrektor nawołuje do ducha dialogu i porozumienia, żebyśmy siebie nie stygmatyzowali. Ja nikogo z Krajowej Rady, ani z biura Krajowej Rady, nie będę pytał o jego wyznanie, konfesję i stosunek do religii" - powiedział.
Zwrócił uwagę, że parlament kilkakrotnie już zajmował się sprawami dotyczącymi wyłącznie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Jak ocenił, może to sugerować sprzyjanie jednemu z nadawców.

Dworak zapewnił, że oceniając złożone wnioski o przyznanie koncesji, brany był pod uwagę religijny charakter TV Trwam, ale nie mogło być to kryterium decydującym.

Czytaj także: TV Trwam na pewno nie otrzyma koncesji. Ktoś groził członkom KRRiT

Przewodniczący komisji Grzegorz Czelej (PiS) pytał Dworaka m.in. o to, dlaczego KRRiT przyjęła od niektórych z nadawców startujących w konkursie na nadawanie na multipleksie dokumenty finansowe po terminie składania wniosków. Dworak wyjaśnił, że Rada uczyniła tak tylko w przypadku tych dokumentów, które były określone w rozporządzeniu KRRiT. Chodziło m.in. o informacje dotyczące podniesienia kapitału spółki czy promesy bankowe. Ogrodowczyk dodała, że Fundacja Lux Veritatis została poinformowana o tym, że również może złożyć dodatkowe dokumenty, ale tego nie zrobiła.

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) ocenił natomiast, że KRRiT usiłuje "arbitralną decyzją administracyjną regulować rynek medialny w Polsce". Odnosząc się do tego zarzutu Dworak ocenił, że podważa on zaufanie do KRRiT, która jest konstytucyjnym organem państwa. "Proszę nie insynuować, że organ państwa działa niezgodnie z prawem. My, tak samo jak Wysoka Izba, reprezentujemy państwo polskie" - mówił.

Czytaj także: PiS "zdeterminowany" w obronie TV Trwam. Będą wnioski do NIK i Trybunału Stanu?

Po posiedzeniu komisji o. Rydzyk narzekał na cynizm i niekompetencję KRRiT, która - w jego ocenie - nie liczy się z narodem. "Ja tu w ogóle nie widzę sprawiedliwości, to jest brak sprawiedliwości, nieliczenie się, powiedziałbym, z narodem, cynizm. I dziwię się tej nieuczciwości" - mówił.

We wtorek KRRiT przypomniała, że jej decyzja o nieprzyznaniu Fundacji Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą indywidualnych anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV, czy Superstacja.

Czytaj także: Rydzyk o decyzji KRRiT: Dworak działa na czyjeś zlecenie. To niszczenie Polski

Fundacja Lux Veritatis była jednym z czterech nadawców, którzy odwoływali się od decyzji KRRiT odmawiających przyznania koncesji na nadawanie programu na multipleksie. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła we wtorek; nadawcy mogą odwołać się do sądu administracyjnego.

