18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

O czym nie możesz zapomnieć wypełniając PIT [PŁYTA PIT 2012 W PONIEDZIAŁEK Z NASZĄ GAZETĄ]

Joanna Pieńczykowska
Arkadiusz Gola/Polskapresse
W poprzednich latach urzędy skarbowe informowały, że nawet co piąty PIT złożony do urzędu zawierał błędy. Dlatego zanim złożysz formularz - jeszcze raz dokładnie go sprawdź: czy prawidłowo wpisałeś dane do odpowiednich rubryk i czy nie popełniłeś błędów w rachunkach.

Podaj swój PESEL

Jeszcze kilka lat temu na formularzach podatnicy musieli podawać zarówno numer NIP , jak i PESEL. Jednak obecnie - jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie jesteś płatnikiem VAT - należy podać numer PESEL. Dokładnie sprawdź cyfry. W poprzednich latach często popełnianym błędem było podawanie numeru NIP swojego pracodawcy. Zdarzają się też pomyłki w przepisywaniu cyfr.

Pamiętaj o nowym formularzu

Częstym błędem jest rozliczanie się na starych formularzach, które pozostały w szufladach z lat ubiegłych. Niestety, formularze co roku się zmieniają. Także w tym roku obowiązują nowe wzory. Na naszej płycie znajdziesz oczywiście najnowsze, obowiązujące w tym roku. Na szczęście formularze są bardzo podobne jak w ubiegłym roku, zmiany są niewielkie.

Brak załączników

Dołącz załączniki. Jeżeli stosujemy odliczenia ulg podatkowych - pamiętajmy o wypełnieniu załączników, np. zeznania PIT/D lub PIT/O. Informacje o dołączonych załącznikach należy wpisać w odpowiednich rubrykach - , np. w przypadku PIT-37 w części K, w rubrykach 128-133.

Uważaj na kolejność

Warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem ze względu na korzyści podatkowe. Pamiętaj jednak o zachowaniu kolejności ustalonej przez siebie na początku zeznania. Jeżeli wpisałeś się w rubryce B1 jako "podatnik", to pamiętaj, by w kolejnych częściach zeznania konsekwentnie wypełniać rubryki przeznaczone dla "podatnika". Osoba wpisana w rubryce B2 jako małżonek wypełnia zgodnie z ustaloną kolejnością rubryki w części C2 i w dalszych rubrykach jako "małżonek". Sprawdź też, czy przysługuje wam prawo do wspólnego rozliczenia.

Sprawdź numer konta

Jeżeli zmieniłeś w ciągu ostatniego roku numer rachunku bankowego, a spodziewasz się zwrotu nadpłaty podatku - to nie zapomnij poinformować Urzędu Skarbowego o nowym koncie.

Brak zaokrąglenia kwoty

Zarówno podstawę obliczenia podatku, jak i sam podatek, trzeba zaokrąglić do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Uważaj na kwoty odliczeń

Pamiętaj, że kwoty odliczeń ulg podatkowych wykazane w załączniku PIT/O i PIT/D nie mogą przekroczyć dopuszczalnych limitów. Na przykład w przypadku ulgi na Internet maksymalna kwota odliczeń od dochodu to 760 zł. I nawet jeśli masz rachunki na wyższe sumy, to maksymalnie możesz wpisać tylko tę kwotę.

Podpisz się

Brak podpisu to jeden z najczęstszych błędów. Wielu podatników po prostu zapomina podpisać się pod zeznaniem. W najpopularniejszym PIT-37 podpisy należy złożyć w części L w rubrykach 135-137.

PŁYTA PIT 2012 - JUŻ W PONIEDZIAŁEK BEZPŁATNIE Z NASZĄ GAZETĄ

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AMBER GOLD
Produkcja przemysłowa w grudniu 2012 r. spadła o 10,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 14,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. - Jest to potwierdzenie ostrzeń, które publikowaliśmy w naszych niezależnych mediach. Idziemy grecką drogą i zielona wyspa już dawno zamieniła się w ruchome piaski – mówi portalowi niezalezna.pl główny ekonomista „SKOK” Janusz Szewczak.

"Opublikowane dane oznaczają początek poważnego kryzysu w Polsce o skutkach którego Polacy nie mają nawet bladego pojęcia. Ponad 14 proc. spadek produkcji przemysłowej w porównaniu z poprzednim miesiącem, lecz ponad 10 proc. w skali rocznej, to jest dopiero początek załamania. Szczególnie widocznego w branży budowlanej, gdzie zapaść wynosi ponad 20 proc.

To wszystko oznacza, że zaczynamy zbierać konsekwencje błędów, zaniechań, ewidentnych nadużyć i przekrętów jakie miały miejsce w polskiej gospodarce przez ostatnie 20 lat. Ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich 5 lat, kiedy właściwie w oparciu o kolosalne zadłużanie się, gigantyczne spekulacje i kreatywną księgowość, którą uprawiał minister Rostowski, dzisiaj zaczynają przychodzić rachunki.

Złe wyniki oznaczają załamanie wpływów podatkowych w tym roku. Ono już wystąpiło w ub.r., kiedy do budżetu trafiło o 16 mld złotych mniej. Zaś w kontekście najnowszych wyników można się spodziewać niższych od zakładanych w budżecie wpływów podatkowych o co najmniej 20-25 mld złótych.

Rządzący nie mają pomysłu jak walczyć z kryzysem oprócz czystej propagandy. Myślę, że kolejne miesiące będą jeszcze gorsze. Bowiem duże problemy mają dziś nasi duzi partnerze handlowi w strefie euro, do których idzie produkcja z Polski.

W konsekwencje wszystkie te problemy mogą doprowadzić do poważnych kryzysów społecznych, strajków. Bo w dodatku będzie rosło w kraju bezrobocie, które może osiągnąć 15-18 proc., nie zaś 13 proc. jak wskazywał minister Rostowski".

Autor: not. Olga Alehno
Żródło: niezalezna.p
Dodaj ogłoszenie