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jo Gość .
Jak nie wie komu ,to niech ich przynajmniej po śmierci po chowie za darmo, dali mu ostatnie grosze na to.
G
Gość z City K.
Masz całkowicie rację ,jeszcze chwila i o. Rydzyk wprowadzi w Kraju inkwizycję i razem z PiS-em będą palić na stosie (nie) wiernych.
W
Wielbiciel ojca Rydzyka
A naiwni emeryci, którzy wpłacili Rydzykowi na wykup stoczni - czekaja na zwrot tych pieniędzy ( stoczni nie wykupił ) ale biedny ojciec dyrektor nie wie komu ma zwrócić.
M
Mila
Przykro,że 20 lat -rzekomo po obaleniu komuny-postkomunisci z libertynami są tak silni i wszechwładni.Nie przyznanie koncesji na multipleksie dla katolickiej rozgłośni jest największą porażką uczciwych ludzi.Jestem przekonana,ze kiedyś za to Dworak i spółka odpowie. I nic nie pomogą buta i arogancja którą reprezentują...ani też stada "pożytecznych idiotów",którzy nie nauczyli się myśleć a tylko obrażać ....
k
katolik
,że Rydzyk nie dostał jeszcze ekskomuniki za brednie,które głosi
k
kazik
Ja się bardzo dziwię katolikom, że jeszcze utrzymują takiego darmozjada i pasożyta.
a
arsen
Pan Tadeusz Rydzyk, biznesmen z Torunia, uważa że wszystko mu się należy, a kto mu odmówi to już powinien smażyć się w piekle. Nie mam nic przeciwko Radiu Maryja i TV Trwam ( choć jest tam za dużo polityki ) ale pod kierownictwem Rydzyka zostały wypaczone i wykorzystywane do jego biznesowych ambicji. Czym wcześniej Episkopat to zrozumie, tym lepiej będzie dla prawdziwych katolików.
G
Gazda z Diabelnej
Ojciec Dyrektor w swoim oświadczeniu powiedział ciekawe słowa że od samego początku KRRiT dyskryminuje Radio Maryja i Telewizje Trwam czy PISIACZKI nie jest wam wstyd wstyd za 4 RP jak mogliście dyskryminować Ojca Dyrektora za czasów waszych rządów. Nie pozostaje wam nic innego jak przywdziać włosiennice posypać głowę popiołem i udać się na pielgrzymkę do Torunia po drodze nawiedzając inne sanktuaria od Częstochowy i Św Krzyża zaczynając a wtedy może wasze prośby o przebaczenie zostaną wysłuchane w Toruniu. Wstyd i żenada która wam będzie towarzyszyła w trakcie pielgrzymki doda wam dalszej siły do walki o lepszą Polskę.
t
tylko prawda jest ciekawa
katolicy płacą podatki państwu. W Polsce deklaruje sie ok 75% jako praktykujący chrzescijanie.
To są NASZE PIENIĄDZE.

Dodatkowo płacimy na Kościół . DODATKOWO.
I wara lewakom od naszych pieniędzy. Juz nas raz okradliście, chwatit.
P
PotomekBrataCzecha
że nie przyznali miejsca na cyfrowym multipleksie. TV Trwam zagracałaby tylko tam miejsce a w kolejce czekałyby kanały w HD.
Profil tej stacji w sposób jednoznaczny wspiera wyłącznie jedną partię.
P
Pod-PiS
O. Rydzyk do KRRiT: Dziwię się, że katolicy jeszcze was utrzymują-BO MAJĄ OBOWIĄZEK UTRZYMYWAĆ MNIE ,A JA NIE LUBIE KONKURENCJI.
Y
YJK
Watykanczycy do Watykanu
Zydzi do Izraela
Wolacy do Wolski
Czupki do Tworek
R
Rex
Juz z tego stwierdzenia widac ze temu hochsztaplerowi chodzi tylko 'marnosci'. On dwoch zadan nie jest w stanie wypowiedziec zeby o forsie nie wspomniec albo nie podac numeru konta na ktore mozna wplacac na te 'dziela' ktore powstaly przy RM.
Jakos mu ta insynuacja z 90% katolikow nie bardzo wychodzi. A moze jednak to tylko 30% katolikow to 'nawiedzeni' wyznawcy PiS i Rydzykowej sekty, a reszta to normalni myslacy ludzie? Przynajmniej tak to wynika po ostatnich (i poprzednich tez) wyborach.
M
Matias
Ja do TV Trwam: Dziwię się, że katolicy jeszcze was utrzymują :D
s
szalom
wdraża w Polsce myśl ,jednego z rabinów który POwiedział:chrześcijanie/TZ.GOJE -POdludzie/ są PO to aby na nas pracowali i nam usługiwali./cały wykład w/w rabina -wpisz do przeglądarki GOJE/
Dodaj ogłoszenie